1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. CAS, THY ile hizmet verecek
CAS, THY ile hizmet verecek

CAS, THY ile hizmet verecek

Denktaş, CAS’ın yakın bir zamanda Türk Hava Yolları ile alanda hizmet vermeye başlayacağını söyledi.

A+A-

Başbakan Yardımcısı, Ekonomi, Turizm, Kültür ve Spor Bakanı Serdar Denktaş, Cyprus Airport Services (CAS) konusunda İstanbul’da yaptığı görüşmeler çerçevesinde Türk Hava Yolları (THY) yetkilileriyle olayın hukuki boyutlarını ele aldıklarını ve CAS’ın yakın bir zamanda Türk Hava Yolları ile Ercan’da hizmet vermeye başlayacağını söyledi.

Eğitimler ve ihtiyaç duyulan araçlar için de THY’nin her türlü katkıyı sunacağını ifade eden Denktaş, yaygın bir uçuş ağı olan THY ile başka konularda da görüşmeler yaptıklarını bildirdi.

Başbakan Yardımcısı, Ekonomi, Turizm, Kültür ve Spor Bakanı Serdar Denktaş, CAS şirketinin sorunları konusunda Türkiye’deki hava yolu şirketleriyle önemli görüşmelerde bulundu.

Bakanlık açıklamasına göre, İstanbul’da aralarında Türk Hava Yolları’nın da bulunduğu bazı şirketlerle görüşen Denktaş, BRT’de katıldığı Günün Özeti programında yaptığı değerlendirmede hükümetin bu konuyu çözmede kararlı olduğunu belirtti.

THY ile görüştüklerini ve olayın hukuki boyutlarını ele aldıklarını ifade eden Denktaş, CAS’ın yakın bir zamanda THY ile alanda hizmet vermeye başlayacağını söyledi.

YDÜ UÇAĞIYLA İLGİLİ SÖZLEŞME

Özel küçük uçakların bulunduğu şirketlerle de lisanslara yönelik temaslarda bulunduklarını kaydeden Denktaş, YDÜ’nün uçağıyla ilgili olarak sözleşme imzaladıklarını anlattı.

ÇALIŞANLAR KONUSU… “67’Sİ İŞBAŞI İÇİN BAŞVURDU”

Başbakan Yardımcısı Denktaş, CAS çalışanları ile nasıl bir tavır alınacağının net bir şekilde ortaya konulduğunu ve sendika ile uzlaşı içinde hareket edildiğini vurgulayarak, 169 çalışanı olan CAS’ın 137 çalışanının ilişki kesme belgelerini aldığını, 67’sinin ise yeniden işbaşı için müracaatta bulunduğunu söyledi.

“OLUMLU GİDEN BİR YAPI VAR”

“Olumlu seyrinde giden bir yapı var ve CAS en kısa sürede en iyi ve kaliteli hizmeti vermeye başlayacak” diyen Denktaş, hukuki sürenin uzun bir zaman almayacağını, altyapının hazır olduğunu anlattı.

“THY HER TÜRLÜ KATKIYI SUNACAK”

Eğitimler ve ihtiyaç duyulan araçlar için THY’nin her türlü katkıyı sunacağını ifade eden Denktaş, yaygın bir uçuş ağı olan THY ile başka konularda görüşmeler yaptıklarını söyledi.

Serdar Denktaş, Moskova ve diğer ülkelerden KKTC’ye daha çok yolcu taşınmasının ele alındığını, Ekim ayında bu konuda daha kapsamlı bir görüşme yapacaklarını vurguladı.

Denktaş, “Elde böyle bir imkan varken kullanmamak olmaz. Dolayısıyla çok şey değişecektir. Diğer uçak şirketleriyle de karşılıklı görüşmeler olacak. Gelecek hafta ümit ediyorum ki hedeflediğimiz yüzde 40 pazar payının üstüne çıkma payımız gerçekleşecek.  Çalışanlarla bugüne kadar olduğundan daha yüksek hizmet vereceğimizi ve bu işi başarabileceğimizi göstereceğiz” dedi.

