1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. Eroğlu, Downer ile görüştü
Eroğlu, Downer ile görüştü

Eroğlu, Downer ile görüştü

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile görüştü.

A+A-

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile görüştü.

Cumhurbaşkanlığı’nda saat 09.30’da başlayan ve yaklaşık bir saat süren görüşmede, BM Genel Sekreterinin Kıbrıs Özel Temsilcisi Lisa Buttenheim, Cumhurbaşkanlığı Özel Temsilcisi Osman Ertuğ, Müsteşar Hasan Güngör ve müzakere heyeti üyeleri yer aldı.

DOWNER

Downer görüşmenin ardından basına açıklamada bulundu ve Güney Kıbrıs'taki krize de hassasiyet gösterilmesi gerektiğini, işsizliğin artmakla birlikte hayat standartlarının hızla düştüğünü söyledi.

“Bu duruma üzüntüyle bakmazsak insan olamayız” diyen Downer, görüşmede çözüm için de sürecin ilerlemesi gerektiği konusunda görüş birliğine varıldığını kaydetti.

Gelecek ay Kıbrıslı Türk lider Eroğlu ve Kıbrıslı Rum lider Anastasiadis’in bir yemekte bir araya geleceklerini kaydeden Downer, bu yemeğin tarihinin belirlenmesi için iki liderin anlaşmasının beklendiğini ifade etti.

Downer, yarın Yunanistan’a ardından pazartesi Ankara’ya gideceğini ve Salı günü tekrar Kıbrıs’a dönerek aynı gün öğleden sonra Eroğlu ve Anastasiadis’le ayrı ayrı bu ziyaretleri değerlendireceğini söyleyerek, sürecin ilerleyebilmesi için söz konusu ziyaretlerin yapıcı olmasını dilediğini sözlerine ekledi. (tak)

Bu haber toplam 1565 defa okunmuştur