1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. Eroğlu, Kılıçdaroğlu'nu kabul etti
Eroğlu, Kılıçdaroğlunu kabul etti

Eroğlu, Kılıçdaroğlu'nu kabul etti

Eroğlu, “Çok şükür bugüne kadar yapılan 1 Mayıs mitinglerinde herhangi bir üzücü olay yaşanmamıştır. Bundan sonra da yaşanacağını düşünmüyorum. Hükümetlerle sendikaların bu konuda uyumlu ve anlayışlı bir çalışma ortaya koyuyor” dedi.

A+A-

 

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Türk tarafının müzakerelerin bir an önce başlamasından yana olduğunu ancak Güney Kıbrıs’ta müzakerelerin başlamasını erteleme düşüncesi hakimiyeti bulunduğundan müzakerelere ekim ayında başlayıp, başlamayacağını söylemenin şu an için kolay olmadığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, KKTC’de temaslarda bulunan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve beraberindeki heyeti kabul etti.

Görüşmede, Cumhurbaşkanlığı Müsteşarı Hasan Güngör ile Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Osman Ertuğ da hazır bulundu.

CHP heyetinden bir kişi, Cumhurbaşkanı Eroğlu’na tespih hediye etti.

“MÜZAKERELER BİR AN ÖNCE BAŞLAMALI”

Eroğlu, görüşmeden önce yaptığı konuşmada, CHP Genel Başkanı ve ekibini ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Kılıçdaroğlu’nun, politik uğraşların zor olduğu bir ortamda politika yaptığına işaret eden Eroğlu, başarı temennisinde bulundu.

Müzakerelerin devamından ve bir an önce başlaması yönünde bir tavır sergilediklerine kaydeden Eroğlu, Güney Kıbrıs’taki krizin, yıllarca sürebilecek bir kriz olduğuna işaret ederek, “Bakanlar bu konuyla ilgilenirken, Güney Kıbrıs’ın başkanının da Kıbrıs konusu ve müzakerelerle ilgilenmesi gerektiğini sık sık dile getiriyoruz” dedi.

Cumhurbaşkanı Eroğlu, Türk tarafının müzakerelerin başlamasına yönelik düşüncelerini Rum lidere gerek telefonla, gerekse BM aracılığıyla ilettiğine vurguladı.

Eroğlu, “Ama gördüğüm kadarıyla Güney Kıbrıs’ta müzakerelerin başlamasını erteleme düşünce ve görüşü hakim. Başlatılması yönünde mesajlar verilmesiyle birlikte, ekim ayında başlayıp, başlamayacağını söylemek şu an için kolay değil” dedi.

“BİR TARAFIN ARZUSUYLA MÜMKÜN DEĞİL”

Türk tarafı olarak müzakerelerin başlaması yönündeki düşüncelerini kamuoyuyla paylaşmaya devam edeceklerini kaydeden Eroğlu, şöyle devam etti:

“Müzakerelerde bir hedef belirlenmiştir. Sadece bir tarafın arzusuyla Kıbrıs’ta bir anlaşmaya varmak mümkün değildir. Nitekim, daha önceki müzakereler sonucu ortaya çıkan, BM’nin hazırladığı anlaşmaları reddeden Rumlardır. Yeni başkanın retçi bir başkan olup olmadığını anlamak ancak müzakere masasında mümkündür. O bakımdan müzakerelerin bir an önce başlamasını düşünüyoruz”

Cumhurbaşkanı Eroğlu, ana muhalefet olarak CHP’nin Kıbrıs konusundaki düşüncelerini bildiklerini söyledi.

1 MAYIS KUTLAMALARI

Kılıçdaroğlu’nun KKTC’deki 1 Mayıs kutlamalarının demokratik bir şekilde kutlanmasına değinmesi üzerine, 1 Mayıs’ın işçi ve bahar bayramı olarak kutlandığı ülkede bir kısım vatandaşın piknik yaptığını, çalışanların ise miting düzenlediğini söyledi.

