1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. Dışişleri Bakanı Nami Kıbrıs Sorununu değerlendirdi
Dışişleri Bakanı Nami Kıbrıs Sorununu değerlendirdi

Dışişleri Bakanı Nami Kıbrıs Sorununu değerlendirdi

Dışişleri Bakanı Nami, yaşanan son krizin Kıbrıs sorununun ne kadar vahim bir durumda olduğunun göstergesi olduğunu ve zaman kaybetmeden bir çözüme ulaşılması gerektiğini söyledi.

A+A-

Dışişleri Bakanı Özdil Nami, Güney Kıbrıs'ın tek taraflı girişimlerinin ve görüşme masasını terk etmesinin kabul edilebilir bir durum olmadığını vurguladı.
Nami, zaman kaybetmeden bir çözüme ulaşılması gerektiğini söyledi.
Güney Kıbrıs’ın tek taraflı araştırma ve kuyu açma çalışmalarına başlaması üzerine Kıbrıs Türkü’nün bölgedeki haklarına karşılık Türkiye’nin sismik çalışmalarının devam ettiğini kaydeden Dışişleri Bakanı Özdil Nami, masadan kalkmak için bir bahane arayan Rum tarafının bunu kullandığını söyledi.
Bakan Nami, Münhasır Ekonomik Bölge’lerin (MEB) ihtilaflı bir konu olduğunu, Kıbrıs sorununun bir parçası olduğunu ve bunun çözüm yolunun da görüşme masasından geçtiğini ifade etti.
Nami, Kıbrıs sorunu çözüldüğü zaman adadaki tüm ihtilaflı konuların federal bir çatı altında çözüleceğini söyledi.

NAMİ KTTO’YU ZİYARET ETTİ

Dışişleri Bakanlığı’na bağlı Enformasyon Dairesi’nden yapılan açıklamaya göre, Nami, bugün Kıbrıs Türk Ticaret Odası’nı (KTTO) ziyaret etti.
Özdil Nami, Dışişleri Bakanlığı olarak Kıbrıs Türk halkının dünyaya açılımı konusunda çizilen güçlü vizyon çerçevesinde geçen hafta KKTC Macaristan Temsilciliği’nin açıldığını ifade ederek, Macaristan’da gerçekleştirdiği temaslarını, Türk ve Macar işadamları ile yaptığı görüşmelerin sonuçlarını da KTTO Başkanı Fikri Toros’a aktardı.
Kıbrıs sorununda yaşanan son gelişmeler hakkında da Toros’a bilgiler aktaran Bakan Nami, Kıbrıs Rum tarafının tek taraflı girişimlerinin ve görüşme masasını terk etmesinin kabul edilebilir bir durum olmadığını vurguladı.
“Son kriz Kıbrıs Sorununun ne kadar vahim durumda olduğunun göstergesi ”
Bakan Özdil Nami, bölgede yaşanan son krizin, Kıbrıs sorununun ne kadar vahim bir durumda olduğunun göstergesi olduğunu ve zaman kaybetmeden bir çözüme ulaşılması gerektiğini söyledi.

TOROS

KTTO Başkanı Fikri Toros ziyarette yaptığı konuşmada, Macaristan’da temsilcilik açılması ile ilgili olarak Dışişleri Bakanı Özdil Nami’yi girişimlerinden dolayı tebrik etti ve Doğu Akdeniz’de bulunan hidrokarbon yataklarından enerji çıkarılması konusunda yaşanan kriz ile ilgili görüşlerini Bakan Nami’ye aktardı.(tak)

Bu haber toplam 2241 defa okunmuştur