1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. Denktaş: Ercan ihalesini iptal edeceğiz
Denktaş: Ercan ihalesini iptal edeceğiz

Denktaş: Ercan ihalesini iptal edeceğiz

Denktaş, DP’nin genel seçimlerde iktidara gelmesi durumunda, Ercan Havaalanı İhalesi’nin iptal edileceğini de söyledi.

A+A-

Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı Serdar Denktaş, Değirmenlik Belediyesi’nin Ercan Havaalanı’ndan yolcu başı aldığı 5 TL’lik katkının kesilmemesi için her türlü katkıyı koymaya hazır olduklarını bildirdi.

Denktaş, Değirmenlik Belediyesi’nin Ercan Havaalanı’ndan alacağı katkılar konusunda belediye başkanının, belediyenin ve bölge halkının sonuna kadar yanında olduklarını vurgulayarak, “Her mücadelede varım” dedi.

Denktaş, DP’nin genel seçimlerde iktidara gelmesi durumunda, Ercan Havaalanı İhalesi’nin iptal edileceğini de söyledi.

DP, “Geliyoruz” sloganıyla Değirmenlik’te halka açık toplantı düzenledi. Toplantı, DP Değirmenlik Örgüt Binası önünde gerçekleştirildi.

DP Basın Bürosu’ndan verilen bilgiye göre, toplantıya, DP Genel Başkanı Serdar Denktaş, Genel Sekreteri Bengü Şonya, Lefkoşa Milletvekili Mustafa Arabacıoğlu, Lefkoşa İlçe Başkanı Kemal Öztürk, bazı üst düzey yetkililer ve Değirmenlik bölgesindeki vatandaşların yanı sıra Değirmenlik Belediye Başkanı Osman Işısal katıldı.

Toplantıda DP Genel Başkanı Serdar Denktaş ve Bengü Şonya ile Kemal Öztürk de birer konuşma yaptı.

DENKTAŞ

Toplantıda konuşan Serdar Denktaş, Ercan Havaalanı’nı, Değirmenlik Belediyesi’ne nasıl bağlama kararı aldığını da anlatarak, o dönemde Değirmenlik Belediyesi’nin LTB ve Gönyeli Belediyesi’ne göre çok küçük bir gelirle hizmet vermeye çalıştığını, bu nedenle Ercan Havaalanı’nı Değirmenlik Belediyesi’ne bağlama kararı aldığını kaydetti.

Alayköy Belediyesi’nin gelirlerinin artırılması için belediye hudutları içinde sanayi bölgesi oluşturulması, Ercan'ın da Değirmenlik Belediyesi’ne bağlanması kararı üretildiğini anımsatan Denktaş, “El yordamı ve partizanca yaklaşımla değil, planlı bir yaklaşımla bu uygulama hayata geçirilmiştir” dedi.

SANER’E CEVAP...

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Ersan Saner’in kendisini “partizanca bir yaklaşımla Ercan Havaalanı’nı Değirmenlik Belediyesi’ne bağlamakla” suçladığını savunan Denktaş, “Bakana hak veririm. Çünkü politikaya daha yeni girdi. Kendisinden önce hiçbir şey yaşanmamış, her şey şimdiki hükümetin, yeni bakanların zamanında yapılmış. Taş taş üstüne konmadı her şeyi kendileri yaptı” diye konuştu.

“KIBRIS TÜRK HAVA YOLLARI İFLAS ETMEDİ KAPATILDI”

Konuşmasında KTHY konusuna da değinen Serdar Denktaş, KTHY’nin, THY’den devralınması ve kapatılmasının engellenmesi için verdiği mücadeleyi anlattı.

“ERCAN HAVAALANI 5 PARA ALINMADAN TESLİM EDİLDİ”

Hükümetin “Yeni bir şirket kuracağız. İnsanlarımız mağdur olmayacak” dediğini, ancak bununla ilgili hiç bir çalışma görmediklerini” anlatan Denktaş, çok geçmeden Ercan Havaalanı’nın özelleştirilmesinin gündeme geldiğini; bu kötü idareye rağmen 30 Milyon Euro kar elde eden Ercan Havaalanı’nın başka şirkete teslim edilmemesi gerektiğini anlatmaya çalıştıklarını söyledi.


“ERCAN HAVAALANI İHALESİNİ İPTAL EDECEĞİZ”

Fert başına alınan 15 Euro’nun şu anda 24 Euro’ya çıkarıldığını söyleyen Denktaş, şirketin 4 yıl içerisinde havaalanını yapma taahhüdü olduğunu, yapamadığı halde de devlete sadece 5 Milyon Euro ödeyeceğine işaret ederek, “şirketin bu 4 yılda, 300 Milyon kazanarak cebine atabileceğine ve çekip gidebileceğine” dikkati çekti.

Devletin ihaleyi iptal etmesi halinde şirkete 1 Milyar Dolar ceza ödeyeceğini ifade eden Serdar Denktaş, bunu “art niyet” olarak değerlendirerek “asla” kabul etmeyeceklerini ve “ihaleyi iptal edeceklerini” söylemeye devam ettiklerini belirtti.

“ERCAN HAVAALANI’NA ÖNCELİKLİ OLARAK SAHİP ÇIKILMALI”

Özellikle bölge halkında Ercan Havaalanı’na sahip çıkmalarını isteyen DP Genel Başkanı Serdar Denktaş, Ercan Havaalanı’ndan gelecek olan gelirden vazgeçmeme konusunda bölge halkının ses çıkarması gerektiğini ifade etti.

KIBRIS SORUNU VE UBP KURULTAYI...

UBP kurultayı ve Kıbrıs sorunu hakkında da konuşan Serdar Denktaş, UBP kurultayının bitmesine rağmen hala daha gündemde olduğuna işaret etti.

Kıbrıs sorunu konusunda bilgi almak için hükümete ve Cumhurbaşkanı’na yaptıkları girişimlerin sonuçsuz kaldığını ileri süren Denktaş, “Yabancı basını okuyoruz, gelişmeleri takip ediyoruz. Bir yerlerde Kıbrıs sorunu ile ilgili bir yemek pişiriliyor. Kokusu gelmiyor bize. Eskiden hiç olmazsa kokusunu duyardık. Ansızın önümüze konacak ve yiyin diyecekler bize. Ne yiyeceğimizi de bilmeyeceğiz…Şimdi Güney’de de kriz. Güney’deki kriz lehimize bir unsur haline getirilebilir. Bakıyoruz bir adım, bir yaklaşım var mı? Yoktur” ifadelerine de yer verdi.

TÜRKİYE’DEN GELECEK SU PROJESİ

Hükümeti, Türkiye’den 2014 yılında gelecek su konusunda da eleştiren Denktaş, hükümetin gelecek suyla ilgili plan ve programının ne olduğunu bilmediklerine işaret etti ve üreticinin, Değirmenlik göletinde biriken su ile ürettiklerini satamazken, onları pazarlama konusunda sıkıntı yaşarken, Türkiye’den gelecek su ile üreteceği ürünü ne yapacağını sordu ve pazarların açılması gerektiğini vurguladı.

(tak)

Bu haber toplam 4051 defa okunmuştur