1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. Denizde bulduğu 'Efes Artemis'i 37 yıl sonra görmeye geldi
Denizde bulduğu 'Efes Artemis'i 37 yıl sonra görmeye geldi

Denizde bulduğu 'Efes Artemis'i 37 yıl sonra görmeye geldi

İtalyan Sergio Galoni,  Salamis Bölgesi’nde bulduğu Efes Artemis Heykeli’ni görmek için yeniden ülkemize geldi.

A+A-

Bundan 37 yıl önce 7 Ağustos 1980 tarihinde ülkemize tatil için gelen İtalyan Sergio Galoni,  Salamis Bölgesi’nde bulduğu Efes Artemis Heykeli’ni görmek için yeniden ülkemize geldi.

37 YIL ÖNCE DENİZDEN ÇIKARMIŞTI

1980 yılında Kıbrıs’a turist olarak gelen İtalyan Sergio Galoni, Artemis Heykeli’ni Salamis Bölgesi’nde denizden bir rastlantı sonucu çıkarmıştı.

Tesadüf eseri aynı yerde bulunan ve o dönem Eski Eserler ve Müzeler Dairesi’nde arkeoloğ olarak görev yapan Tuncer Bağışkan, heykelin Efes Artemis heykeli olduğu belirlenmiş ve Eski Eserler ve Müzeler Dairesi tarafından teslim etmişti.

art.jpg

Heykel daha sonra Güzelyurt Arkeoloji ve Doğa Müzesi’nde sergilenmeye başlandı.

Turizm ve Çevre Bakanlığı’nın paylaştığı habere göre, geçtiğimiz günlerde eşi ile birlikte ülkemize tatil için gelip Artemis Otel’de konaklayan İtalyan Sergio Galoni otel yetkililerinden Artemis Heykeli’nin nerede olduğu konusunda bilgi talep etti.

Eski Eserler ve Müzeler Dairesi Müdürü Fuat Azimli’ye ulaşan otel yetkilileri Artemis Heykeli ile ilgili gerekli bilgileri almış ve Galoni’yi ve eşini Artemis Heykeli’nin bulunduğu Güzelyurt Arkeoloji ve Doğa Müzesi’nde karşıladı.

İlk olarak Artemis Heykeli’nin bulunduğu seksiyonu ziyaret eden Sergio Galoni ile eşi heykeli denizde ilk gördüğünde amforaya benzettiğini ancak çıkardığı zaman heykel olduğunu gördüğü zaman çok heyecanlandığını belirtti.

 

Bu haber toplam 4610 defa okunmuştur
Etiketler :