1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. Ders almıyoruz!
Ders almıyoruz!

Ders almıyoruz!

Bir ayda peş peşe iki ‘silahlı soygun’ girişimi Merkez Bankası önündeki ‘vurdumduymazlığı’ değiştirmedi

A+A-

POLİS YOK, GÜVENLİK YOK

Merkez Bankası’ndan her gün onlarca şube bankası tarafından ‘para transferi’ yapılıyor, üstelik, ‘yol içerisinde’ ve hiçbir ‘güvenlik önlemi’ olmadan!. Bir ayda iki kez ‘silahlı soygun’ girişimi olmasına rağmen Merkez Bankası önünde hala ‘polis’ yok, güvenlik görevlisi yok


YENİDÜZEN GÖRÜNTÜLEDİ

YENİDÜZEN, dün saat 10:30 sıralarında bir kez daha ‘para transferi’ni görüntüledi. Banka çalışanları, Merkez Bankası’nın giriş kapısının hemen önüne park edilmiş vaziyetteki ‘salon araca’, ‘iki bavul’ halinde para transferi yaptı. Ortalarda ne polis vardı, ne de başka bir güvenlik görevlisi…


YAN TARAF PARK YERİ

Merkez Bankası’nın ‘ana yol’a bakmayan, yan taraftaki alanı ‘park yeri’ olarak kullanılırken, her gün milyonlarca liranın trafik akışını da engelleyecek şekilde ‘ana yoldan’ yapılmasına devam ediliyor.

 

Didem MENTEŞ

Ülkede ard arda yaşanan ‘soygun ve soygun girişiminden’ halen daha ders alınmadığı görüldü.
Kooperatif Merkez Bankası’ndaki 3 Milyon TL’lik soygun olayının 21 gün sonrasında, Merkez Bankası’nda soygun girişiminin yaşanması, para transferlerindeki ihmalin halen daha sürdüğünü gözler önüne serdi. YENİDÜZEN, dün 10:30 raddelerinde Merkez Bankası’ndan para transferi yapan üç kişilik bir banka ekibini görüntüledi. Banka çalışanları, Merkez Bankası’nın giriş kapısının hemen önüne park edilmiş vaziyetteki ‘salon araca’, ‘iki bavul’ halinde para transferi gerçekleştirdi. Çalışanların ellerindeki bavullarla rahat şekilde paraları araca koydukları gözlemlenirken, çevrede herhangi bir ‘polis gözetimi’ olmadığı da görüldü.
Geçtiğimiz hafta meydana gelen soygun girişimindeki para transferi metoduyla birebir uygulanan para nakli, birilerinin hala daha ders almadığını gösterdi.
KKTC Merkez Bankası’nın arka çıkış kapısı olmasına rağmen, para transferlerinin ısrarla ön kapından yapılması ise ‘güvenlik’ sorununu bir kez daha gündeme getirdi.

Ders alınmıyor
Bir ayda ardı ardına 2. kez soygun denemesinde bulunulması,  bankalardaki güvenlik sistemini ve para transferi konusunu gündeme taşırken, halen daha ders alınmadığını da ortaya koydu.
Ülkemizde birçok banka, para nakillerini zırhlı araçlar yerine bankanın kendi özel aracıyla yaptığı görüldü. Bu konuda ‘yasal zorunluluk’ bulunmaması, birçok ihmali de beraberinde getirirken, zırhlı araçların oldukça pahalı olması nedeniyle birçok bankanın bu yöntemi tercih ettiği öğrenildi.

Personelin silah taşıma yetkisi yok
Öte yandan elde edilen bilgilere göre ‘Bantaş’ isimli bir şirketin bazı bankalara özel güvenlik sistemine yönelik hizmet verdiği ve para nakli sırasında da ciddi önlemler aldığı aktarıldı.
Bankalarda özel güvenlik hizmeti sağlayan görevlilerin silah taşıma yetkisi bulunmazken, bu yüzden yüklü miktardaki para transferlerinin polis eşliğinde yapılması gerektiği de uzmanlar tarafından ortaya konulmuştu.

Uzmanlar uyarmıştı
Bir süre önce YENİDÜZEN’e konuşan güvenlik sistemleri uzmanları, hafta içi her gün belirli saatlerde gerçekleşen para transferlerinin vatandaşlar tarafından görülmeyen noktalarda yapılması gerektiğine dikkat çekmiş, nakillerin ‘gözetlenmesini’ engellemek amacıyla bölgeye duvar çekilmesinin şart olduğunu vurgulamıştı.
Bankaya giriş ve çıkışların kayıt altına alınması gerektiğini de ifade eden uzmanlar, para transferlerinin ihmale açık olduğunu, Özel Güvenlik Yasası’nın da bir an önce hayata geçmesinin önemine değinmişti.
Öte yandan Kuzey Kıbrıs Sigorta- Reasürans Şirketler Birliği Genel Sekreteri İbrahim Karçin ise bankaların yasal sorumluluklarını yerine getirmemesi durumunda sigorta şirketlerinin çalınan parayı ödemek zorunda olmadığına da vurgu yapmıştı.

İhmalkarlık sürüyor
Tüm bu gelişmelere rağmen bazı bankalar hala da trafiğin yoğun olduğu ve herkesin göz önüne gerçekleşen para transferleri yapıyor. Özel güvenlik sistemine yönelik hizmet alan bankalara rağmen, ulu orta şekilde para transferi yapılması yeni bir soygun girişimine daha kapı aralıyor. Merkez Bankası binasının arka kısmında gerekli para transferinin yapılmasından kaçınılırken, trafiğin yoğun olduğu alanda gerçekleşmesi yaşanan ihmalkarlığı bir kez daha gözler önüne seriyor.

Bu haber toplam 2082 defa okunmuştur