1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. Eide Eroğlu ile görüştü
Eide Eroğlu ile görüştü

Eide Eroğlu ile görüştü

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile BM Genel Sekreteri Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide, dün bir araya geldi

A+A-

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile BM Genel Sekreteri Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide, dün bir araya geldi.
Yaklaşık bir saat süren görüşmenin ardından Eide, gazetecilerin sorularını yanıtladı ve ertelenen liderler görüşmesinin 17 Eylül'de yapılacağını, böylece müzakerelerde yeni bir aşamaya geçileceğini açıkladı.
Cumhurbaşkanı Eroğlu ise Eide’nin ayrılmasının ardından basına açıklama yaptı.

Eide: “Dinleyip öğrenmek…”

Ada’da olmaktan mutlu olduğunu belirten Eide, BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon’la New York’ta görüşmesinin hemen ardından Kıbrıs’a gelip, her iki liderle de görüştüğünü, amacının Kıbrıs sorunu ve süreç hakkında dinleyip öğrenmek ve yapıcı şekilde çalışmak olduğunu söyledi.
2 Eylül’de yapılmayan liderler görüşmesinin, her iki tarafla da görüşülerek 17 Eylül’de yapılmasına karar verildiğini söyleyen Eide, böylelikle müzakerelerde yeni bir aşamaya geçileceğini ifade etti.

“Fikirlerimi liderlerle paylaşmaya devam edeceğim”
Eide, Kıbrıs konusunun New York’ta yapılacak BM Genel Kurulu’na da taşınacağını belirterek, kendisinin de Kıbrıs konusu hakkında bazı somut fikirleri olduğunu ve bunları liderlerle paylaşmaya devam edeceğini söyledi.

“Kıbrıs’a sık sık geleceğim”
Sık sık Kıbrıs’ta bulunacağını belirten Eide, Cenevre’de yaşadığını, ancak müzakereler için sıklıkla Kıbıs’a geleceğini söyledi.
Eide bir soruya karşılık, süreçlerin isminden çok doğru yolda gitmesi ve sonuca ulaşmasının önemli olduğunu kaydetti.


Eroğlu: “İnşallah sonuç verici gelişmeler olur”

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu 16 Eylül’de Kıbrıslı Rum lider Nikos Anastasiadis’le çalışma yemeğinde bir araya geleceklerini, 2 Eylül’de yapılamayan liderler görüşmesinin ise 17 Eylül’de yapılacağını açıkladı. Eroğlu, yeni atanan ve Ada’ya ilk ziyaretini yapan BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barthe Eide ile yaptığı görüşme sonrası basına açıklamalarda bulundu.Samimi bir ortamda gerçekleşen görüşmede Eide’ye Türk tarafının fikirlerini aktardıklarını ifade eden Cumhurbaşkanı, Eide’nin de BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon’la görüşerek ve belli çalışmalar yaparak Ada’ya geldiğini söyledi. 6 Eylül’de bir çalışma yemeğinde Anastasiadis’le bir araya geleceklerini söyleyen Eroğlu, 17’sinde ise 2 Eylül’de yapılamayan liderler görüşmesinin yapılması ve 3’lü bir zirve olmasına Kıbrıslı Rum lider Anastasiadis’in de sıcak baktığını kaydetti. Eide’yle görüşmesinde Türk tarafının görüşlerini net şekilde ifade ettiğini anlatan Eroğlu, “İnşallah bugün başlayan görüşmelerde sonuç verici gelişmeler olur” şeklinde konuştu. TAK

Bu haber toplam 1649 defa okunmuştur