1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Dünya basını Erdoğan'ı konuşuyor
Dünya basını Erdoğanı konuşuyor

Dünya basını Erdoğan'ı konuşuyor

Türkiye'de düzenlenen cumhurbaşkanı seçimi ve Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'ın resmi olmayan sonuçlara göre 12. Cumhurbaşkanı seçilmesi Avrupa basınında geniş yer aldı.

A+A-

Türkiye'de düzenlenen cumhurbaşkanı seçimi ve Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'ın resmi olmayan sonuçlara göre 12. Cumhurbaşkanı seçilmesi Avrupa basınında geniş yer aldı.

Alman basını, seçime ilişkin haberleri ve sonuçları kısa aralıklarla okuyucularına duyurdu. Spiegel Online internet sitesi manşetinde yer alan "Erdoğan'ın zaferi" başlıklı haberde, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın seçim sonuçlarının açıklanmasına az bir zaman kala zaferini kutlamaya hazırlandığı belirtilerek, "Türkiye güçlü adam için karar verdi" ifadesini kullanıldı.

Die Welt gazetesinin internet sitesinde ise Başbakan Erdoğan'ın yüzde 50'den fazla oy alarak seçimi kazandığı ifade edildi. Gazete, Türkiye'de bugüne kadar cumhurbaşkanlığı makamının temsili bir makam olduğunu ancak Erdoğan'ın bunu temsilden daha çok icracı bir makam haline getirmeyi istediği kaydedildi.

Frankfurter Allgemeine Zeitung gazetesi de "Erdoğan'ın zaferi" başlıklı haberinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın siyasi kariyerinin doruğunda olduğu belirtildi. Haberde, "Halk tarafından seçilen ilk cumhurbaşkanı olan Erdoğan hayatının en önemli amacına ulaştı" ifadesine yer verildi.

"AÇIK ZAFER ERDOĞAN'IN"

İngiliz yayın kurumu BBC'de yer alan haberde, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Türkiye'nin ilk cumhurbaşkanı seçimini kazandığı, oyların yüzde 52'sini aldığı kaydedildi.

2003 yılından bu yana Başbakan olan Erdoğan'ın cumhurbaşkanının  yetkilerini genişletmek istediği belirtilen haberde, "destekçilerinin Erdoğan'a ekonomiyi güçlendirdiği ve Türkiye'nin muhafazakar kesimine söz hakkı verdiği için saygı gösterdiği" belirtildi.

Financial Times (FT) gazetesi de "Erdoğan cumhurbaşkanı seçimini kazandı" başlıklı haberinde, "Anadolu Ajansı'nın Erdoğan'ı seçimin galibi ilan ettiğini, Erdoğan'ın oyların yüzde 50'sinden fazlasını aldığını, böylece cumhurbaşkanı seçimi için ikinci tura ihtiyaç kalmadığını" bildirdi.

Guardian gazetesinin internet sitesinde yer alan haberde de "Bugünkü açık zafer Erdoğan'ın Türkiye'ye hakimiyetini pekiştirecek ve birçok kişinin de gördüğü gibi Erdoğan'ın iktidardaki en zor yılına son verecek" yorumu yapıldı.

FRANSA BASINDAN SEÇİMLERE YOĞUN İLGİ

Fransa basını da Türkiye'deki seçimleri yakından takip etti.  Le Figaro gazetesinin internet sitesinde, "12 yıllık iktidar boyunca yıpranan Erdoğan'ın halk tarafından seçilen ilk cumhurbaşkanı olduğu, Erdoğan'ın cumhurbaşkanının yetkilerini artırmaya yönelik planlarını da saklamaktan çekinmediği" yazıldı.

Le Parisien ise 60 yaşındaki Başbakan Erdoğan'ın seçimlerin favorisi olduğuna dikkati çekerken, muhalefet adayı Ekmeleddin İhsanoğlu'nun ancak yüzde 39 oranında oy alabildiği belirtildi.

"TÜRKİYE’DE DEĞİŞEN BİR ŞEY YOK"

İtalyan haber ajansı ANSA, “Türkiye’de, Erdoğan ilk turda yeni cumhurbaşkanı seçildi” başlıklı haberinde, Erdoğan’ın zaferini ilan ettiği belirtildi. ANSA’nın haberinde, “Bu oylamayla yeni bir Türkiye ortaya çıkacak” yorumu yapıldı.

Ülkenin ana akım gazetelerinden La Repubblica, “Türkiye’de Erdoğan cumhurbaşkanı seçildi. Oyların yüzde 50’sinden fazlasını fethetti” başlıklı haberinde Recep Tayyip Erdoğan’ın cumhurbaşkanı seçimini ilk turda kazandığını okuyucularına aktardı.

"BU SEÇİM TÜRKİYE TARİHİNDE BİR DÖNÜM NOKTASI"

İsviçre'de yayımlanan Neue Züricher Zeitung gazetesi, oyların salt çoğunluğunu alarak cumhurbaşkanı seçilen Başbakan Erdoğan'ın bundan sonra elindeki gücü artırabileceğine işaret etti. Gazete, Erdoğan'ın en önemli hedeflerinden birinin yeni bir anayasa yapmak olduğunu yazdı.

