ÇAVUŞOĞLU, ÇİÇEKLE GÖRÜŞTÜ

ÇAVUŞOĞLU, ÇİÇEK'LE GÖRÜŞTÜ

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu ve beraberindeki heyeti kabulünde,Kıbrıs konusunun Türkiye'nin milli davası olduğunu, bu nedenle hükümetler değişe de KKTC'ye bakış açısının değişmeyeceğini söyledi. Uluslararas

A+A-

 

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu ve beraberindeki heyeti kabulünde,Kıbrıs konusunun Türkiye'nin milli davası olduğunu, bu nedenle hükümetler değişe de KKTC'ye bakış açısının değişmeyeceğini söyledi.

Uluslararası görüşmelerde de Kıbrıs konusu üzerinde önemle durduklarını ifade eden Çiçek, ''Biz bunu kendimiz açısından da önemsiyoruz. Çünkü, Kıbrıs meselesi bizim milli davamız. Diğer taraftan bizim KKTC ile ilişkimiz menfaat ilişkisi değil, kardeşlik ilişkisidir. Bunu kamuoyu da iyi bilmeli. Her türlü çabamız bu temele oturuyor'' dedi.

Kıbrıs meselesinin, dünyada en uzun süren ihtilaflardan biri olduğunu belirten Çiçek, BM'nin gündeminde olup da çözülememiş en eski meselenin Kıbrıs meselesi olabileceğini belirtti.

Bu durumda KKTC ya da Türkiye'nin herhangi bir kusuru olmadığına dikkati çeken Çiçek, şöyle dedi:

''Türk tarafı ve Türkiye her zaman sorunun çözümü için yapıcı çabanın, gayretin içinde olmuştur. Ama her defasında işi uzatan, işi sürüncemede bırakan ve bu işin çözülmemesini isteyen Rum tarafı olmuştur. Maalesef Rum tarafının bu haksız tutumu karşısında uluslararası camianın yeteri kadar bu kesime baskı yapmamış olması, hakkı teslim etmemiş olması işin sürüncemede kalmasına sebebiyet vermiştir.

Ama inanıyorum ki artık bu işler dünyada da yeteri kadar anlaşıldı. Bir şekilde bu işin sonlanması gerekmektedir. Biz kalıcı barışın sağlanması noktasında Parlamento olarak da üzerimize düşeni yapacağız. Türkiye'nin ve Türk tarafının bu noktadaki beklentileri bellidir. En son Sayın Başbakanımız Kıbrıs'a yaptığı ziyarette de açıkça ifade etmiştir ki bu zaten Türk milletinin, Türkiye'nin beklentisidir. Ümit ederiz bu mesajlar muhataplarınca da iyi değerlendirilir ve sonuçta adil ve kalıcı bir barış temin edilmiş olur.''

ÇAVUŞOĞLU

İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu da Çiçek'e, önceki görevlerinde KKTC'ye yaptığı hizmetlerden dolayı teşekkür etti.

Kıbrıs meselesine de değinen Çavuşoğlu, Türkiye ile birlikte KKTC'nin de sürdürülebilir, adil ve kalıcı çözüm için uzun zamandan beri çaba sarf ettiğini, bu çabanın başarıya ulaşmasını arzu ettiklerini söyledi.

Başarıya ulaşıncaya kadar devlet temelinde kurumsallaşmak için de gayret ettiklerini belirten Çavuşoğlu, bu konuda da güçlerini ana vatandan aldıklarını dile getirdi.

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1225 defa okunmuştur