PEGASUS’LA DAVA

Pegasus yetkilileri ile dava noktasında olduklarını da söyleyen Denktaş, Pegasus’un KKTC’ye çok sayıda yolcu taşıdığını ve KKTC’den de gelirinin fazla olduğunu kaydederek, bu konudaki tavırlarının sorunları görüşerek çözmek olduğunu, ancak şirketin bunun yerine başka bir yol tercih ettiğini anlattı.

Denktaş’a, THY Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı Hamdi Topçu’yla görüşmesinde hediye de takdim edildi.

Başbakan Yardımcısı, Ekonomi, Turizm, Kültür ve Spor Bakanı Serdar Denktaş’a temaslarında KKTC’nin İstanbul Başkonsolosu Fahri Yönlüer, CAS Şirketi Direktörü Güvenç Cantaş ve CAS yetkilisi Özdemir Gül de eşlik etti.

------------------------------------------------------------

“CAS’IN ERCAN’DA OLMASI ŞARTTIR. BİZ KIBRISLI TÜRKLER BU İŞİ YAPABİLECEK BİLGİ VE BECERİYE SAHİBİZ. EN İYİ HİZMETİ VERMEDE İDDİALIYIZ”

Kıbrıs Türk Kamu Çalışanları ve Hava Taşıyıcıları Sendikası (HAVA-SEN) Başkanı Buran Atakan, Başbakan Yardımcısı, Ekonomi, Turizm, Kültür ve Spor Bakanı Serdar Denktaş’ın Cyprus Airport Services (CAS) konusunda yaptığı temaslardan ve sağlanan gelişmelerden memnun olduklarını söyledi.

Atakan, çalışanların biraz daha sabırlı olmasını isteyerek “Bir daha sorun yaşamamak için ağırlığımızı koyuyoruz ve bu konuda protokol de yapacağız” dedi.

102 BAŞVURU

TAK muhabirinin sorularını yanıtlayan Atakan, dün itibarıyla 168 CAS personelinden 102’sinin yeniden çalışma isteğiyle başvurduğunu, KTHY mağduru olan personeli de göz önünde bulundurunca, üçüncü kez iş sorunu yaşayanlar olduğunu hatırlattı.

Sigortadan işsizlik parası almak üzere şirketten ilişki kesme belgesi alanlardan bazılarının, durumun netleşmesini beklediğini kaydeden Buran Atakan, en kötü ihtimalle asgari ücretle çalışmaya başlanılacağını belirtti.

“BU İŞİ YAPABİLECEK BİLGİ VE BECERİYE SAHİBİZ”

Atakan, Bakanlar Kurulu’nun Ercan Havalimanı’ndaki yer hizmetleriyle ilgili kararnamesinin ardından Başbakan Yardımcısı Denktaş’ın İstanbul’a giderek yaptığı görüşmelerde sağladığı gelişmelerin çok güzel olduğunu ifade ederek, “Bir kurumumuza sahip çıkılıyor. Hükümetin iki kanadının kararlılığı da memnuniyet verici. Teşekkür ederiz. CAS’ın Ercan’da olması şarttır. Biz Kıbrıslı Türkler bu işi yapabilecek bilgi ve beceriye sahibiz. En iyi hizmeti vermede iddialıyız” dedi.

Hava-Sen Başkanı Buran Atakan, Ercan’daki yer hizmetlerinin yüzde 60’ının CAS tarafından verilmesiyle 110 çalışanın işbaşı yapacağını; geri kalan arkadaşlarına da devlet güvencesi verilmesinde, devletin başka birimlerinde istihdam edilmelerinde ısrarlı olduklarını söyledi.

Atakan, Türk Hava Yolları’nın en güvenli havayolu şirketi seçildiğine de işaret ederek, Başbakan Yardımcısı Serdar Denktaş’ın THY ile yaptığı görüşmede aldığı sonuca memnuniyet belirtti.

(tak)

Bu haber toplam 2173 defa okunmuştur