Tages Anzeiger gazetesi ise "bu seçimin Türkiye tarihinde bir dönüm noktası olduğunu" belirtti. Cumhurbaşkanlığının şu ana kadar temsili bir makam olduğuna işaret eden gazete, Erdoğan'ın cumhurbaşkanlığı yetkilerini artıracağını söylediğini kaydetti.

“ERDOĞAN TÜRKİYE’NİN CUMHURBAŞKANI”

Seçim sonucunu “Erdoğan Türkiye’nin cumhurbaşkanı” başlığıyla veren Hollanda yayın kurumu NOS televizyonu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın seçimi ilk turda kazandığını bildirdi. Erdoğan’ın yüzde 52 oy alarak seçimi galip bitirdiğine yer verilen haberde, “Erdoğan yüzde 50’den fazla oy aldığı için seçimin ikinci turuna gerek kalmadı” ifadesi kullanıldı. Haberde, Ekmeleddin İhsanoğlu’nun ise yüzde 39 oranında oy aldığına dikkat çekildi.

Bulgaristan'ın en popüler medya kuruluşlarından Bulgaristan Ulusal Radyosu'nda (BNR) yer alan haberde, Başbakan Erdoğan'ın beklenen bir sonuç aldığı belirtilerek, "Karizmatik politikacı Erdoğan rakiplerini daha ilk turda yenmeyi başardı" ifadesi kullanıldı.

Dnevnik gazetesi de "Türkiye’nin en güçlü politikacısı seçimleri kazandı" başlıklı haberinde kesin olmayan sonuçlara göre Erdoğan’ın ikinci tura gitmeden yeni makamına oturacağı kaydedildi.

"EN POPÜLER SİYASETÇİ"

İspanya'nın sol görüşlü gazetelerinden El Pais "Erdoğan, Türkiye'deki cumhurbaşkanı seçimlerinde mutlak çoğunluğu elde etti" ifadesini başlığına çıkardı. El Pais, Erdoğan'ın ikinci tura gerek kalmaksızın cumhurbaşkanı olacağını yazdı.

"Erdoğan ilk turda seçimleri kazanıyor" başlığını atan El Mundo gazetesi de oyların yüzde 50'sinden fazlasını aldığı açıklanan Erdoğan'ın cumhurbaşkanı olacağını belirtti. Diğer gazetelerden ABC, "Erdoğan cumhurbaşkanı seçimini kazanıyor", La Razon "Erdoğan, Türkiye'de cumhurbaşkanı seçimlerini ilk turda kazanıyor", La Vanguardia "Erdoğan, Türkiye cumhurbaşkanı seçimlerini mutlak çoğunlukla kazanıyor" ifadelerini başlıklarına çıkardı.

"SÜRPRİZ DEĞİL"

Yunanistan resmi haber ajansı Atina Haber Ajansı, cumhurbaşkanı seçimleri ile ilgili haberinde "Erdoğan halk tarafından seçilen ilk cumhurbaşkanı oldu" başlığını kullandı. Haberde, Erdoğan'ın ilk turda galip geldiği ifade edildi.

Yunanistan'da en çok takip edilen haber sitelerinden News247 konu ile ilgili haberinde "Yeni bir Türkiye vaat eden Erdoğan önde gidiyor" başlığını kullandı. Seçimin "tarihi" olarak nitelendirildiği haberde, "Erdoğan'ın galip gelmesi sürpriz değil" ifadesi yer aldı. Kathimerini gazetesi ise "Sonuçların böyle olacağı daha önce de anketlerle gösterilmişti" diye yazdı. Erdoğan'ın oy kullandıktan sonra çekilmiş fotoğrafının kullanıldığı haberde, yayın yasağının kalkmasıyla Anadolu Ajansı'nın seçim sonuçlarını duyurduğu kaydedildi. Zougla haber sitesi ise "İlk turda Erdoğan'ın galibiyeti" başlığını kullanarak, üç aday hakkında bilgi verdi.

"ÜLKE TARİHİNDEKİ EN GÜÇLÜ LİDERLERDEN"

Kanada’nın resmi yayın kuruluşu CBC televizyonu, sabah saatlerinden itibaren vermeye başladığı haberlerinde, Türkiye’deki seçime önemli yer ayırdı. Erdoğan’ın, ülke tarihindeki en güçlü liderlerden biri olduğuna yer verilen haberlerde, “Cumhurbaşkanı seçilmesi halinde ülkedeki birçok kurumun yöneticilerini atama yetkisine de sahip olacak. Erdoğan’ın ülke anayasasını değiştirme isteği de biliniyor” ifadesi kullanıldı..

Rus haber kanalları da sabah saatlerinden itibaren bültenlerinde cumhurbaşkanı seçimine ilişkin haberler yayınlarken, zaman zaman Türkiye'deki muhabirlerine bağlanarak son gelişmeleri aldı.

