1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. "Eğitime yatırım bu mu?"
Eğitime yatırım bu mu?

"Eğitime yatırım bu mu?"

DAÜ’de 1.741.976 dolara mal olacak cami inşaatına eğitim programlarının yeniden yazımı için ayrılan kaynakla bir bağlantısı var mı?

A+A-

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS) , Doğu Akdeniz Üniversitesi’nde  (DAÜ) gerçekleştirilen eğitim çalıştayı ile ilgili açıklama yaptı ve sordu: DAÜ’de 1.741.976 dolara mal olacak cami inşaatına eğitim programlarının yeniden yazımı için ayrılan kaynakla bir bağlantısı var mı?

KTÖS Genel Sekreteri Şener Elçil imzasıyla yapılan açıklamanın tam metni şöyle:

Eğitim sisteminin dönüştürülmesine yönelik olarak çok ciddi iddialarla ortaya çıkan işbirlikçi UBP hükümeti, ders programları ve kitaplarının tekrardan ele alınması ile ilgili Doğu Akdeniz Üniversitesi’nde gerçekleştirdiği çalıştay konusunda sessizliğini korumaya devam etmektedir.

Doğu Akdeniz Üniversitesi ile Eğitim Bakanlığı’nın ortak yürüttüğü proje hala daha sendikamıza iletilmediği gibi, proje için ayrılan paranın kaynağı da açıklanmamıştır. Çalıştay sonucunda ortaya ne gibi sonuçlar çıktığı ve izlenecek yol neden hala bir sır gibi saklanmaktadır? Çalıştayda görev alan öğretmenlerin seçimi ile ilgili izlenen adam seçmeye yönelik yöntem kitap yazım komisyonları için geçerli olacak mı? Komisyonlarda görev alacak olan öğretmen ve akademisyenlere yönelik ödemelerle ilgili neden hala daha net bir açıklama yapılmamıştır? DAÜ’de bilimsel değil de, sunni İslam anlayışına yatırım yapıldığını gözlemekteyiz. DAÜ’de 1.741.976 dolara mal olacak cami inşaatına eğitim programlarının yeniden yazımı için ayrılan kaynakla bir bağlantısı var mı? Tüm bu soruları yanıt beklerlerken demokratik, şeffaf, hesap verilebilir ve bilimsel bir çalışma yapıldığı iddiası ile Doğu Akdeniz Üniversitesi’nin arkasına saklanan eğitim bakanlığı susmaya devam etmektedir.

Eğitimi bir rant alanı haline dönüştüren, yarışmacı sınavlarla, özel okulları teşvik eden, eğitime ayrılan bütçenin %75ini özel okullara aktaran okullardan çok camilere yatırım yapan işbirlikçi UBP hükümetinden, eğitimde dönüşümü beklemek hayaldir. Eğitim program ve müfredatlarının geliştirilmesi amacıyla başlatıldığı söylenen proje konusunda sorularımıza yanıt alamadığımız sürece boykotumuz devam edecektir.

Bu haber toplam 1361 defa okunmuştur