1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. Direniş Parkı
Direniş Parkı

Direniş Parkı

İstanbul Gezi Parkı’nda sosyal medyada örgütlenen binlerce eylemci polisle yüz yüze geldi, polis orantısız güç kullandı, meydanda kan aktı, dehşet dolu dakikalar yaşandı.

A+A-

İstanbul Gezi Parkı’nda sosyal medyada örgütlenen binlerce eylemci polisle yüz yüze geldi, polis orantısız güç kullandı, meydanda kan aktı, dehşet dolu dakikalar yaşandı. Yaşanan olaylarda onlarca kişi gözaltına aklındı. Konu uluslararası arenada da geniş yankı uyandırdı. Uluslararası Af Örgütü Gezi Parkı'ndaki gösterilerde polisin biber gazlı müdahalesini kınayan bir açıklama yayınlayarak, yaşanan şiddetin sorumlularının yargılanmasını talep etti. Eylemciler parkın doğal yapısının korunması için mücadele ediyor.


64 kişi gözaltına alındı
Taksim Gezi Parkı’nda çıkan ve Taksim Meydanı’na da sıçrayan olaylarda polis 8’i kadın 64 kişiyi gözaltına aldı. Çevik kuvvet araçlarıyla İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne getirilen göstericiler araçlardan indirilmedi. Kimlik tespiti yapılan göstericiler, ardından sağlık kontrolünden geçirilmek üzere hastaneye götürüldü. Bu arada gözaltına alınanların getirildiği otobüslerdeki limonlar dikkat çekti.
Sırrı Süreyya Önder yaralandı
Taksim Meydanı'nda oturma eylemi yapan gruplara yapılan dünkü müdahalede BDP İstanbul milletvekili Sırrı Süreyya Önder de yaralandı ve sedyeyle hastaneye kaldırıldı.
Milletvekili Sırrı Süreyya Önder polisin kullandığı gaz bombası fişeğinin kartuşuyla omzundan vuruldu.
Doktorların ‘hayati tehlikesi yok’ dediği Önder’in bir süre dinlenmesi gerektiği açıklandı.

Önder: “Bunun altından kalkamazlar, hesabını soracağız

Önder, olayların ardından gittiği Taksim İlkyardım Hastanesi'nden çıkarken gazetecilere açıklama yaptı. Önder, şunları kaydetti:
"Yan yana 'sübhaneke' boncuğu gibi dizildiler, halkın gözünün içine baka baka yalan söylediler. Bunun hesabını soracağız. Burada Faslı bir kız var. Hayatını kaybetti, kaybetmek üzere. O da mı göstericiydi? Böyle müdahale mi olur? 'Güvenlik kuvvetleri uyarıyorlarmış' diyor. O vali gelsin gözümün içine baka baka desin ki, 'Vallahi ben doğru söylediğime inanıyorum', ben ondan özür dileyeceğim. Bütün şehri gaz alanına çevirdiler. Bunun altından kalkamazlar."

Filistin asıllı Türk vatandaşı ameliyata alındı

Taksim Meydanı'nda polisin eylemcilere yaptığı müdahale sırasında attığı gaz bombalarının kapsülleri isabet eden BDP Milletvekili Sırrı Süreyya Önder'in yanı sıra Filistin asıllı Türk vatandaşı Lavna Allani isimli kadın da yaralandı.
Taksim İlkyardım Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne kaldırılan 34 yaşındaki kadının atılan kapsülle başından yaralandığı ve ameliyatta olduğu ifade edildi.

Tanrıkulu da hastaneye kandırıldı

Taksim’de yaşanan olaylarda CHP'li Sezgin Tanrıkulu da polisin direkt yüzüne sıktığı biber gazından dolayı tansiyonu düştü ve Taksim İlkyardım’a getirildi. Tanrıkulu, hastanede 1 saat kaldıktan sonra ambulansla Alman Hastanesi'ne kaldırıldı. Tanrıkulu'nun anjiyo olacağı öğrenildi.

