1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. Direniş gece de sürdü
Direniş gece de sürdü

Direniş gece de sürdü

ABD ve AB Komisyonu da olaylarla ilgili endişe belirtti

A+A-

Gün boyunca on binlerce kişi Taksim'e çıkan yollardaki polis barikatlarını zorladıktan sonra, eylemler İstanbul'un ilçelerine ve diğer kentlere yayıldı. Direniş gece de sürerken Türkiye’nin birçok ilinde Taksim Gezi Parkı direnişçilerine destek için gösteriler düzenlendi. Birçok sivil toplum kuruluşu ve siyasi parti, yaşananlara ve polisin tutumuna tepki gösterdi; hükümetin kararını eleştirdi.


ABD ve AB Komisyonu da endişe belirtti


ABD: “KAYGILIYIZ”

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki, Taksim Gezi Parkı'ndaki olaylarla ilgili "Polisin protestocuları dağıtması sırasında yaralananların sayısına dair kaygılıyız. Türkiye'nin uzun vadeli istikrarı, güvenliği ve refahını en iyi garanti altına almanın yolu, ifade, toplanma ve dernek kurma gibi temel özgürlüklerin onaylanmasından geçiyor. Öyle görülüyor ki bu bireyler de (eylemciler) bunu yapıyordu" dedi.

Psaki, günlük basın brifinginde Gezi Parkı'ndaki protestolara ilişkin soruları da yanıtladı.

Özgürlüklerin sağlıklı demokrasiler için kritik önemde olduğunu belirten Psaki, Türkiye'nin uzun vadeli istikrarı, güvenliği ve refahını en iyi garanti altına almanın yolunun, ifade, toplanma ve dernek kurma gibi temel özgürlüklerin onaylanmasından geçtiğini söyledi. Psaki, "Polisin protestocuları dağıtması sırasında yaralananların sayısına dair kaygılıyız. Öyle görülüyor ki bu bireyler de (eylemciler) bunu yapıyordu. Bu özgürlükler, tüm sağlıklı demokrasiler için kritik önem taşımaktadır" diye konuştu.

AB KOMİSYONU: “ENDİŞE DUYUYORUZ”

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, Taksim Gezi Parkı'nda polis ve göstericiler arasındaki olaylardan endişe duyduğunu bildirdi.

AB Komisyonu'nun genişlemeden sorumlu üyesi Stefan Füle'nin basın ofisinden yapılan açıklamada, "Aşırı ve orantısız güç kullanılmasını kınıyouz. İfade özgürlüğü, toplantı ve gösteri özgürlüğü dahil temel hakların güvence altına alınmasının önemini hatırlatıyoruz. (Temel haklarda) herhangi bir kısıtlama Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nde ve AİHM kararlarında tanımlandığı limitlerde olmalıdır" denildi.

Avrupa Parlamentosu Türkiye Raportörü Ria Oomen-Ruijten de Taksim Gezi Parkı'ndaki olayların endişe verici olduğunu belirtti.(TAK)

Bu haber toplam 1894 defa okunmuştur