1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. Elektrikte süresiz grev uyarısı
Elektrikte süresiz grev uyarısı

Elektrikte süresiz grev uyarısı

“Bu ülkede hem borç ödememek ve hem de borcunu öde diyenleri susturma geleneği kabul görürse KKTC’de demokrasiden bahsetmek mümkün değildir. EL-SEN olarak bu tutum ve davranışların karşısında olacağız.

A+A-

KIB-TEK: “Demokrasinin katledilmesine seyirci kalmayacağız”                        

 “YDÜ tarafından istihdam edilmiş ve kendilerini devletin ve kurumlarının görevlerini yapmalarına engel olabilecek güçte gören YDÜ yönetici ve bahse konu çalışanları KIB-TEK’e olan borçlarını hem ödememe hem de bedava elektrik kullanma yolları aramaya koyuldular”

 

El-sen Başkanı Çağlayan Cesurer, KIB-TEK’e olan borçlar ile ilgili açıklama yaptı. “Demokrasinin katledilmesine seyirci kalmayacağız” başlığı ile yapılan açıklamada, özel kuruluşların oluşturdukları kolluk kuvvetlerini borçlarını ödememek için kullandıkları belirtildi. Açıklamanın tam metni şöyle:
“10 Nisan 2013 tarihi demokrasi düzeyimizin kişisel menfaatler için nasıl ayaklar altına alındığının tarihi olarak anılacaktır. Bir yandan KIB-TEK’in alacaklarını ödemeyen kamusal alan varken diğer yandan büyük tutarlarda borcu olan kimi özel sektör kuruluşları da borçlarını ödememek için oluşturdukları kolluk kuvvetlerini KIB-TEK çalışanlarının görevlerini yapamamaları için kullanmaya başlamıştır.
Yakın Doğu Üniversitesi’nin ödemediği borçları için 5 bölümünde elektrik kesintisi için KIB-TEK Yönetimince görevlendirilen personel görevlerini yapmak üzere YDÜ’ye gittiler. YDÜ tarafından istihdam edilmiş ve kendilerini devletin ve kurumlarının görevlerini yapmalarına engel olabilecek güçte gören YDÜ yönetici ve bahse konu çalışanları KIB-TEK’e olan borçlarını hem ödememe hem de bedava elektrik kullanma yolları aramaya koyuldular. Görev yapmayı engelleyemeyeceklerini anlayınca da mahkemeye başvurup bedava elektrik kullanma için karar üretmeye çalışmaya koyuldular. Bununla da yetinmeyerek normal özel veya kurumsal kişilere yapılan uygulamanın kendilerine yapılmasına  karar veren KIB-TEK yönetimini görevden aldırtmakla tehdit ettikleri iddiaları herkesce iyice değerlendirilmelidir.”

Süresiz grev uyarısı
“Bu ülkede hem borç ödememek ve hem de borcunu öde diyenleri susturma geleneği kabul görürse KKTC’de demokrasiden bahsetmek mümkün değildir. EL-SEN olarak bu tutum ve davranışların karşısında olacağız.                           
    KIB-TEK’in borçlarının tahsili ile ilgili olarak 1OCAK 2013 tarihinde elektrik inkişaf yasasında yapılan düzenleme ile borçların tahsiline yönelik düzenleme ile ortaya konan kesme-ulama işlemlerinin ayrım gözetilmeden uygulanması maliyetlerin düşmesine zemin yaratacak en önemli etken olduğunun altı sendikamız EL-SEN tarafından sürekli olarak  çizilmiştir.
    Aradan geçen süre içerisinde ufak tefek aksaklıklar olmuş olmasına rağmen başlangıç olarak sürekli olarak daha iyi noktaya taşınmıştır.
     Bu çerçevede bugün Yakın Doğu Üniversitesi’nin birikmiş 11. 532. 564 TL’yi aşan borcu nedeni ile Elektrik akımı kesilmesi için görevlendirilen KIB-TEK çalışanları Yakın Doğu Üniversitesi’nin İnovasyon Merkezi, Diş hekimliği ve Kolej binasının elektriğini kestikten sonra YDÜ güvenlik görevlileri tarafından etrafları kesilerek geriye kalan Kütüphane ve Rektörlük binasının elektriğinin kesilmesini engellemişlerdir. Engelleme ile birlikte Yakın Doğu Üniversitesi mütevelli heyeti başkan yardımcısı ‘Bugün bakanlar kurulunda emri verenler görevden alınacaktır’ Adem Aköl tarafından tehdit edilmişlerdir.
    Görevi başında çalışan resmi personeli tehdit edenler bilmelidirler ki EL-SEN buna seyirci kalmayacaktır.
    Bir taraftan ara emri adı altında alınan kararlarla kurum zarara uğratılırken diğer taraftan çalışanlar tehdit edilebilmektedir. Son kez uyarıyoruz borçlar ödenmediği taktirde tüm üniversitenin elektrik akımı ne pahasına olursa olsun  kesilecektir. KIB-TEK’ sahip çıkmaya çalışanları görevlerinden almaya dönük her türlü hareket süresiz grev nedeni olacaktır, kamuoyuna saygı ile duyurulur.”

Bu haber toplam 1550 defa okunmuştur