DUYUŞLAR

DUYUŞLAR

Daha önceki iki quartet albümü ile geniş bir klasik müzik dinleyici kitlesine seslenmiş olan Artemis Quartet’in son Beethoven müziği albümü Virgin Classics etiketiyle geçtiğimiz haftalarda raflardaki yerini aldı

A+A-

BEETHOVEN ARTEMIS QUARTET

 

Daha önceki iki quartet albümü ile geniş bir klasik müzik dinleyici kitlesine seslenmiş olan Artemis Quartet’in son Beethoven müziği albümü Virgin Classics etiketiyle geçtiğimiz haftalarda  raflardaki yerini aldı. "String Quartet opus 18/3, 18/5 & 135" eserlerinin yorumlandığı albüm, klasik müzik eleştirmenlerince çok olumlu eleştirilerle karşılanan Artemis Quartet'in en başarılı çalışmalarından biri olarak tanımlanıyor. Artemis Quartet Beethoven müziğiyle ilgili şu açıklamada bulundu: "Onun müziği tüm dönemlere sesleniyor. Geleneksellik ve modernlik; entellektüel arınmışlık ve saf duygular arasında kusursuz bir diyalog..."

 


Bu isme dikkat: RISE TO REMAIN

 

İngiliz grup Rise to Remain ile tanışmanın vakti geldi: Metal Hammer-Golden God Ödülleri’nde “En İyi Yeni Grup” ve 2010 Kerrang Ödülleri’nde “En İyi Çıkış Yapan İngiliz Grup” ödüllerinin sahibi Raise To Remain Londra’da kuruldu. Metal müziğin iddiali temsilcileri; Trivium, Korn, Hatebreed, Five Finger Death Punch, Shadows Fall, Bullet For My Valentine ve Iron Maiden gibi dünyanın en iyi grupları arasında gösterilen isimlerle turneye çıktı. Başarılı grubun ‘The Serpent’ isimli şarkılarını resmi internet sayfalarını ziyaret edip indirebilirsiniz.

 


 

 

 

DEPECHE MODE - REMIXES 2: 81-11

 

Tüm zamanların en büyük gruplarından Depeche Mode’un “Remixes 2: 81-11” adlı albümü EMI etiketiyle tüm müzikseverlerin beğenisine sunuldu. Grubun tüm kariyerinin en dikkat çeken şarkılarının remikslerinin bir koleksiyonu olan “Remixes 2: 81-11”da 1981 yılına ait ilk albüm “Speak And Spell”den 2009 tarihli “Sounds Of The Universe”e kadar, her biri efsaneleşmiş albümlerinden şarkıların remiksleri bulunuyor. Bu proje, 1 milyonun üstünde satan 2004 tarihli “Remixes 81-04”un bir devamı niteliğinde... Albümde yer alan remiksler, Depeche Mode’un dünyanın en etkileyici ve yenilikçi gruplarından biri oluşunu özellikle vurgulayan bir tarza sahip. “Remixes 2: 81-11” tek CD’lik, 3CD’lik ve plak formatlarında dinleyiciye sunuldu.

 

 

 

 


 

 

HAFTANIN ALBÜMÜ;

 

MIYAVI - LIVE IN LONDON

 

 

Miyavi denilince akla ilk gelen kelimeler nelerdir? Gizemli, karanlık, punk, özgün, dahi, özel, enerjik? Bizce Miyavi tüm bu kelimelerin karşılığı... Japon şarkıcı/söz yazarı, ‘samurai’ solo gitarist Miyavi için şimdiden hazır olun! Taklit edilemeyecek ölçüde özgün gitar tekniği, büyüleyici sahne performansı ile çok kısa sürede büyük dikkat çekmiş olan Miyavi’nin Londra konserindeki kayıtlarından oluşan “Live In London 2011” piyasada. Albümde yer alan şarkıların sözlerinin tamamı Miyavi’ye ait. Davulda Miyavi’ye Bobo eşlik ediyor.Sanatçının geniş kitlelerce tanınmasına vesile olan ‘Survive’ isimli ilk single’ı, davulcu Bobo ile ortaya koydukları sınır tanımaz müziği portreliyor. Şimdiden fenomen haline gelen sanatçı 16 Mart’ta başlamış olan “What’s My Name?” isimli dünya turnesiyle izleyenler kendisine hayran bıraktı. Siz de bu dahi yıldıza kayıtsız kalmayın!

 

 


 

 

 

KATE BUSH.. ÇIKTI...

 

Kate Bush’un “Director’s Cut” adını verdiği yeni albümü piyasaya çıktı. Albüm, adından da anlaşılacağı gibi daha önce yayımlanmış olan albümlerde yer alan şarkıların yeniden yorumlanmış hallerini içeriyor. Albümü, sanatçının “The Sensual World” ve “The Red Shoes” isimli eski albümlerinden seçilmiş olan şarkılar oluşturuyor. Albümden yayımlanan ilk single ise ‘Deeper Understanding’. Şarkıyı sanatçının resmi youtube sayfasından izleyebilirsiniz:

 

 


 

 

MARIA FARANDOURI TRAGOUDAI LIVANELI

 

Karşı kıyı’nın en önemli seslerinden Maria Farandouri ve Türkiye’nin yetiştirdiği en özel müzisyenlerinden, söz yazarı ve besteci Zülfü Livaneli’den kayıtsız kalamayacağınız bir çalışma: “I MARIA FARANDOURI TRAGOUDAI LIVANELI”... Maria Farandouri Yunanistan’ın yetiştirdiği en önemli sanatçılardan biri. Gerek politik gerekse sanatsal duruşuyla beğeni toplayan sanatçı, yakın arkadaşı Zülfü Livaneli ile hazırladıkları “I Maria Farandouri Tragoudai Livaneli” ile büyük beğeni topluyor. Albümde yer alan şarkıların müziği Zülfü Livaneli’ye ait. Albümde, Nazım Hikmet şiirlerinden bestelenen şarkılar ön plana çıkıyor. Usta şairin ‘Karlı Kayın Ormanı’, ‘Bulut Mu Olsam’, ‘Hiroşima’ eserleri Zülfü Livaneli ve Maria Farandouri’nin müzikal dehası ile birleşiyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1321 defa okunmuştur