1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Eski bakana 5 ay hapis cezası
Eski bakana 5 ay hapis cezası

Eski bakana 5 ay hapis cezası

Kıbrıs Rum Merkez Bankası Eski Başkanı ve eski bakan Hristodulu; 5 ay hapis cezasına çarptırıldı

A+A-

Maliye ve İçişleri eski Bakanı, Kıbrıs Rum Merkez Bankası eski Başkanı Hristodulos Hristodulu’nun, sahte gelir beyanında bulunma ve vergi kaçakçılığı yapma suçundan 5 aylık hapis cezasına çaptırıldığı haber verildi. Hristodulu’nun cezaevine götürüldükten sonra rahatsızlanması üzerine hastaneye kaldırıldığı belirtildi. Alithia gazetesi, Hristodulu’nun, Focus Maritime Corp. Şti.’den aldığı 1 milyon Euro için gelir vergisi beyanında bulunmaması nedeniyle 5 aylık hapis cezasına çaptırıldığını ve sahibi olduğu A.C Christodoulou Consultants Ltd. Şti.’ne de 13 bin 500 Euro ceza kesildiğini yazdı.

Gazete, Hristodulu’nun, hakkında kovuşturma açılmasının ardından yeniden düzenlenmiş vergi beyanına göre devlete olan vergi borcunu ödediğini kaydetti.

Yargıç, Hristodulu’nun bilgi ve çalışma geçmişine işaret etti
Gazeteye göre, yargıç Fani Kapetaniu, kararını açıklarken yaptığı konuşmada, Hristodulu’nun herhangi bir kişi olmadığını söyledi. Kapetaniu, hukuk ve ekonomi bilgileri olan, çeşitli devlet kadrolarında görev alan, Maliye ve İçişleri Bakanlığı ile Merkez Bankası Başkanlığı yapan Hristodulu’nun doğru gelir beyanı ve vergilerin vaktinde ödenmesinin önemini çok iyi bildiğini belirtti. Hristodulu’nun diğer vatandaşlara örnek olmasının beklendiğini söyleyen Kapetaniu, işlenen suçun çok ciddi olduğunu belirtti.

Cezaevinden hastaneye kaldırıldı
Öte yandan Hristodulu’nun, Merkezi Cezaevi’ne götürüldükten sonra göğsünde ağrı şikayetiyle hastaneye kaldırıldığını yazan gazete, Hristodulu’nun geceyi hastane geçirdiğini ve ne zaman hastaneden çıkacağına doktorların karar vereceğini belirtti. (tak)

Bu haber toplam 1814 defa okunmuştur