EROĞLUNDAN  HATIRLATMA

EROĞLU'NDAN HATIRLATMA

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Rum Yönetimi’nden, Kıbrıs sorununa çözüm bulma amaçlı yoğunlaştırılmış müzakerelerde gizlilik prensibine uymasını istedi. Eroğlu, “Önerilerimiz, konuşmalarımız hemen Rum basınına yansıdı. Böyle gizlilik olmaz. Ya

A+A-

 

“GİZLİLİK PRENSİBİNE UYUNUZ”

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Rum Yönetimi’nden, Kıbrıs sorununa çözüm bulma amaçlı yoğunlaştırılmış müzakerelerde gizlilik prensibine uymasını istedi.

Eroğlu, “Önerilerimiz, konuşmalarımız hemen Rum basınına yansıdı. Böyle gizlilik olmaz. Ya gizliliğe uyacaklar, ya da her toplantı ertesinde basınla mülakat yapma zaruriyeti doğacak” dedi.

Cumhurbaşkanı Eroğlu, şöyle devam etti:

“Biz gizlilik prensibine uyduk, uymaya da devam edeceğiz. Herhalde Rumlar ilk günün heyecanıyla bu gizliliği koruyamadılar. Bundan sonra da korurlar diye düşünmeye devam edeceğiz. İnşallah gizlilik kuralına riayet ederler.”


 

RUM BASININDA ÇIKAN HABER:

Kıbrıs Türk tarafı “ayrı uluslararası ilişkiler” istiyor iddiasıCumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ve Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas arasında önceki gün gerçekleştirilen tam gün müzakerede, Kıbrıs Türk tarafının “ayrı uluslararası ilişki kurabilme” talebinde bulunduğu, ayrıca kamu yönetimine ilişkin çok sayfalı bir belge sunduğu iddia edildi.
Fileleftheros gazetesi “Ayrı Uluslararası İlişkiler İstiyorlar – Eroğlu Dün Kamu Yönetimi Konusunda Belge Sundu” başlığı altında verdiği haberinde, Eroğlu ile Hristofyas arasında önceki gün ilki gerçekleştirilen ve dört buçuk saat süren tam gün görüşmede, “uluslararası ilişkiler” konusunun ele alındığını, ayrıca Kıbrıs Türk tarafının kamu yönetimi konusunda belge de sunduğunu iddia etti.
Gazete, görüşmenin başında Hristofyas’ın, Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 20 Temmuz Barış Harekatı sebebiyle yaptığı açıklamaları gündeme getirdiğini; Eroğlu’nun ise, “Kıbrıs Rum tarafının Erdoğan’ın açıklamalarını yanlış yorumladığını” söylediğini yazdı.
Habere göre Eroğlu, “Kıbrıs Rum tarafının Erdoğan’ın açıklamalarını yanlış anladığını, Erdoğan’ın açıklamalarıyla müzakere sürecinin hızlanmasına katkı koymayı amaçladığını” ifade etti.

ULUSLARARASI ANLAŞMALAR KONUSUNDA ANLAŞMAZLIK VAR
Gazete, önceki günkü görüşmede uluslararası ilişkiler ve anlaşmalar konuları görüşülürken taraflar arasında fikir ayrılığının olduğunun ortaya çıktığını ileri sürdü.
Kıbrıs Türk tarafının “oluşturucu devletçiklerin uluslararası anlaşmalar imzalayabilmesi” tezinde ısrar ettiğini savunan gazete, Kıbrıs Türk tarafının buna ek olarak, “merkezi hükümetin anlaşmalara engel olabileceği” şeklindeki eklemesinin ise, oluşturucu devletçiklerin sahip oldukları veto hakkıyla etkisiz hale geleceğini iddia etti.
Gazete, taraflar arasındaki bu uzlaşmazlığın, egemenlik konusundaki karşılıklı özlü tezlere ilişkin olmasından ötürü, aşılacak gibi görünmediği yorumunda da bulundu.
Kıbrıs Türk tarafının önceki günkü görüşmede ayrıca, kamu yönetimine ilişkin çok sayfalı bir belge sunduğunu ve belgenin Kıbrıs Rum tarafınca incelenebilmesi için görüşmeye yaklaşık bir buçuk saat ara verildiğini belirten gazete, belgede karar alma mekanizması konusunun gündeme getirildiğini ileri sürdü.

YARINA HAVALE

Habere göre Kıbrıs Türk tarafı belgede “müdür ve müdür muavinlerinin birlikte karar almasını” ön görüyor.
Gazete, konunun önceki gün görüşülmediğini, danışmanlar Kudret Özersay ve Yorgos Yakovu’nun yarın yapacakları görüşmeye havale edildiğini de ileri sürdü.
Gazete haberinde ayrıca, BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Lisa Buttenheim ile Eroğlu’nun görüşme sonrasında yaptıkları açıklamaları da yansıttılar.
Politis gazetesi ise konuya ilişkin haberini “Tayyip Konusunda Tavır Alın – Hristofyas BM’den Tavır Belirlemesini İstedi” başlıkları altında verirken, Hristofyas’ın önceki günkü görüşmede BM’den, Erdoğan’ın açıklamaları konusunda tavır almasını talep ettiğini yazdı.
Habere göre Hristofyas’ın bu ifadeleri üzerine ise Eroğlu; “müzakerelerin açıklamalar aracılığıyla gerçekleştirilmediğini” belirterek “Erdoğan’ın müzakerelere yardımcı olmayı arzuladığını” söyledi.

DOWNER DERİN HAYAL KIRIKLIĞI İÇERİSİNDE
Öte yandan gazete, Downer’in Kıbrıs sorununun çözümü müzakerelerinin gidişatı ve Erdoğan’ın açıklamalarından ötürü derin bir hayal kırıklığı içerisinde olduğunu da iddia etti.
İddiaya göre, Downer yakın çevresine; “belki bu şekilde müzakerelerde daha fazla devam etmenin anlamı olmadığını ve bu yüzden de liderlerin yapacakları tam gün görüşmelerle arasına mesafe koyacağını” söyledi. Erdoğan’ın Kıbrıs sorununa ilişkin açıklamalarının bir oyun olmadığını ve Erdoğan’ın söylediği her şeyi gerçekten kastederek söylediğini düşündüğünü belirten Downer, gelecek Pazartesi görüşmeye katılmasının ardından Avustralya’ya gideceğini ve “belki bir daha hiç dönmeyeceğini” ifade etti.  Haravgi gazetesi ise haberi; “Erdoğan’ın Kışkırtıcı Açıklamaları Müzakerelerde Gündeme Getirildi – BM Müzakerelerin Gizliliğinin Sağlanmasını İstiyor” başlığıyla verdi.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1062 defa okunmuştur