1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. Erdoğan: “Önyargı asla yok”
Erdoğan: “Önyargı asla yok”

Erdoğan: “Önyargı asla yok”

Türkiye Başbakanı Erdoğan, Yunanistan Başbakanı Antonis Samaras'ın Türkiye ziyareti öncesinde Yunan devlet televizyonu ERT'ye açıklamalarda bulundu.

A+A-

 

 

Kıbrıs Sorunu

Türkiye Başbakanı Erdoğan, Güney Kıbrıs’taki lider değişikliğinin Ada'daki sorunun çözümüyle ilgili yeni beklentiler oluşturup oluşturmadığına ilişkin bir soru üzerine, Türkiye'nin bu konuda herhangi bir önyargısı bulunmadığını belirtti.
“Önyargılardan arındırılmış bir süreç başlatılmalı”
Türkiye'nin, Yunanistan ile beraber Kıbrıs'ta sorumluluğu bulunan iki garantör ülke olduğunu ifade eden Erdoğan, Kıbrıs sorununun çözümünde önyargılardan arındırılmış bir süreç başlatılması ve Birleşmiş Milletler'in de bu işi ciddi bir şekilde yeniden ele alması durumunda, Türkiye'nin arzusunun Kuzey Kıbrıs'ın adil ve kalıcı bir çözümün tarafı olması olduğunu söyledi.

“Verilen sözler tutulmadı”
Türkiye Başbakanı Erdoğan bu konuda, daha önce AB tarafından verilen sözler bulunduğunu ancak bunların hiçbirinin yerine getirilmediğini belirterek, şunları kaydetti:
"Bu konuda gerek Papadopulos ve gerekse Hristofyas ile bazı görüşmeler yaptık. Bunlardan en önemlisi Papadopulos döneminde İsviçre'de Burgenştok'ta Kıbrıs'ın AB sürecine alınmasıdır. O zaman Dışişleri Bakanı olan Cumhurbaşkanımız Abdullah Gül ile 3-4 gün çalıştık ve bu çalışmalar neticesinde Annan Planı yazıldı. Ancak, Annan Planı, Kuzey Kıbrıs'ta yüzde 65 oranıyla kabul edilirken, Güney Kıbrıs'ta yüzde 76 hayır oyu aldı. Ve böylece Annan Planı reddedilmiş oldu. Yani bize verilen sözlerde, KKTC'de böyle bir sonuç çıkacak olursa biz Kuzey Kıbrıs'ı AB'ye kabul ederiz şeklinde bir söz verildi. Bu olmadı.  Ayrıca, serbest piyasa ve serbest dolaşım konusunda da sözler verildi. Ne bu oldu, ne de serbest dolaşım ve serbest piyasayla ilgili adımlar atıldı. AB Kuzey Kıbrıs lehine hiçbir adım atmadı. Şimdi artık, Sayın Samaras ile görüşüyoruz. Temenni ederim ki, bu çalışmalarımız bir şekilde sonuçlanır. Önyargı asla yok. Temenni ederim ki, Kıbrıs konusunda şu anda göreve gelen Sayın Anastasiadis, Yunanistan ile yapacakları olumlu görüşmelerle Kuzey Kıbrıs'dan olumlu bir yaklaşım bulacaklardır."

“Birileri bu işin içerisine limon sıkmaya gayret etti”
Erdoğan, Doğu Akdeniz'de ve özellikle münhasır ekonomik bölgeler (MEB) üzerinde Güney ve Kuzey Kıbrıs'ın eşit hakları bulunduğu ancak bazı çevrelerin bunu bozmaya çalıştığını belirtti.
Böyle bir durum karşısında, Türkiye'nin ister istemez farklı bir yaklaşım sergilediğini belirten Erdoğan, "Tabii temenni ederdik ki, gelişmeler bu şekilde olmasın. Aksine, Türkiye'nin ve Yunanistan'ın içinde bulunduğu bir çalışmayla doğalgaz ve petrol arama çalışmaları devam etsin. Ama böyle olmadı. Birileri bu işin içerisine limon sıkmaya gayret etti. Ve tabii durum böyle olunca, o zaman ister istemez Türkiye olaya farklı yaklaşmak durumunda kaldı" dedi. Erdoğan, bu konuda ortak akıl çerçevesinde adımlar atılması durumunda, Türkiye'nin Yunanistan ile aynı masada buluşabileceğini ifade ederek, "O zaman bizler bu konuda Yunanistan ile aynı şekilde masada buluşur ve ne gibi adımlar atılması planlanırsa bu adımları orada gerçekleştiririz. Çünkü, münhasır ekonomik bölgelerde çıkacak olan bütün petroller ve doğalgazın Kıbrıs halkına eşit bir şekilde dağıtılması söz konusudur. Adil olan da budur" diye konuştu.

Türkiye’nin AB perspektifi

Erdoğan, Türkiye'nin AB perspektifi ile ilgili bir soruyu yanıtlayarak, Güney Kıbrıs’ın AB dönem başkanlığında bu konuda çok ciddi olumsuz bir süreç yaşandığını söyledi.
İrlanda'nın AB dönem başkanlığını üstlenmesiyle farklı bir döneme girildiğini belirten Erdoğan, bu yeni dönemde Yunanistan'ın Türkiye'nin yanında olmasını temenni ettiğini söyledi.
Erdoğan, Türkiye'nin, AB'ye güç almaya değil, güç katmaya geldiğini belirterek, şunları söyledi:
"Türkiye'nin AB sürecinde 50 yıllık bir ihmal var. Şimdi bu yeni dönemde, temenni ederim ki, Yunanistan yine yanımızda olur. Türkiye AB’ye güç katmaya geliyor. Oradan güç almaya değil. Ve bu güç katması öyle zannediyorum ki, AB'yi sosyal, siyasi ve ekonomik bir birlik olarak çok daha güçlü bir hale getirecektir. Burada doğrusu, komşumuz Yunanistan ile beraber iyi niyetle daha farklı bir şekilde hareket etmemiz olumlu sonuçlar getirecektir. 6 ayda tüm fasılları açarız. Buna bizim altyapımız müsait ve bunları başarabiliriz. Bu konuda rahat olduğumuzu da özellikle söylemek isterim." (tak)

Bu haber toplam 1225 defa okunmuştur