Rus resmi haber kanalı Vesti-24 "Türkiye'deki ilk doğrudan cumhurbaşkanı seçimi" spotuyla yer verdiği haberlerde, oy kullanan vatandaşların görüntülerini yayınladı. Kanal Türkiye'de ilk defa düzenlenen cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ülke için önem taşıdığına vurgu yaptı. Ayrıca adayları tanıtıcı bilgiler verdi.

Danimarka'da gün boyu Türkiye'deki cumhurbaşkanı seçimini izleyicilerine duyuran televizyon kanalları, 3 adayın yarıştığı seçimde Başbakan Erdoğan'ın favori olduğunu duyurdu. Haber kanalı tv2, Irak'taki IŞİD saldırıları ve Gazze haberlerinden sonra üçüncü haber olarak Türkiye'deki seçimi verdi. Televizyon, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'ın halkın yarısından fazlasının oyunu alan Erdoğan'ın cumhurbaşkanı seçildiğini duyurduğunu bildirdi.

Belçika basını, Türkiye'deki cumhurbaşkanı seçiminden ilk turda galip ayrılan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın önemli bir zafer kazandığını bildirdi. Fransızca yayımlanan Le Soir gazetesi, "seçim zaferi şahsi başarısı" olan Erdoğan'ın Türkiye Cumhuriyeti'nin "en çok iz bırakan liderleri" arasına gireceğini yazdı. Haberde Recep Tayyip Erdoğan'ın, cumhurbaşkanlığı döneminde Türkiye'nin dizginlerini tutmaya devam edeceği sinyalini çok önceden verdiği ve bu doğrultuda anayasa değişikliği ile yetkilerini artırmak istediği belirtildi. Gazete, "Erdoğan rakiplerini kolayca saf dışı bıraktı" ifadesini kullandı.

ABD BASINI

Türkiye'de gerçekleştirilen  cumhurbaşkanı seçimi ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın resmi olmayan sonuçlara göre 12.Cumhurbaşkanı seçilmesi ABD basınında geniş şekilde yer aldı.

New York Times gazetesi, Başbakan Erdoğan'ın ''balkon konuşması''nın ardından yayına verdiği haberinde, Türkiye'de son 10 yıldan fazla bir süredir etkin olan Erdoğan'ın "kolay bir seçim zaferi kazandığının görüldüğünü ve ülkenin gelecek 5 yıllık siyasi hayatında da dominant" olmaya devam edeceğini belirtti.

Başbakan Erdoğan'ın yüzde 52'ye yakın oy alarak ülke tarihinde ilk kez seçimle cumhurbaşkanı olduğunun altını çizen gazete, daha önce ''temsili'' olan cumhurbaşkanlığı makamının artık, Erdoğan'ın halk tarafından seçilmesiyle daha fazla güç kullanılan bir yer haline gelebileceğini aktardı.

Başbakanlığı döneminde askeri vesayeti gerilettiğini, ülke ekonomisini iyileştirdiğini yazan gazete, daha önce mağdur olan bazı kesimlerin Erdoğan'ın başbakanlığı döneminde daha geniş imkanlara kavuştuğunu belirtti.

ASSOCİATED PRESS

Amerikan haber ajansı AP, Erdoğan'ın ilk kez halk tarafından yapılan seçimde birinci turda zaferini ilan ederek en az 5 yıl daha ülkenin başında yer almayı garantilediğini yazdı. Haberde, seçim sonucunun Erdoğan'a, cumhurbaşkanı yetkilerini güçlendirmeye yönelik planlarını hayata geçirmeye imkan sağlayacağı yorumunda bulunuldu.

Wall Street Journal gazetesi de Erdoğan'ın seçimi çok rahat kazandığına değinerek, bu sonucun Erdoğan'ın iktidarını daha da sağlam biçimde pekiştireceğini yazdı. Gazete, seçim sonucunun Erdoğan için en büyük seçim zaferi olduğunu ve "yeni bir Türkiye" yaratma sözünü hayata geçirmede kendisine güçlü bir yetki verdiğini belirtti.

Ünlü Amerikan televizyon kanalı CNN, Türkiye'deki cumhurbaşkanı seçim sonuçlarıyla ilgili haberini, Anadolu Ajansı'na dayandırarak, ''Türk Başbakanı Tayyip Erdoğan, cumhurbaşkanlığını kazandı'' başlığıyla verdi. CNN'nin internet sitesindeki haberinde, ''Anadolu Ajansı'na göre, Türkiye Başbakanı Tayyip Erdoğan, oyların büyük bir çoğunluğunu alarak, ülkenin ilk doğrudan seçilen cumhurbaşkanı olacak'' ifadesi kullanıldı.

USA Today gazetesi, Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Sadi Güven'in, Türk seçmenlerin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ülkenin doğrudan seçilen ilk cumhurbaşkanı olarak seçtiğini bildirdiği belirtildi. Güven'in resmi sonucun bugün açıklanacağı bilgisine yer verilen haberde, Başbakan Erdoğan'ın, ''halk sandıkta iradesini gösterdi'' ifadesine yer verildi.

(AA)

Bu haber toplam 1583 defa okunmuştur