1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. Cami imamı eski eserlerle yakalandı
Cami imamı eski eserlerle yakalandı

Cami imamı eski eserlerle yakalandı

Lefkoşa’da aralarında cami imamı da bulunan 4 kişi, kiliseye ait eski eserlerle yakalandı.

A+A-

Lefkoşa’da aralarında cami imamının da bulunduğu 4 kişi, kiliseye ait eski eserlerle yakalandı.

Yapılan operasyonda zanlılar E.B., M.S.A, H.B., B.B, bu sabah mahkemeye çıkarıldı.

Lefkoşa Polis Müdürlüğü ekipleri tarafından yapılan operasyonda ES 245 plakalı van araç içerisinde satışa arz edilmiş şekilde etnografik nitelikteki eski eser olan iki adet kilise çanı ve birçok şamdan, kanunsuz olarak zanlıların tasarrufunda bulundu.

Polis, van araç içerisinde, satışa hazır şekilde bulunan tarihi eserlere el koyarken, 4 kişi de tutukladı.

Olayda adı geçen din görevlisi E.B., M.S.A, H.B. ve B.B, dün mahkemeye çıkarıldı.

 

Suçüstü tutuklandılar

Meseleyle ilgili olarak mahkemede yeminli şahadet veren polis memuru Alpaslan Yavuz,  “Etnografik nitelikteki olan eski eser kilise mallarını kanunsuz olarak tasarrufunda bulundurma" suçlarından methaldar olduklarını mahkemeye aktardı. Yavuz,  zanlıların 05.05.2019 tarihinde saat 23.30’da Lefkoşa’da Okullar yolu üzerinde bulunan park alanı içerisinde Lefkoşa Polis Müdürlüğü ekipleri tarafından yapılan operasyonda ES 245 plakalı van araç içerisinde satışa arz edilmiş şekilde etnografik nitelikteki eski eser olan iki adet 58 cm çapında ve 63 cm yüksekliğindeki tunçtan mamul kilise çanlarını, bir adet 207 cm boyunda bakırdan mamul şamdan, bir adet 192 cm boyunda bakırdan mamul şamdan, iki adet 190 cm boyunda bakırdan mamul şamdan, bir adet 152 cm boyunda bakırdan mamul şamdan ve bir adet 133 cm boyunda bakırdan mamul şamdanları kanunsuz olarak tasarruflarında bulundurduklarını belirtti. Yavuz, ES 245 plakalı van araç içerisindeki eski eser nitelikteki tüm malzemelerin emare olarak alınıp, zanlıların suçüstü hali gereğince tutuklandıklarını söyledi. Mesele ile ilgili tahkikatın yeni başladığını, zanlıların gönüllü ifade verdiklerini anlatan Yavuz, zanlıların gönüllü ifadelerinin teyit tekzibinin yapılacağını söyledi. Yavuz, zanlıların klise mallarını nereden aldıklarının araştırılması gerektiğini belirterek, bu bağlamda zanlıların üç gün süre ile poliste tutuklu kalmasını talep etti.

 

Üç gün tutukluluk aldılar

Huzurda verilen şahadet değerlendiren Yargıç Cenkay İnan, tahkikatın salimen yürütülebilmesi için zanlıların üç gün tutuklu kalmasına emir verdi.

 

 

Bu haber toplam 6009 defa okunmuştur
Etiketler : , ,
İlgili Haberler