1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. Eğitimde bir ilk
Eğitimde bir ilk

Eğitimde bir ilk

17-18 Mayıs’ta yer alacak konferans barış eğitimi üzerine olacak

A+A-

Dünyanın en büyük sendikal federasyonlar arasında bulunan Eğitim Enternasyonal, Kuzey Kıbrıs'ta  ilk kez barış sürecine destek amacıyla konferans düzenliyor.

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS), Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası (KTOEÖS) ve Doğu Akdeniz Üniversitesi Akademik Personel Sendikası’nın (DAÜ-Sen) üye olduğu Eğitim Entranasyonal’ın Avrupa Kıtası Örgütü ETUCE tarafından organize edilen konferansın konusu “Barış Eğitimi”.

Hoşgörü ve önyargısız eğitimin model olarak gösterileceği, İrlanda, İsrail, Bosna-Hersek gibi ülkelerden örneklerin verileceği konferans 17-18 Mayıs tarihlerinde Salamis Bay Otel’de yer alacak.

Yüzün üzerinde katılım beklenen konferansa Güney Kıbrıs'tan öğretmen sendikaların, yönetimin engellemeleri sonucu katılmayacağı da kaydedildi.

KTÖS, KTOEÖS ve DAÜ-Sen yetkilileri konferans hakkında KTÖS Lokalinde basın toplantısı düzenlendi.

KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil, basın toplantısında, toplantının 27 Eylül 2012’de yapılmasının planlandığını ancak Kıbrıs Rum Yönetimi’nin Avrupa Komisyonu Eğitim Komiserliği, Avrupa Parlamentosu ve Fransız Hükümeti nezdinde yaptığı lobi faaliyetleri ile engellendiğini anlattı.

Elcil, “ETUCE aldığı karar çerçevesinde Kıbrıs’ta mevcut statükoya karşı mücadele eden öğretmen örgütlerine destek olma maksadıyla benzer konferansı düzenlemek için bu girişimi başlattı” dedi.

Konferansa Kıbrıs Rum sendikaların katılmasını da istediklerini ancak Kıbrıs Rum yönetiminin ve gerici sendikaların uyguladığı baskı nedeniyle öğretmen sendikalarının etkinliğe katılmaktan vazgeçtiğini kaydeden Elcil, “Temel amacımız adanın Güney ve Kuzeyinin eşit olduğunu vurgulamak, Kıbrıslı Türklerin de bu ülkede Kıbrıslı Rumlar kadar hakkı olduğunu vurgulamak” dedi.

ETUCE’nin Konferansta Başkan ve Genel Sekreter tarafından temsil edileceğini kaydeden Elcil, Kuzey Kıbrıs’ta uluslararası tanınmışlığı olan bir toplantının ilk kez yer alacağını, diğer organizasyonların tümünün ülke yönetimi desteğiyle gerçekleştiğini savundu.

ORTAK AÇIKLAMA

KTOEÖS Başkanı Tahir Gökçebel tarafından okunan ortak basın açıklamasında ise, “Konferansın bir önemli hedefi de Kıbrıs Rum öğretmen sendikaları ile sendikalarımızın işbirliğini artırmaktır” denildi. Açıklama şöyle devam etti:

“Kıbrıs sorununun çözümü için imza atılması yeterli değildir. Önemli olan eğitimcilerin eğitilerek çözümün, kalıcı barışa dönüştürülmesidir. Sendikalarımız bu konuda hertürlü mücadeleyi vermekte kararlı olmakla birlikte Kıbrıs Rum öğretmen sendikalarının ortaya koyduğu muhafazakar tavır buna yardımcı olmaktan çok uzaktır. Adanın kuzeyinde her ne amaçla olursa olsun uluslararası konferans düzenlenmesine karşı olan güneydeki egemen, statükocu, paylaşmaz anlayış, konferansı engellemek için her türlü yöntemi denemiştir.”

Etkinliğin yapılmasını engellemek amacıyla, Avrupa Parlamentosu, Avrupa Birliği Eğitim Komisyonu, diplomatik kanalların yalanlarla kandırılmak istendiği, Güney’den gelecek olan Rum tercümanların tehdit edilerek gelmelerinin engellendiği, konferansa katılmak isteyen Rum İlkokul Öğretmenler Sendikası’nın (POED), yönetim ve diğer Rum öğretmen sendikaları (OELMEK ve OLTEK) tarafından baskı altına alındığı kaydedildi.

Sendikaların yalan propagandayı çürüten kanıtları Brüksel’e taşıyarak ETUCE’nin kararlı duruşu sayesinde konferansın gerçekleştirilmesini sağladıklarını ifade edilen açıklamada, “Otuz altı milyon üyesi olan Eğitim Enternasyoneli’nin adamızın kuzeyinde ilk kez gerçekleştireceği uluslararası konferansın çözüm sürecine ve rejimle mücadele eden sendikalarımıza katkısı olacağına inanırız” denildi.

(tak)

Bu haber toplam 1288 defa okunmuştur