1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. "Erdoğan'ın açıklamaları hayal kırıklığı yarattı"
Erdoğanın açıklamaları hayal kırıklığı yarattı

"Erdoğan'ın açıklamaları hayal kırıklığı yarattı"

Yunanistan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Konstandinos Kutras, Erdoğan'ın Kuzey Kıbrıs'a ziyaretinde yaptığı açıklamaların hayal kırıklığına sebep olduğunu savundu.

A+A-

Yunanistan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Konstandinos Kutras, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Kuzey Kıbrıs'a ziyaretinin "yasa dışı" olduğunu iddia ederek, burada yaptığı açıklamaların hayal kırıklığına sebep olduğunu savundu.

Yunanistan Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Kutras'ın Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Kuzey Kıbrıs ziyareti sırasında yaptığı açıklamalara ilişkin yanıtına yer verildi. Açıklamada Kutras, Erdoğan'ın ziyarette "saldırgan politikadaki ısrarı teyit eden" ve "hayal kırıklığına uğratan" beyanatlarda bulunduğunu iddia etti.

Kutras, Türkiye'nin Kıbrıs sorununun çözümüyle ilgili müzakereleri kolaylaştırmak istemesi halinde Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin kararlarına uyarak Güney Kıbrıs'ın "münhasır ekonomik bölgesi ve kıta sahanlığında yasa dışı hareketlere son vermesi gerekitğini" öne sürdü.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ilk yurt dışı gezisini yaptığı Kuzey Kıbrıs'ta "Arzumuz şudur; özellikle garantör ülkeler olarak Türkiye nasıl görevini yapıyorsa aynı şekilde Yunanıstan'ın da bu görevini yapmasıdır. Eğer bu görevler yerine getirilirse inanıyorum ki çok kısa bir zamanda Kıbrıs sorunu hal yoluna girmiş olur" demişti.

(AA)

Bu haber toplam 1826 defa okunmuştur