EROĞLU NEW YORKTA

EROĞLU NEW YORK'TA

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, BM 66. Genel Kurul çalışmaları çerçevesinde görüşmeler yapmak ve çeşitli temaslarda bulunmak için New York’a gitti. Eroğlu’nu JFK Havalimanı’nda Türkiye’nin BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Ertuğrul Apaka

A+A-

 

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, BM 66. Genel Kurul çalışmaları çerçevesinde görüşmeler yapmak ve çeşitli temaslarda bulunmak için New York’a gitti.

Eroğlu’nu JFK Havalimanı’nda Türkiye’nin BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Ertuğrul Apakan ve KKTC New York Temsilcisi Hilmi Akil karşıladı.

Eroğlu’nun heyetinde, Özel Temsilcisi Kudret Özersay, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Osman Ertuğ ve Müzakere Heyeti Üyesi Güneş Onar yer alıyor.

BM’deki temaslarını 24 Eylül'e kadar sürdürmesi beklenen Cumhurbaşkanı Eroğlu ve beraberindeki heyetin New York’ta konakladığı “The Plaza” oteline KKTC bayrağı çekildi.

Cumhurbaşkanı Eroğlu, New York temaslarına bugün başlayacak. Bu çerçevede bazı ülkelerin Cumhurbaşkanları, Başbakanları ve Dışişleri Bakanları ile görüşmesi planlanan Cumhurbaşkanı Eroğlu, BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon ve IKÖ Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoglu ile de bir araya gelecek.

EROĞLU, ERDOĞAN’LA DA GÖRÜŞECEK

Bu arada Cumhurbaşkanı Eroğlu temasları çerçevesinde, TC Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile birlikte hafta süresince New York’ta çeşitli temaslarda bulunacak olan TC Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’la da görüşecek.

Eroğlu - Erdoğan görüşmesinin, Eroğlu - Ban görüşmesinden önce gerçekleşmesi öngörülüyor.

Ekim ayı sonunda yapılacak üçlü görüşmeye kadar, Rum tarafının petrol arama girişimlerine karşı Türk tarafının izleyeceği tutumun Eroğlu - Erdoğan görüşmesinde ele alınması bekleniyor.

Öte yandan, New York temaslarında Cumhurbaşkanı’na eşlik eden Özel Temsilcisi Kudret Özersay da müzakere süreci çerçevesinde bazı üst düzey BM yetkilileri ile görüşmeler yapacak.

BM 66. Genel Kurul çalışmaları, Ortadoğu’daki gelişmeler açışından son derece yoğun bir gündeme sahip olacak. Ortadoğu’daki hareketliliğe, Rum tarafının petrol arama girişimleri de eklendi. Yüzlerce ülkenin devlet ve hükümet başkanları BM çalışmaları için hafta boyu New York’ta olacak.

 

HRİSTOFYAS BUGÜN BAN İLE GÖRÜŞECEK

 

Bu arada, Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas’ın, bugün New York’ta BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon ile bir araya geleceği ve görüşmenin gündeminde iki konu bulunduğu belirtildi.

Haberi; “Tehditlerin Gölgesinde Kritik Randevu” başlığıyla yayımlayan Fileleftheros, Hristofyas - Ban görüşmesinin gündeminde; Ban ve liderler arasında gerçekleştirilecek olan yeni üçlü görüşme ışığında Kıbrıs müzakereleri; aynı zamanda doğalgaz arama çalışmaları konusunda gerçekleşen “Türk tehditlerinin” bulunacağını haber verdi.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 909 defa okunmuştur