Eroğlu, “Çok şükür bugüne kadar yapılan 1 Mayıs mitinglerinde herhangi bir üzücü olay yaşanmamıştır. Bundan sonra da yaşanacağını düşünmüyorum. Hükümetlerle sendikaların bu konuda uyumlu ve anlayışlı bir çalışma ortaya koyuyor” dedi.

Cumhurbaşkanı Eroğlu, Türkiye’deki kutlamalarda yaşanan olaylardan üzüntü duyduğunu ancak bu konuda yorum yapmanın kendisine düşmediğini söyledi.

“TÜRKİYE BİZİM ANAVATANIMIZ”

Eroğlu, şöyle devam etti:

“Ama bizler Türkiye’deki gelişmelerin daima iyiye doğru gitmesini takdirle izleyen bir düşünce içindeyiz. Çünkü Türkiye bizim Anavatanımızdır. Oradan göç edip, burada yaşayan vatandaşları da kardeşimiz olarak görüyoruz. Bu müzakere masasında da konu olduğumuz zaman, İngiltere ve Amerika gibi, Türkiye’den gelen kardeşlerimizi göçmen olarak aldık ve vatandaş yaptık. Türkiye’den gelen Türk’tür, buradaki Türkle buluşmaktadır. Bu konuda dünyanın anlayışlı olması lazım”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ağır giden Kıbrıs müzakere sürecinde Türkiye hükümetinin biraz daha atak olması ve çaba harcaması gerektiğini söyledi.

Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile görüşmesinde yaptığı konuşmada, herhangi bir olayın yaşanmadığı 1 Mayıs kutlamalarını örnek göstererek, Kıbrıs’taki demokrasiye hayran olduklarını söyledi. Kılıçdaroğlu, Kıbrıs’ta dün görkemli bir şekilde kutlanan 1 Mayıs Bayramı toplantılarına CHP milletvekilinin de katıldığını kaydetti.

Kılıçdaroğlu, Türkiye’deki 1 Mayıs kutlamalarında acı ve yaralılar bulunduğuna işaret ederek, İstanbul’da daha güzel bir bayramın olmasını isterdik. Geçen yıl kutlanan bayram, toplumda gerginlik olmadığı zaman, bayramın nasıl rahat geçtiğini gösteriyor bize” dedi.

“UMARIM BİZİM SİYASİLER BURADAKİ BİRLİKTELİKTEN DERS ALIR”

Kemal Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:“Devletin yurttaşın güvenliğini sağlaması, Anayasal haklarını kullanması konusunda ona yardımcı olması, destek vermesi çok önemli. Umuyorum bizim siyasiler, iktidarda olanlar, Kıbrıs’taki birlikteliği görürler ve bir parça da olsa ders alırlar. Dünyanın her tarafında 1 Mayıs Emek Bayramı olarak kutlanıyor. Görkemli törenler yapılıyor. Yaşlısı, genci bir arada bayramı kutluyorlar, baharın gelişini kutluyorlar. Emeğin, alın terinin bayramını kutluyorlar”

“(TÜRKİYE) HÜKÜMET DAHA ATAK OLMALI”

Kıbrıs konusuna da değinen CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, müzakere sürecinin biraz ağır gittiğini düşündüklerini söyledi. Kılıçdaroğlu, Türkiye hükümetinin bu konuda biraz daha atak olması ve çaba harcaması gerektiğini savundu.

Kılıçdaroğlu, Güney Kıbrıs’ın da ekonomik bunalımdan dolayı görüşmeleri öteleme gibi bir arayış içinde girmesini de doğru bulmadıklarını söyledi. Kılıçdaroğlu, “Çünkü bunun ekonomik krizlerden bağımsız olarak ele alınması ve sürecin sağlıklı bir müzakereyle sonuçlandırılmasını biz de arzu ediyoruz” dedi.

Kemal Kılıçdaroğlu, BM’nin de daha aktif olmasını arzuladıklarını kaydetti.

(tak)

Bu haber toplam 1553 defa okunmuştur