1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Eide’nin önerisi liderleri memnun etmedi
Eide’nin önerisi liderleri memnun etmedi

Eide’nin önerisi liderleri memnun etmedi

Politis gazetesi: “Liderler Memnun Değil – Eide İlerleme Sağlayamadı Ancak Bu Ay Yeniden Gelecek” b

A+A-

 

Kıbrıs sorununun çözümü müzakerelerinin yeniden başlaması amacıyla geçtiğimiz gün Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis ve Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’yla önceki gün de tarafların müzakerecileri Andreas Mavroyannis ve Ergün Olgun’la görüşen BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide’nin doğal gaz konusunda komite kurulması önerisi Anastasiadis ve Eroğlu’nu memnun etmedi.

Politis gazetesi: “Liderler Memnun Değil – Eide İlerleme Sağlayamadı Ancak Bu Ay Yeniden Gelecek” başlıkları altında verdiği haberinde, Eide’nin, Güney Kıbrıs’ın sözde Münhasır Ekonomik Bölgesinde (MEB) tespit edilen doğal gaz konusunda sunduğu önerinin Kıbrıs Rum ve Kıbrıs Türk tarafını memnun etmediğini yazdı.

Gazete, Eide’nin önerisinde, kurulacak komitenin kararlarını, tam bağlayıcı olmasa da, fikir birliğiyle almasını önerdiğini, bu durumun Kıbrıs Rum tarafını ve “tam fikir birliği öngörmediği için de” Kıbrıs Türk tarafını tatmin etmediğini savundu.

Söz konusu önerinin Kıbrıs Rum tarafı için “tamamen bitmiş olduğu” yorumunu aktaran gazete, Eide’nin bu ayın sonlarına doğru yeniden adaya gelmesinin beklendiğini belirtti.

(tak)

Bu haber toplam 1632 defa okunmuştur