1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Ermeni halısı Beyaz Saray'da
Ermeni halısı Beyaz Sarayda

Ermeni halısı Beyaz Saray'da

Beyaz Saray, Ermeni soykırımını temsil ettiği iddia edilen "Gazir Halısı"nın 18-23 Kasım'da Beyaz Saray Ziyaretçi Merkezi'nde sergileneceğini duyurdu.

A+A-

Beyaz Saray, Ermeni soykırımını temsil ettiği iddia edilen "Gazir Halısı"nın 18-23 Kasım'da Beyaz Saray Ziyaretçi Merkezi'nde sergileneceğini duyurdu.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi sözcülerinden Bernadette Meehan, yaptığı yazılı açıklamada, Beyaz Saray Ziyaretçi Merkezi'nde 18-23 Kasım'da "ABD'ye Teşekkür: Yurt dışındaki Amerikan Cömertliğinin Minnettarlığı Olarak Başkanlara Üç Hediye" başlıklı bir serginin yer alacağını bildirdi.

Ermeni soykırımını temsil ettiği iddia edilen Gazir Halısı'nın da sergilenecek hediyelerin arasında yer alacağını belirten Meehan, "Aynı zamanda 'Ermeni Yetim Halısı' olarak da bilinen halı, 1925 yılında, Amerikan halkı tarafından yerlerinden edilen Ermeni yetimler için sağlanan insani yardımın tanınması amacıyla Başkan Coolidge'e sunulmuştu" ifadesini kullandı.

Açıklamasında halının özelliklerine ilişkin bilgi veren Meehan, Cennet Bahçesi'ni tasvir eden halının 4 milyon ilmek içerdiğini ve 18 ayda tamamlanabildiğini aktardı. Meehan, 3,5x5,8 metre boyutlarına sahip halının durumunun iyi olduğunu belirterek, açıklamasını şöyle sürdürdü:

"Halı, Başkan Coolidge'in 1929'da görev süresi sona erdiğinde onun kişisel eşyası olarak saraydan çıkmış ancak ailesinin hediyesi olarak 1982'de Beyaz Saray'a dönmüştü. Halı, o zamandan itibaren sadece iki kez yerinden çıkarıldı ve Ermenistan ile ABD halkları arasındaki yakın ilişkinin bir hatırası oldu.''

Meehan, sergide teşhir edilecek diğer iki eserin ise 1930'da dönemin ABD Başkanı Hoover'a gönderilen bir Fransız vazosu ile Japonya'daki 2010 deprem ve tsunami felaketinden sonra Japon halkı tarafından Obama'ya gönderilen şeffaf plastik içindeki çiçeklerin olduğunu kaydetti.

(AA/FEZ)

Bu haber toplam 983 defa okunmuştur