Ekonomik durum siyasi durumdan daha kötü

'Ekonomik durum siyasi durumdan daha kötü'

II. Hrisostomos, Güney Kıbrıs'ın şu anda korkunç bir ekonomik çıkmaza doğru gittiğini, ekonominin siyasi durumdan çok daha kötü olacağını söyledi

A+A-

 

Rum Ortodoks Kilisesi Başpiskoposu II. Hrisostomos, Güney Kıbrıs’ın şu anda korkunç bir ekonomik çıkmaza doğru gittiğini, ekonominin siyasi durumdan çok daha kötü olacağını söyledi.

Atina’ya hareketinden önce açıklama yapan II. Hrisostomos, Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas’ı “ekonomi konusunda hiçbir yetkiliyi dinlememekle” suçladı ve “beni mi dinleyecek?” diye sordu.

“Ekonomik konularda Hristofyas’la görüşmek için inisiyatif alıp alamayacağı” sorusuna karşılık Hrisostomos, “Maliye Bakanlığı var, Maliye Bakanı var, Merkez Bankası Başkanı var, onca birim var. Başkan onları dinlemiyorsa beni mi dinleyecek? İnanmıyorum. Bu yüzden söylüyorum. Buradan duysun…” karşılığını verdi.

“Hristofyas’ın istifa etmesi gerekir mi” sorusuna ise II. Hrisostomos, özetle şu karşılığı verdi:

“Kıbrıs’taki siyasi durum hiç de iyi değil. Benim gördüğüm ekonomik durumun siyasi durumdan daha kötü bir hal alacağıdır. Konunun ciddiyetini ne Başkan, ne hükümet, ne siyasi partiler, ne de ekonomi uzmanlarımız fark etti. Korkunç ekonomik çıkmazlara doğru gitmekte olduğumuza inanıyorum. Hepimiz elimizi cebimize atıp para çıkarmazsak, mali gözetim altına gireceğiz ve bu çok daha kötü olacak…”

Kıbrıs konusunda da, “Halkı meşgul edecek bir çözüm planı geleceğine inanmıyorum. Gelse dahi elbette halk olumsuz oy verecektir. Halk siyasi sorunla değil, ekonomik durumla meşgul oluyor” diyen Başpiskopos, iç siyasete ve DİKO Başkanı Marios Karoyan’ın son günlerdeki tavrına ilişkin soruları ise, “Bu konularda konuşmayacağım. Zamanı değil. Mevcut durumdan kimse memnun değil” diyerek yanıtsız bıraktı.

 

 

Bu haber toplam 535 defa okunmuştur