1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. DAÜ-SEN'den açlık grevine destek
DAÜ-SENden açlık grevine destek

DAÜ-SEN'den açlık grevine destek

Doğu Akdeniz Üniversitesi Akademik Personel Sendikası (DAÜ-SEN), Dev-İş önderliğinde toplu iş sözleşmesinden yararlanma haklarının kısıtlanması gerekçesiyle başlatılacağı duyurulan açlık grevine tam destek vereceğini açıkladı.

A+A-

Doğu Akdeniz Üniversitesi Akademik Personel Sendikası (DAÜ-SEN), Dev-İş önderliğinde  toplu iş sözleşmesinden yararlanma haklarının kısıtlanması gerekçesiyle başlatılacağı duyurulan açlık grevine tam destek vereceğini açıkladı.

DAÜ-SEN’den yapılan yazılı açıklamada, toplu iş sözleşmesi düzeninin çalışma barışının olmazsa olmazı olduğu vurgulanarak, çalışma yaşamındaki toplu iş sözleşmesi ihlallerine ve bu yöndeki sendikanın mücadelelerine dikkat  çekildi.

Açıklamada, “Toplu iş sözleşmesi  düzeninin daha iyi işleyebilmesi için yetersiz kalan yasaların değiştirilmesi konusunu yıllardır gündeme getirmeye çalışırken, bu konuda harekete geçilmesi için çağrıda bulunurken ve seçim sonrası kurulan yeni hükümet döneminde gerekli düzenlemelerin yapılmasını beklerken şimdi de toplu iş sözleşmesi düzenini adım adım yok edecek bir girişim ile karşı karşıya kalmış durumdayız” denildi.

Açıklamada, Kamu Çalışanlarının Aylık (Maaş-Ücret) ve Diğer Ödeneklerinin Düzenlenmesi Yasası’nın uzantısı  düzenlemeyle 2011 sonrası işe girenlerin toplu iş sözleşmesinden etkin olarak yararlanma haklarının  fiili olarak ellerinden alınmakta olduğu iddia edilerek, bu düzenleme ile emekçilerin toplu iş sözleşmesine sahip olanlar ve olmayanlar şeklinde iki gruba bölündüğü ileri sürüldü.

Söz konusu düzenlemenin  CTP’nin, hükümetin büyük ortağı olduğu dönemde yapılıyor olmasının emekçiler açısından endişe verici olduğu kaydedilen açıklamada, DAÜ-SEN’in bu uygulamayı protesto etmek için Dev-İş önderliğinde başlatılacağı duyurulan  açlık grevi eylemine desteğinin tam olduğu vurgulandı.

Açıklamada, “2 Eylül 2014 tarihine kadar bu konuda adım atılmaması durumunda DAÜ-SEN olarak Dev-İş’in  eylemine aktif olarak katılacağımızı halkımızın bilgisine sunarız” denildi. (tak)

Bu haber toplam 1416 defa okunmuştur