“Kafanın içi bomboş”
Gezi Parkı’nın yıkılarak yerine alışveriş merkezi inşa edilmesine engel olmak isteyen aktivistlere gün boyu süren polis müdahalesi, TBMM’de de tartışmalara neden oldu.
BDP Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, “Topçu Kışlası’nın yapılması 31 Mart vakası ile bir hesaplaşmadır. Üçüncü köprüye Yavuz Sultan Selim adı verilmesi Alevi katliamlarının ve hilafetin anısını canlandırmaktır” dedi. Sözlerine itiraz eden AK Partililerin, “Hizmet ediyoruz” diye çıkışmaları üzerine ise Kürkçü, “Hizmetiniz batsın. Şiddetten başka bir şey bildiğin yok. Kafanın içi bomboş” diye konuştu.

İzmir ve Ankara’da da protesto
Ankara'da Taksim Gezi Parkı'nda polisin müdahalesini protesto eden yüzlere kişi Kuğulu Park'ta toplandı. Protesto sonrasında Kuğulu Park'tan ayrılan bir grup Atatürk Bulvarı'nı kapatarak Kızılay istikametine doğru yürüyüşe geçti. Yürümek isteyen gruplara çevik kuvvet ekipleri biber gazı ve tazyikli suyla gruba müdahale etti. Grupların Kuğulu Park ve Atatürk Bulvarı çevresinde bekleyişleri sürüyor.

İzmir'den Gezi Park müdahalesine 10 bin kişilik protesto

İzmir'de, yaklaşık 10 bin kişi, Taksim Gezi Parkı'ndaki polis müdahalesini prostesto etti. Topluluk "Her yer Taksim her yer direniş", "Kimyasal Erdoğan"ve "Direne direne kazanacağız" sloganları attı.
Sosyal paylaşım sitelerinden örgütlenen yaklaşık 10 bin genç, Taksim Gezi Park'ta ağaçların kesilmesini protesto eden göstericilere polis müdahalesini protesto etmek için biraya geldi. Alsancak İskelesi'nde buluşan kabalığa taraftar grupları ve bazı partilerin gençlik kolları da destek verdi. Topluluk "Her yer Taksim her yer direniş", "Kimyasal Erdoğan", "Direne direne kazanacağız", "Faşizme karşı omuz omuza", "Satılmış medya istemiyoruz" ve "Hükümet İstifa" sloganları attı. "Diren Gezi Park İzmir Yanında", "Gezi Parkı Yıkarsanız Ülkeyi Başınıza Yıkarız" ve "Bir Orman Gibi Kardeşçesine" pankartları taşıyan topluluk Onuncu Yıl ve İzmir Marşılarını söyledi.

AKP'li milletvekili dalga geçti: “Gaza ihtiyaçları var demek”
AKP İstanbul Milletvekili Şirin Ünal attığı Twitter mesajları ile Gezi Parkı'nda yıkıma karşı direnenlerle dalga geçti. AKP İstanbul Milletvekili Şirin Ünal attığı tweetlerle Gezi Parkı'nda direnenlerin 'gaza ihtiyacı olduğunu', 'sökülen ağaçların misliyle telafi edileceğini' yazdı. Ünal Taksim bölgesindeki vatandaşların oradan uzaklaşmasını tavsiye ederken, 'düzene itaat etmek gerekir' dedi.

Askerden yardım eli
Taksim Gezi Parkındaki ağaçların kesilmesini engellemek için 4 gündür eylem yapan göstericilere dün gün boyu polis tarafından müdahale edilmesi ilgin görüntüler yaşanmasına neden oldu. Müdahale sırasında polis biber gazı ile grubu dağıtmaya çalışırken, askerlerin bulundukları yerden göstericilere maske dağıttıkları görüldü.

Bu haber toplam 2191 defa okunmuştur