1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. Elektrik'ten UYARI
Elektrikten UYARI

Elektrik'ten UYARI

"Halkımızın yararına olmayacağı Sayıştay raporuna da yansımış uygulamalara karşı KIB-TEK, genel ve süresiz grev kararlarını uygulamaya koymaktan çekinmeyecektir"

A+A-

EL-SEN, "Zararları Sayıştay Raporuna da yansımış elektrik üretiminde yeni alım garantili anlaşmalar yapılmasına seyirci kalmayacağını" açıklayarak “genel ve süresiz grev” uyarısı yaptı.

EL-SEN Yönetim Kurulu adına açıklama yapan EL-SEN Başkanı Çağlayan Cesurer, konu ile ilgili şunları kaydetti:

Sendikamızın ortaya koyduğu tüm bilimsel veriler ve son olarak 6 Şubat 2012 tarihli Sayıştay Başkanlığı’nın konuya ilişkin raporunda da belirtildiği gibi gerek elektrik arz güvenliği gerekse maliyetleri üzerinde olumsuz etkisi açıkça ortada olan ve bu gün halkımızın pahalı elektrik kullanmasının en önemli nedenlerinden olan alım garantili özel sektör eliyle elektrik üretilmesi konusunda Hükümet yeni oldubittiler yaratmaya çalışmaktadır. KIB-TEK ile AKSA Enerji üretim AŞ. arasında devam eden ve yıllık 700 milyon kWh elektrik alımını belirli bir fiyat üzerinden almayı garanti eden sözleşmeye ek bir protokol yapılması yöntemiyle, söz konusu alım miktarının artırılması için yeniden Hükümet ve Kurum Yönetim Kurulu düzeyinde çalışmalar yapıldığı bilgimize gelmiştir.

700 milyon kWh elektrik üretimi, AKSA Enerji Üretim AŞ. yerine KIB-TEK ait dizel santraller tarafından üretilmiş olsa idi, yıllık 74 milyon 500 bin TL tasarruf edilmiş olacaktı.  Bu durumda ise halkımızın kullanmakta olduğu elektrik tarifeleri 10 Krş. ucuzlatılabilecekti. Bir başka ifade ile alım garantili mevcut anlaşma, elektrik tarifelerini 10 Krş. artırmakta, halkımızın daha pahalı elektrik tüketmesine neden olmaktadır. Hatırlanacağı üzere, Mart 2012’de benzer bir konu bakanlar Kurulu’nda tartışılmış ancak, Bakanlar Kurulu’na sunulan önerge ret edilmişti.

Hükümetin bu girişimlerini değerlendiren Sendika Yönetim Kurulumuz KIB-TEK’in ve dolayısı ile Halkımızın yararına olmayacağı Sayıştay raporuna da yansımış böylesi bir uygulamaya gidilerek, AKSA Enerji Üretim AŞ, veya başka bir ad altındaki şirkete veya deniz altına döşenecek kablo vasıtası ile ülkemize getirilmesi muhtemel elektrik enerjisi için alım garantisi verilecek herhangi bir kararın ve/veya sözleşmenin imzalanmasına ilişkin bir kararın ilgili Bakan veya Hükümet veya Kurum Yönetim Kurulu tarafından alınması halinde KIB-TEK’de genel ve süresiz grev  kararlarını uygulamaya koymaktan çekinmeyecektir. 

Bu haber toplam 1435 defa okunmuştur