Davutuoğlu Kıbrıs’ta

Davutuoğlu Kıbrıs’ta

Türkiye Cumhuriyeti’nin 61. hükümetinde Dışişleri Bakanlığı görevine yeniden getirilen Ahmet Davutoğlu, ilk resmi yurt dışı ziyareti için bu sabah KKTC’ye geldi. Davutoğlu, eşi Sare Davuoğlu ve heyetini taşıyan özel uçak saat 09. 30’da

A+A-

Davutuoğlu Kıbrıs’ta

 

Türkiye Cumhuriyeti’nin 61. hükümetinde Dışişleri Bakanlığı görevine yeniden getirilen Ahmet Davutoğlu, ilk resmi yurt dışı ziyareti için bu sabah KKTC’ye geldi.

Davutoğlu, eşi Sare Davuoğlu ve heyetini taşıyan özel uçak saat 09. 30’da Ercan Havalimanı’na indi.

Konuk bakanı Ercan’da TC Lefkoşa Büyükelçisi Halil İbrahim Akça, Dışişleri Bakanı Hüseyin Özgürgün, UBP Lefkoşa Milletvekili Zorlu Töre ve öteki yetkililer karşıladı.

TC Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun KKTC ziyareti nedeniyle havalimanı ve yol güzergahlarında geniş güvenlik önlemleri alındı.

Ercan’da açıklama yapmayan Davutoğlu, aracıyla Lefkoşa’ya hareket ederken, Konyalılar Derneği hemşehrileri Davutoğlu’nu Ercan çemberinde “hoş geldiniz, dualarımız sizinle” pankartıyla karşıladı.

YARIM GÜNLÜK ZİYARET

Ercan Havalimanı’ndan ayrıldıktan sonra Anıttepe’ye gelen konuk bakan Davutoğlu’na, Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Halil İbrahim Akça ve Dışişleri Bakanı Hüseyin Özgürgün eşlik etti.

Davutoğlu’nun anıt mezara çelenk sunmasından sonra saygı marşı eşliğinde saygı duruşunda bulunuldu ve ardından İstiklal Marşı eşliğinde bayraklar göndere çekildi.

Davutoğlu, Dr. Fazıl Küçük’ün anıt mezarındaki özel defteri imzaladı ve yüksek sesle yazdıklarını okudu.

“DESTEK VERMEYE DEVAM EDECEĞİZ”

Davutoğlu deftere şunları yazdı:

“Aziz Önder Dr. Fazıl Küçük,

Kahraman Kıbrıs Türk halkının dirayetli önderliğinizde sürdürdüğü mücadelesinin eseri olan KKTC’yi ziyaretimiz vesilesiyle huzurunuzdayız.

Kıbrıs Türkü’nün egemenliği uğruna verdiğiniz eşsiz mücadeledeki üstün hizmetleriniz ve güçlü liderliğinizi minnet ve şükranla anıyoruz.

Bu vesileyle tarihi ve ahdi sorumluluklarının bilinciyle Türkiye’nin, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin ve Kıbrıs Türk halkının her zaman yanında olacağını ve her türlü desteği vermeye devam edeceğini bir kez daha ifade ediyor, aziz hatıranız önünde saygıyla eğiliyoruz.

Ruhunuz şad olsun.”

Davutoğlu, Anıttepe’nin ardından Barış Kuvvetleri Komutanlığı ve Boğaz Şehitliği’ni de ziyaret etti.

Saat 10.00’da Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanlığı’nı ziyaret edecek Davutoğlu, saat 11.00’de Başbakan İrsen Küçük tarafından kabul edilecek, saat 11.30’da ise Vakıflar İdaresi Genel Müdürü ile Din İşleri Başkanı ile Büyükelçilik'te görüşecek.

Davutoğlu, saat 12.00’de de Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu tarafından kabul edilecek. Görüşmenin ardından saat 13.30’da basına açıklama yapılacak.

TC Dışişleri Bakanı Davutoğlu saat 14.30’da KKTC’den ayrılacak.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1251 defa okunmuştur