Dip Karpaz’da kapı gerginliği sürüyor

Dip Karpaz’da kapı gerginliği sürüyor

Dip Karpaz Belediyesi'nin tek tarafı yasa ve tüzüklere aykırı olarak uygulamaya koyduğu iddia edilen Manastıra giriş kapısında uyguladığı giriş ücreti talebi, bölgedeki gerginliği tırmandırmaya devam ediyor. Uygulamanın Apostolos Andreas Manastırı'nı ziya

A+A-

Dip Karpaz’da kapı gerginliği sürüyor

Dip Karpaz Belediyesi'nin tek tarafı yasa ve tüzüklere aykırı olarak uygulamaya koyduğu iddia edilen Manastıra giriş kapısında uyguladığı giriş ücreti talebi, bölgedeki gerginliği tırmandırmaya devam ediyor.
Uygulamanın Apostolos Andreas Manastırı'nı ziyarete gelen tüm insanlar üzerinde yarattığı olumsuz etki, bölge esnafı ve insanların yoğun tepkisine neden oldu.
Özellikle güneyden Manastır'a ziyarete gelenler arasındaki tepkinin de giderek büyüdüğü ve uygulamanın, iki toplum arasındaki ilişkileri gerdiği bildirildi.
Dipkarpaz'dan YENİDÜZEN'i arayan bir grup okur şu görüşleri paylaştı:
"Dipkarpaz Belediye Başkanı Mehmet Demirci’nin büyük bir vurdumduymazlıkla uygulamaya koyduğu bu kararı sürdürmekteki ısrarı karşında yasa, tüzük ve yönetmenliklere aykırı bu kararına hükümetin çaresizlik içinde boyun eğmesi ile bölgede oluşan mağduriyet de devam etmektedir. Belediye Başkanı Mehmet Demirci’nin bu konuyu görüşmek üzere Lefkoşa’ya  gittiğini ve kararın değişmesi için kendisinden Hükümetin istekte bulunduğunu, ancak konunun hala çözüme kavuşmadığını öğrendik. Bu yönde, hükümetten de açıklama bekliyoruz. Yaz ayının gelmesi ve hele güneyde yaygın olarak tatile çıkılan Ağustos ayı öncesinde bu kararda ısrarın, bölgeyi, halkı ve esnafı  çok olumsuz etkileyeceği açıktır.  Bu ayni zamanda iki toplum arasındaki ilişkilerin gelişmesini istemeyen başta Kilisenin Başı olmak üzere tüm çözüm ve barış karşıtlarının da sevindiği uygulamanın bir an evvel ortadan kaldırılması gerekmektedir.. Dinler arası diyalogun geliştirilmesi için büyük çabalar harcanan günümüzde Ortodoks dinine sahip insanlara dönük bu ayrımcı ve milliyetçi görünümlü zorba tavır asla kabul edilemez. Özellikle tarihimizle övünen Dip Karpaz Belediye Başkanı gibi siyasilerin Osmanlı döneminde söz konusu Manastıra gösterilen saygı ve  verilen desteği hatırladığımızda ilgili Belediye Başkanı’nın tarihimize de çok ters düştüğünü görmemek olanaksızdır."

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1360 defa okunmuştur