1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. "Ekonomik kriz kayıp kazılarını etkileyebilir"
Ekonomik kriz kayıp kazılarını etkileyebilir

"Ekonomik kriz kayıp kazılarını etkileyebilir"

Kayıp Şahıslar Komitesi’nin 2006’dan günümüze yürüttüğü çalışmalarda 18 Milyon Euro harcandı

A+A-

Kıbrıs’ta kayıp kazıları gerçekleştiren ve bütçesi büyük oranda yabancı ülkelerin bağışlarından oluşan Otonom Kayıp Şahıslar Komitesi’nin çalışmalarının, tüm dünyada hakim olan ekonomik krizden etkilenmesi ihtimali bulunduğu iddia edildi.

Politis gazetesi konuya ilişkin haberinde, Otonom Kayıp Şahıslar Komitesi’nin 2006 yılından günümüze kadar gerçekleştirdiği çalışmaların maliyetinin 24 milyon ABD Doları, yani 18 milyon Euro olduğunu, son dönemde yaşanan ekonomik kriz sebebiyle komitenin çalışmalarının er ya da geç durma noktasına geleceğini iddia etti.

Gazete, Komite’nin çalışmalarındaki verimliliğin son dönemde azaldığını ve Komite mensuplarının, yeni ödenekler bulunmasının gittikçe zorlaştığı görüşünde olduklarını belirtirken, Komite’nin şu anki hızıyla çalışması durumunda tüm olası kazı alanlarında kazı yapılması ve DNA incelemesi gerçekleştirilmesi için en az 8 sene daha gerektiği iddiasında bulundu.

Gazete ayrıca, 1974  Harekatı’nda Kıbrıslı Rumların topluca gömülü oldukları bazı bölgelerin kazılara açılması halinde durumun tamamen değişeceğini savundu ve haberinin devamında kazılara ve diğer bilgilere ilişkin, Komite’nin resmi internet sitesinden alındığı iddia edilen rakamlara yer verdi. TAK

Bu haber toplam 1268 defa okunmuştur