1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. MOTOR SPORLARI YASTA
DAÜ-SEN’İN EYLEM ÇADIRI İŞGALDİR… POLİSE BAŞVURDUK

'DAÜ-SEN’İN EYLEM ÇADIRI İŞGALDİR… POLİSE BAŞVURDUK'

Doğa Koleji yetkilisi Okan Dilik, Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanlığı’ndan KKTC’de özel eğitim veya öğretim kurumu açma iznini aldıklarını bildirdi. Konuyla ilgili Doğu Akdeniz İlkokulu’nda basın toplantısı düzenleyen Dilik, dün aldı

A+A-

DOĞA KOLEJLERİ YETKİLİSİ DİRLİK BASIN TOPLANTISI DÜZENLEDİ

“DAÜ-SEN’İN EYLEM ÇADIRI İŞGALDİR… POLİSE BAŞVURDUK”

 

·        “KKTC’DE EĞİTİM KURUMU AÇMA İZNİNİ ALDIK, ÖNÜMÜZDEKİ HAFTA EĞİTİME BAŞLAMA İZNİ İÇİN BAŞVURACAĞIZ”

·        “DOĞA OLARAK KKTC’DE BULUNMAKTAN VE ÖĞRENCİLERE HİZMET VERECEK OLMAKTAN MUTLULUK DUYUYORUZ”

Doğa Koleji yetkilisi Okan Dilik, Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanlığı’ndan KKTC’de özel eğitim veya öğretim kurumu açma iznini aldıklarını bildirdi.

Konuyla ilgili Doğu Akdeniz İlkokulu’nda basın toplantısı düzenleyen Dilik, dün aldıkları izin belgesiyle Doğa Koleji’nin KKTC’deki varlığının resmileştiğini ifade etti.

Bu gelişmeyi velilere SMS yoluyla bildirdiklerini söyleyen Dilik, bugünden itibaren öğrenci kayıtlarına başladıklarını, ilk gün olmasına rağmen yoğun kayıtla karşılaştıklarını ifade etti.

Kayıtlarla ilgili yarından itibaren gazetelere ilan vereceklerini söyleyen Dilik, “Doğa olarak  burada, KKTC halkıyla birlikte olmaktan ve öğrencilere hizmet verecek olmaktan  mutluluk duyuyoruz” dedi.

Dilik, iznin alınmasının ardından bugün de öğretmenlerle sözleşmeleri imzalamaya başladıklarını kaydetti.

Dilik,  öğretim kurumu açma iznimim eğitim yapmak için yeterli olmayacağı iddialarına yönelik olarak da, Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın prosedürüne göre iki iznin bir arada alınmasının mümkün olmadığını kaydetti.

Bakanlığın prosedürünü takip ettiklerini söyleyen Dilik, öğretim kurumu açma izninin alınmasının ardından kayıtlara başlanabildiğini, öğretmen kadrosunun belirlenmesinin ardından da eğitim yapma izni alınabildiğini,   öğretmenlerle sözleşme imzaladıktan sonra önümüzdeki hafta öğretime başlama izni için başvuru yapacaklarını söyledi.

Öğretmen kadrosu için DAİ ve DAK öğretmenlerine öncelik tanıdıklarını ve sözleşme için temasa geçtiklerini söyleyen Dilik, öğretmenlere ödenecek  ücretler konusunda da hemen hemen herkesin olumlu yanıtını aldıklarını söyledi.

Dilik, eğitim müfredatına ilişkin bir soruya verdiği yanıtta ise, KKTC yasaları ve müfredatının öngördüğü eğitim programının uygulanacağını, kendilerinin de eğitim müfredatının zenginleştirilmesine ilişkin uygulamaları programa dahil edeceklerini söyledi.

Dilik, “Bu kadar tepkiyle karşılaşacağınızı bilseydiniz yine KKTC’ye gelir miydiniz?” sorusuna  karşılık, Türkiye’de 87’nci okulu açtıklarını, zaman zaman farklı durum ve eylemlerle karşılaştıklarını söyledi. Dilik, “Buradaki çocuklara en iyi eğitimi vermek için bile bu mücadeleye değer” ifadelerini kullandı.

“DAÜ okullarının devriyle ilgili ara emri duruşmasından beklemedikleri bir sonuç çıkması halinde tavırlarının ne olacağının” sorulması üzerine de Dilik, KKTC’nin hukuk devleti olduğunu, yasalara saygılı olduklarını, verilecek karara göre tavır belirleyeceklerini kaydetti.

DAÜ-SEN’in  DAK’taki eylem çadırının kaldırılması için Gazimağusa Polis Müdürlüğü’ne başvurduğunu, DAÜ-SEN’in eylem çadırının işgal olduğunu söyleyen Dilik, DAÜ okullarının devrine ilişkin DAÜ Vakıf Yöneticiler Kurulu’yla geçen hafta protokol imzaladıklarını da ekledi.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1851 defa okunmuştur