1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. 'Eşdeğer Mal' Yasası oy çokluğuyla
Eşdeğer Mal Yasası oy çokluğuyla

'Eşdeğer Mal' Yasası oy çokluğuyla

Cumhurbaşkanı’nca İade Edilen İskan, Topraklandırma Ve Eşdeğer Mal (Değişiklik No:2) Yasası oy çokluğuyla onaylandı

A+A-

Meclis Genel Kurulu’nun dünkü toplantısında Cumhurbaşkanı’nca Meclis’e iade edilen “İskan, Topraklandırma ve Eşdeğer Mal (Değişiklik No:2) Yasası”nın görüşülmesine, kalınan yerden devam edildi. Yasa, oy çokluğu ile onaylandı.

Çavuşoğlu: “Eleştirilerimiz dikkate alınmadı”
Genel görüşme bağlamında ilk sözü alan UBP Milletvekili Nazım Çavuşoğlu, söz konusu yasaya yaptıkları eleştiriler dikkate alınmadığı için, yasanın Cumhurbaşkanı’nca iade edildiğini söyledi.
Çavuşoğlu, İskan Encümeni’nin, iskan konularının siyasetin pençesinden kurtulması için kurulduğunu belirterek, vatandaşın hakkının da bu yolla korunabileceğini kaydetti.
Nazım Çavuşoğlu, yasada öngörülen iskan düzenlemelerini ve yapılarını, siyasi baskıların etkisinde kalacağı gerekçesiyle eleştirdi.
“Yaptıkları uyarıları dikkate almayan bir vizyonun bundan sonra yapacaklarına destek vermelerinin beklenemeyeceğini” kaydeden Çavuşoğlu, yasanın bu şekliyle geçemeyeceğini belirtti.
Çavuşoğlu’nun konuşmasından sonra yasanın madde madde görüşülmesine geçildi.
UBP Milletvekili Nazım Çavuşoğlu, CTP-BG’nin daha önce değiştirdiği İskan Encümen Yasası’nın şimdi yine değiştirilmek istendiğini söyledi.
İnsanların mağduriyetlerinin giderilmesi için eşdeğer puanlara öncelik verilmesini istediklerini kaydeden Çavuşoğlu, global takas ile Kıbrıs konusunda sonuca gidilebileceği konusunun da göz ardı edilmemesini istedi.
Çavuşoğlu, öneri de sunarak, ilgili yasanın komiteye geri gönderilmesini istedi.

Saner: “Komiteye niye gelmediğini anlamak zor”
UBP Milletvekili Ersan Saner, Cumhurbaşkanı’ndan iade edilmesinin üzerinden 5 ay geçmesine rağmen yasanın komitede görüşülmeden genel kurula geldiğini belirterek, komiteye niye gelmediğini anlamalarının zor olduğunu söyledi.
Saner, iç tüzüğe uygun olsa bile bunu doğru bulmadığını ifade ederek tüm yasaların komitede görüşülmesi gerektiğini belirtti.
Saner, komitede görüp değerlendirmedikleri bir yasaya şimdi oy vermelerinin istenmesini eleştirdi.

Uluçay: “Yeni bir tasarı değil”
İçişleri Bakanı Teberrüken Uluçay, tasarının yeni çıkmış gibi konuşulduğunu, yeni olmadığını, Cumhurbaşkanlığı’ndan geri döndüğü için sürecin uzadığını, Meclis tatilinden önce geçmesini istediklerini ama yetişmediğini anlattı.
Uluçay, ortada yeni bir olgu bulunmadığını kaydederek, yasayı görüşen Meclis Komitesi üyelerinin 2 değişiklik önergesi sunacağını, birinin yasada öngörülen komite başkanının dıştan atanmasını öngördüğünü; diğerinin de eşdeğer puanlarıyla ilgili olduğunu bildirdi.

Oğuz: “Eşdeğerciler çözüm bekliyor”
UBP Milletvekili Dursun Oğuz da söz alarak, komitede verilen bilgilere eşdeğercilerin çözüm beklediğini ancak bunun için çözüm çalışması yapılmadığını savundu.
Oğuz, CTP-BG’nin bu konuda çalışması olup olmadığını sordu.

Berova: “Komitede görüşülmemesi sıkıntı yaşatıyor”
Milli Eğitim Bakanı Özdemir Berova, genel kurulun gündeminde olan bir yasanın komitede görüşülemediğini, bu yüzden değişiklikler konusunda sıkıntı yaşadıklarını söyledi.

Kalyoncu: “Adalet duygusu köreltildi”
CTP-BG Milletvekili Ömer Kalyoncu da, eşdeğer meselesinin 1990’da fiilen UBP tarafından ortadan kaldırıldığını savundu.
Geçen hükümetin de eşdeğer dağıtmadığını ve ortada dağıtacak fazla bir şey de olmadığını ifade eden Kalyoncu, Eşdeğer Mal Yasası’nın ülkenin yarası olduğunu söyledi.
Bu konuya zamanında gereken önemin verilmediğini kaydeden Kalyoncu, adalet duygusunun köreldiğini savundu.

Arabacıoğlu: “Konuşulması gereken daha önemli konular var”
DP-UG Milletvekili Mustafa Arabacıoğlu, bugün iskan ve topraklandırma yasasının ele alınmakta olduğunu ancak konuşulması gereken daha önemli konular olduğunu söyledi.
Mal Tazmin Komisyonu kurulduğunda, o dönemdeki Cumhurbaşkanı Mahmet Ali Talat’a doğabilecek sorunları ilettiğini ifade eden Arabacıoğlu, mallar Türkleştirildiğinde doğacak değer artışının kişilerden talep edilmesi, vergilendirmeye tabii tutulması gerektiğini ifade etti.

Soyer: “Uluslararası hukuka girilmeli”
CTP-BG Milletvekili Ferdi Sabit Soyer, 1977’de çıkan İTEM yasasının birçok sorunu barındırdığını belirterek, Taşınmaz Mal Komisyonu kararlarıyla Türkleştirilen mallar konusunda ilgili yasayla düzenleme yapılması gerektiğini söyledi. Soyer, emlak yasası için de bunun önemli olduğunu kaydetti.
Annan Planı sonrasında KKTC’de mülk değerinin arttığını kaydeden Soyer, uluslararası hukuk içine girilmesi gerektiğini söyledi.
Türkler için emlak işinin çözüm yoluna giremediğini kaydeden Soyer, Osmanlı’dan beri bunun böyle olduğunu ifade etti.

Hamzaoğulları: “Erenköy hangi kıstaslara göre değerlendirildi?”
CTP-BG Milletvekili Biray Hamzaoğulları, iskan konusunda geçmişte yaratılan sıkıntıların devam ettiğini savunarak, “Erenköy halkı hangi kıstaslara göre değerlendirildi?” dedi.
Erenköy’de malların durduğunu belirten Hamzaoğulları, Erenköy halkının topraklandırma işinin hukuksuz bir sürece girdiğini iddia etti.
Erenköy’deki malların peşkeş çekilemeyeceğini belirten Hamzaoğulları, buna izin verilmeyeceğini söyledi.
Genel Kurul’da daha sonra DP-UG Milletvekili Arabacıoğlu’nun önerisi oylanarak kabul edildi ve yasa madde madde görüşülmeye başlandı.
Madde madde görüşme sırasında DP-UG Milletvekili Menteş Gündüz’ün sunduğu, 6. 8. ve 2. maddeler için değişiklik önerileri kabul edildi.
Yasanın bütünü de oy çokluğuyla kabul edildi.

Bu haber toplam 2913 defa okunmuştur