1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. Darp davası yargıda
Darp davası yargıda

Darp davası yargıda

Levent Koleji’nde geçtiğimiz hafta 17 yaşındaki Hüseyin Gazi’yi, Fen Sergisi için gittiği Levent Kolej’de, sergi çıkışı darp ettiği iddia edilen sanıkların Lefkoşa Kaza Mahkemesi’nde davaları görüşülmeye başlandı.

A+A-

Didem MENTEŞ


Bülent Ecevit Anadolu Lisesi son sınıfta öğrenim gören 17 yaşındaki Hüseyin Gazi’yi, Fen Sergisi için gittiği Levent Kolej’de, sergi çıkışı darp ettiği iddia edilen zanlıların davaları görüşülmeye başlandı.
Hüseyin Gazi’yi ağır yaraladığı iddia edilen Altan Derviş, Osman Özyaşar, Ramadan Özsütçüoğlu, Martin Yunna ve Brain Quick Hedefen dün Lefkoşa Kaza Mahkemesi’nde sanık kürsüsüne çıktı. Avukatların eylemi nedeniyle davayla ilgili duruşma 15 Nisan 2013 tarihine ertelendi. Avukat Deniz Kızılokgil, duruşmanın esasında sanıkların suçlamaları kabul etmeyeceği düşüncesinde olduklarını söyledi.

Avukatların eylemi nedeniyle duruşma ertelendi
Lefkoşa Kaza Mahkemesi Ceza Davaları Yargıcı Hale Ahmet Raşit, huzurunda görüşülen davada, İddia Makamı Başsavcılık adına davada Damla Güçlü  ve sanıkları temsilen Avukat Deniz Kızılokgil mahkemede hazır bulundu. Savunma Makamı, avukatların eylem nedeniyle boykotta bulunduklarını ve boykotun bir hafta kadar sürebileceğini belirterek, dava duruşmasının ileri bir tarihe tehir edilmesini talep etti.
Savcı Damla Güçlü, Savunma Makamı’nın bu talebine onaylayarak bir itirazda bulunmadı. Yargıç Hale Ahmet Raşit, Savunma Makamı’nın talebini uygun görerek, sanıkların aynı teminat şartı altında olduğuna vurgu yaptı.

Teminat şartlarını yerine getirdiler
Levent Kolej’inde yaşanan olayla ilgili olarak sanıklar “ciddi darp” ve “vahim zarar” suçlarıyla ilgili olarak tutuklanmış, basından gizli olarak Lefkoşa Kaza Mahkemesi’ne çıkarılıp teminata bağlanmışlardı. Teminat gereği; tüm sanıkların yurt dışına çıkışları yasaklanmış, KKTC vatandaşı 17 yaşındaki Altan Derviş, baba Ramadan Özsütçüoğlu ve koruma Osman Özyaşar, 10 bin TL’lik kefalet senedi imzalayarak teminatla serbest kalmıştı. Diğer korumalar Brain Quick Hedefen ve Martin Yunna 20 bin TL’lik kefalet şartlarını yerine getiremeyerek cezaevine gönderilmişti. Ancak Martin Yunna önceki gün, Brain Quick Hedefen ise dün teminat şartlarını yerine getirerek cezaevinden çıktı.

Cezaevi Müdürü onayladı
Öte yandan Lefkoşa Merkezi Cezaevi Müdürü Salahi Hoca YENİDÜZEN’e yaptığı açıklamada, tutuklu bulunan Martin Yunna’nın dün mesai saatinden hemen önce teminat şartını yerine getirerek cezaevinden çıktığını söyledi. Lefkoşa Kaza Mahkemesi ceza davaları mukayyitliğini gerekli kefaletleri göstererek Martin Yunna’nın serbest kaldığını belirten Salahi Hoca, diğer zanlı Brain Quick Hedefen’in ise dün görüşülen dava duruşmasından sonra teminat şartını yerine getirdiği gerekçesiyle serbest kaldığını açıkladı.

Bu haber toplam 3137 defa okunmuştur