1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. “Dokunulmazlığın kaldırılmasına olumlu oy vereceğiz”
“Dokunulmazlığın kaldırılmasına olumlu oy vereceğiz”

“Dokunulmazlığın kaldırılmasına olumlu oy vereceğiz”

Başbakan Yardımcısı, Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, dokunulmazlığın kaldırılmasına yönelik rapor hazırlayacak komisyonun oluşturulduğunu, üyelerin de belirlendiğini söyledi.

A+A-

Başbakan Yardımcısı, Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, dokunulmazlığın kaldırılmasına yönelik rapor hazırlayacak komisyonun oluşturulduğunu, üyelerin de belirlendiğini söyledi.

Özersay, Meclis Genel Kurulu’nda gelecek ‘dokunulmazlığın kaldırılmasına’ yönelik konuya da Halkın Partisi olarak olumlu oy vereceklerini açıklayarak, “Her kim için olursa olsun, Meclis Genel Kurulu'na gelecek dokunulmazlığın kaldırılması konusunda Halkın Partisi olarak biz EVET diyeceğiz, dokunulmazlığın kaldırılması yönünde oy kullanacağız” dedi.

Öte yandan milletvekili mal beyanlarının Meclis’te açılmaya başlanacağını ifade eden Özersay, önceki beyanlar ile yeni beyanların mukayese edileceği, yanlış bildirim ya da izah edilemeyecek rakam varsa konunun Savcılığa aktarılacağını duyurdu.

Hatırlanacağı üzere UBP Milletvekili Aytaç Çaluda’nın dokunulmazlığının kaldırılmasına yönelik hazırlanan Başsavcılık raporu bugün Danışma Kurulu’nda görüşülecekti.

Özersay’ın sosyal medyada yaptığı açıklama şöyle: “Bu sabah itibariyle Meclis'te dokunulmazlığının kaldırılması Savcılık tarafından talep edilen konuda rapor hazırlayacak olan komisyon oluşturuldu, üyeleri belirlendi.

Raporları Genel Kurula geldiğinde dokunulmazlığın kaldırılması oylanacak.

Yarın itibariyle mal beyanları Meclis'te açılmaya başlanıyor. Önceki beyanlar ile yeni beyanlar mukayese edilecek (seçilememiş eski bakanlar da dahil), yanlış bildirim ya da izah edilemeyecek rakamlar varsa konu Savcılığa aktarılacak, soruşturma başlatılacak.

 Geçmişte de söyledim, anlamayanlar ya da anlamak istemeyenler için yine bir daha söylüyorum: Her kim için olursa olsun, Meclis Genel Kurulu'na gelecek dokunulmazlığın kaldırılması konusunda Halkın Partisi olarak biz EVET diyeceğiz, dokunulmazlığın kaldırılması yönünde oy kullanacağız. Bu bizim halka verdiğimiz sözdür. Gereğini yerine getirmek için göreve geldik geleli bu konunun takipçisi olduğumuzu herkes çok iyi biliyor. Kaldı ki bu, koalisyon protokolünde yazan bir yükümlülüktür, koalisyon ortağı tüm partilerin de dokunulmazlıkların kaldırılmasında oyu evet olmak durumundadır.

(koalisyon protokolünün ilgili maddesini aşağıda paylaşıyorum). Ne dediysek onu yapmaya devam edeceğiz. Koalisyon Protokolünün ilgili maddesi: "9-Koalisyon ortakları, polis ve savcılık kanalıyla yürütülecek herhangi bir soruşturmanın sonucunda Savcılık ’tan bu yönde bir talep gelmesi halinde yargılamayı mümkün kılmak için bahse konu vekilin dokunulmazlığını kaldırma yönünde siyasi irade ortaya koyacak ve dokunulmazlığını kaldıracaklardır".

 

 

Bu haber toplam 1533 defa okunmuştur
İlgili Haberler