1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. “Eskinin acısını göz ardı etmeden yeniyi kurma zamanıdır”
“Eskinin acısını göz ardı etmeden yeniyi kurma zamanıdır”

“Eskinin acısını göz ardı etmeden yeniyi kurma zamanıdır”

Soyer, Kıbrıslı Türklerin, müzakerelerde aktör ve faktör olmadığı bir döneme girildiğini, inisiyatifi Türkiye’ye bırakan bir konumda olunduğunu dile getirdi.

A+A-

Meclis Genel Kurulu’nda konuşan CTP Milletvekili Ferdi Sabit Soyer, Kıbrıs adası stratejik konumu nedeniyle dış dünyadaki gelişmelerden etkilendiğini söyledi. Soyer, Avrupa Birliği sürecini buna örnek olarak gösterdi.

Soyer, Kıbrıslı Türklerin, müzakerelerde aktör ve faktör olmadığı bir döneme girildiğini, inisiyatifi Türkiye’ye bırakan bir konumda olunduğunu dile getirdi.

Kıbrıslı Türklerin siyasi liderliğinin ve politikalarının öne çıkılması gerektiğini vurgulayan Soyer, son dönemde Türkiyeli bakanların Kıbrıs sorununa ilişkin konularda görüş bildirdiğini söyledi.

Soyer, Cumhurbaşkanlığı’nın Kıbrıs sorununda değil muhalefet ile hükümet ile bile birlikte çalışmadığını, bunun Kıbrıslı Türkleri edilgen bir konuma soktuğunu ifade etti.

Soyer, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun doğalgaz konusundaki açıklamalarının Kıbrıs Türklerin hak iddialarını zayıflattığını, bu hakkından kolaylıkla vazgeçebileceğini izlenimi yarattığını söyledi.

Soyer, Güney Kıbrıs’taki ekonomik krizi de değerlendirerek, bunun istismar edilmemesi gerektiğini söyledi.

Avrupa Güvenlik İşbirliği Anlaşması konusunun yeni bir unsur olduğunu söyleyen Soyer, tüm dünyada kavganın enerji kaynaklarının paylaşılması üzerine olduğunu, güvenlik konusunun büyük önem arz ettiğini kaydetti.

Türkiye Başbakanı Erdoğan’ın Kürt sorununda ezberi bozan, yeni fikirleri temel alan bir şekilde adımlar attığını söyleyen Soyer, Türkiye’de silahların sustuğu, barış ve demokrasiye dönük bir sürece girildiğini kaydetti.

Kıbrıs’ta da yeni fikirlerin ortaya çıkacağı, ezberlerin bozulacağı adımlar atılması gerektiğini söyleyen Soyer, “Eskinin acısını göz ardı etmeden yeniyi kurma zamanıdır” dedi.

Lefkoşa Türk Belediyesi seçim sürecinde yaşananlara değinen Soyer, seçim sonrasında katılım oranının tartışılmaya başlandığını söyledi. Soyer, “Seçime katılım oranı yüzde 58 oldu. 2010 yılında katılım yüzde 60’tı. O zaman katılım sorun olmadı da CTP kazandığında mı problem oldu” diye sordu.

Ferdi Sabit Soyer, seçime katılım oranının düşüklüğüne de değinerek, belli bir seçmenin Cumhurbaşkanlığı ve genel seçimlerde sandığa gittiğini ancak yerel seçimde sandığa gitmediğini söyledi. Soyer, seçim listelerinin yeniden teker teker ele alınıp, değerlendirilmesi ve seçmenlerin kayıtlı olduğu yerde yaşayıp, yaşamadığına bakılması gerektiğini söyledi.

Soyer, Belediyeler (Değişiklik) Yasa Tasarısı’nda yapılmak istenen değişikliği ve geri çekilmesini de eleştirdi. (tak)

Bu haber toplam 1203 defa okunmuştur