1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. Davutoğlu'ndan yeni Kıbrıs hamlesi
Davutoğlundan yeni Kıbrıs hamlesi

Davutoğlu'ndan yeni Kıbrıs hamlesi

Türk medyasında da pek bahsedilmedi, ama Türk diplomasisinin bu konuda yeni bir girişimi oldu

A+A-

Sami Kohen, Milliyet gazetesindeki  bugünkü yazısında,  “Türkiye Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğul’nun  Kıbrıs sorunu ile ilgili yeni bir girişimde bulunduğuna dikkat çekti.


Kriz fırsat olabilir mi?”


“Ankara “yeni bir Kıbrıs açılımı” için, bu yeni durumu bir fırsat olarak değerlendiriyor.
Türk medyasında da pek bahsedilmedi, ama Türk diplomasisinin bu konuda yeni bir girişimi oldu. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Kıbrıs konusunda yeni bir öneriyi içeren bir mektup yazdı. Bu mektup BM Güvenlik Konseyi’nin beş daimi üyesine, Genel Sekreter’e ve Yunanistan’a gönderildi. Öneri çözüm için şimdiye kadar sonuç vermeyen iki lider arasındaki müzakereler yerine, Türkiye, Yunanistan ve iki toplum liderlerinin katılacağı bir “dörtlü konferans” öngörüyor.
Bu diplomatik girişim aslında Davutoğlu’nun son zamanlarda çeşitli vesilelerle Kıbrıs konusunda söylediklerinin bir devamı. Bakan o demeçlerinde daha açık konuşmuş, “ya eşitliğe dayalı birleşme ya da iki devlet” formülü üzerinde durmuştu.
***
Davutoğlu mektupla sunduğu öneriyi bu hafta sonu Ankara’ya gelecek olan ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’ye ve bir hafta sonra da Rus mevkidaşı Sergey Lavrov’a daha etraflıca anlatacak.”

Sami Kohen’in yazısının tümü için TIKLAYIN

Bu haber toplam 1600 defa okunmuştur