1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. Davutoğlu’na Güney’den ve Yunanistan’dan cevap
Davutoğlu’na Güney’den ve Yunanistan’dan cevap

Davutoğlu’na Güney’den ve Yunanistan’dan cevap

“Hidrokarbonlar da dâhil Kıbrıs’ın doğal zenginliği sadece Kıbrıs devletine, Kıbrıs Cumhuiryeti’ne aittir”

A+A-

 

Mal sahibi Kıbrıs Cumhuriyeti’dir !

TC Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun önceki gün yaptığı ‘ya çözüm ya taksim’ açıklamasına, Kıbrıs Rum tarafından cevap geldi. Kıbrıs Rum Dışişleri Bakanı İoannis Kasulidis “Hidrokarbonlar da dâhil Kıbrıs’ın doğal zenginliği, çözümle birlikte dönüşecek olan Kıbrıs devletinin ve Kıbrıs’ın her iki toplumundan oluşan ve yerleşiklerin dâhil olmayacağı Kıbrıs halkının mülkiyetinde kalacak” dedi.
Fileleftheros “Davutoğlu’nun Doğalgazla İlgili Tahriklerine Lefkoşa’dan Cevap... Mal Sahibi Kıbrıs Cumhuriyeti’dir... Zenginlik Devlete Aittir” başlıklı haberinde Kasulidis’in söylediklerini okurlarına şöyle aktardı:
“Kıbrıs’ın doğal zenginliği sadece devlete, Kıbrıs’a, Kıbrıs Cumhuriyeti’ne ve halkının tamamına aittir. Kıbrıs sorununun çözümüyle birlikte, hidrokarbonlar da dâhil Kıbrıs’ın doğal zenginliği, çözümle birlikte dönüşecek olan Kıbrıs devletine ve her iki toplumdan oluşan, yerleşiklerin dâhil olmadığı Kıbrıs halkının mülkiyetinde kalacak.
Hidrokarbonlar da dâhil olmak üzere, Kıbrıs’ın doğal zenginliklerini Kıbrıs’ın ve Kıbrıs halkının menfaatine olacak şekilde yönetmek; istisnasız her bağımsız, egemen ve demokratik devletin hükümeti gibi Kıbrıs hükümetinin de hakkı ve yükümlülüğüdür.
Kıbrıs hükümeti iki devlet çözümüne ilişkin her türlü fikri ve öneriyi reddeder. Türkiye Dışişleri Bakanı’nın atıfta bulunduğu 1960 Anlaşmaları Kıbrıs’ta bir devlet yaratmıştır. Garantör ülke olduğunu tekrarlamaktan hoşlanan Türkiye, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin bağımsızlığını, toprak bütünlüğünü ve güvenliğini garanti eden anlaşmaların altına imza attığını hatırlamalıdır. Türklerin iki halk, Ada’nın müşterek yönetilmesi, hidrokarbonların eşit paylaşımı ve Kıbrıs’ta iki devlet ifadeleri garanti ettiklerini ret ve ihlal etmeleridir.

Argümanları çürütecek nitelikte
Kıbrıs halkı, büyük ekonomik kriz nedeniyle zor zamanlar geçiriyor, Türk hükümeti ise bütün davranışı ile siyasi ve ekonomik menfaatler edinmek için bu zor zamanları bile istismar etmeye çalıştığını gösteriyor.”
Kasulidis’in, Yunanistan Dışişleri Bakanı Dimitris Avramopulos’un Davutoğlu’na 25 Mart tarihli mektubuyla verdiği yanıtı kutladığını belirten gazete Avraamopulos’un cevabını “Yunan hükümetinin ve halkının Kıbrıs sorununa, vatanımızın özgürlüğünü, bağımsızlığını, egemenliğini, toprak bütünlüğünü sağlayacak adil ve sürekli çözüm mücadelemize verdiği desteğin yeni bir tezahürüdür” sözüyle nitelediğini yazdı.
Gazeteye göre Kıbrıs Rum Dışişleri Bakanı, Avrampoulos’un Davutoğlu’na cevap mektubunun dağıtımının; Yunanistan’ın BM’deki Daimi Temsilcisi aracılığıyla BM Genel Sekreterliği ve Güvenlik Konseyi üyesi ülkelere de yapıldığını açıkladı. Gazete Avramopulos’un Davutoğlu’na cevap mektubunun sert bir üslupta ve Türk argümanlarını çürütecek nitelikte diye değerlendirildiğini de haberine ekledi.
Simerini “Davutoğlu’na Gürleyen Cevap... Dışişleri Bakanı: Kıbrıs’ın Doğal Zenginliği Yalnızca Kıbrıs’taki Devlete Aittir... Avraamopulos’un Türk Mevkidaşına Cevap Mektubunun Dağıtımı BM Genel Sekreteri’ne ve Güvenlik Konseyi Üyelerine Yapıldı” başlık ve spotlarıyla aktardı.
Gazete TC Dışişleri Bakanı Davutoğlu’nun önceki gün yaptığı açıklamaya Kıbrıs Rum Dışişleri Bakanı İoannis Kasulidis, Yunanistan Dışişleri Bakanı Dimitris Avramopulos ve Güney Kıbrıs ve Yunanistan’daki siyasi partilerin “gürleyen” cevap verdiğini yazdı.
Habere göre Kasulidis dün yaptığı açıklamada Rum yönetiminin, “Kıbrıs sorununa müzakereler aracılığıyla, BM çerçevesinde ve Güvenlik Konseyi kararları temelinde mümkün olduğunca çabuk çözüm arzuladığını ve istediğini” savundu. TAK

Bu haber toplam 1454 defa okunmuştur