1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. Emiroğluları tarım politikalarını eleştirdi
Emiroğluları tarım politikalarını eleştirdi

Emiroğluları tarım politikalarını eleştirdi

Emiroğluları, “Ülkedeki Ekonomiye Bağlı olan tarımsal sorunlar” ile ilgili meclisteki gündem dışı konuşmasında, hükümetin çeşitli alanlardaki uygulamalarını eleştirdi

A+A-

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Milletvekili Mustafa Emiroğluları, “Ülkedeki Ekonomiye Bağlı olan tarımsal sorunlar” ile ilgili meclisteki gündem dışı konuşmasında, hükümetin çeşitli alanlardaki uygulamalarını eleştirdi.

Aydınlatmadan hem belediyenin, hem de elektrik kurumunun ücret almasını eleştiren Emiroğluları, ülkede halkın alım gücünün giderek azaldığı, bu ortamda halktan fazladan para alınmasının kabul edilecek bir şey olmadığını anlattı.

Hükümetin tarım politikalarını eleştiren Emiroğluları, Türkiye’den gelecek su konusunun, hükümetin başındakiler tarafından seçim yatırımı olarak kullanılmaya çalışıldığını söyledi.

Türkiye’den borularla su getirilmesi projesiyle ilgili gerekli hazırlıkların, etüd çalışmalarının gününde yapılmamasının yaratabileceği olumsuzluklara değinen Emiroğluları, “hükümetin ne tarımsal, ne ekonomik, ne de diğer konularda gerçekçi politikalar ortaya koyamadığını” dile getirdi.

Güney Kıbrıs’a TL’ye geçmesi yönünde çağrı yapılmasını da eleştiren Emiroğluları, gerçekçi politikalar ortaya konulmasını istedi.

Emiroğluları, ülkenin ekonomisinin, turizminin, ihracatın gelişmesi için neler yapıldığını sordu.

AMCAOĞLU

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Ali Çetin Amcaoğlu, eleştirileri yanıtladığı konuşmasında, suçlamalar yapılırken belgelerin sunulmasını istedi.

Hayvan alımları konusunda da gerekli çalışmaların yapıldığını belirten Amcaoğlu, Ankara’daki temasları sırasında Et Balık Kurumu yetkilileri ile görüştüklerini ve hayvanların Türkiye’ye de gönderilebilmesi için gerekli temasların yapıldığını anlattı.

Bir buçuk yıldan fazla bir süredir üretim planlaması konusunda çalışmalar yürütüldüğünü de anımsatan Amcaoğlu, programın netlik kazandığını bundan sonraki aşamada neyin ne kadar sürede üretileceğinin ele alınacağını belirterek suyun gelmesi ile üretim planlamasının yapılmış olacağını söyledi.

Üretici kesimin üretimden koparılmaması gerektiğini belirten, Amcaoğlu bu konuda bakanlık olarak çok hassas davrandıklarını belirtti.

(tak)

Bu haber toplam 1295 defa okunmuştur