Çağrı Akartürk

Çağrı Akartürk

Ülke sporumuzda geleceğin yıldız adaylarından Atletizm ve Basketbol sporunda küçük yaşta başarı yakalayan ülkemizin yeteneği Çağrı Akartürk’ü tanıyacağız bugün... Çağrı, 09.01.2000’de Lefkoşa’da doğdu. Yakın Doğu Koleji beşinci sınıf ö

A+A-

Atletizm ve Basketbol sporunda küçük yaşta başarı yakalayan bir yetenek

 

 

Çağrı Akartürk

 

·        Çağrı: “Yeteneklerimi hiç bıkmadan usanmadan azimle çalışıp birleştiriyorum ve bu işten keyif alıyorum”

 

Ülke sporumuzda geleceğin yıldız adaylarından Atletizm ve Basketbol sporunda küçük yaşta başarı yakalayan ülkemizin yeteneği Çağrı Akartürk’ü tanıyacağız bugün...

Çağrı,  09.01.2000’de Lefkoşa’da doğdu. Yakın Doğu Koleji beşinci sınıf öğrencisi olan Çağrı’nın spora olan ilgisi çok küçük yaşlarda başladı.

Daha 5-6 yaşlarında mahalle arkadaşları ile oyun oynarken, spora olan yeteneği hemen göze batıyordu.

Çağrı’nın spor sevgisi aileden geliyor. Babası Eral Akartürk ülkemizin köklü takımlarından Pile ve Akçay Spor Kulüplerine yıllarca emek vermiş başarılı futbolcularından biri.

 

BAŞARILARI VE ÖDÜL ALDIĞI DERECELER

Çağrı’ınn resmi olarak spor hayatına başlama yılı 2008. Çağrı henüz sekiz yaşında Yakın Doğu Koleji Basketbol seçmelerinde okul spor hocalarının keşfi ile başladı ve okul erkek takımının antremanlarına girdi.Aynı yıl basketbolculuğunun yanında Yakın Doğu erkek Atletizm sporu takımına fiziğinin ve yeteneklerinin doğrultusunda spor öğretmenlerinin dikkatini çekmesi ile bu alanda da aktif atletizm hayatına başlar. KKTC Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanlığının düzenlemiş  olduğu İlkokullararası Atletizm yarışmalarında Yakın Doğu Kolejini 75m. ve 4x75m. bayrak branşlarında başarı ile temsil etti ve o yıl hem Lefkoşa bölge hem de Kıbrıs ilkokullararası genel atletizm şampiyonasında ikincilik ve üçüncülük dereceleri elde ederek gümüş ve bronz madalya kazandı.

 Bu başarıları 2009-2010 yılında takımdaki diğer başarı gösteren arkadaşları ile birlikte okul atletizm  takımına da yansıyarak o yıl takım olarak Lefkoşa bölge birinciliğini elde ettiler.

Yine aynı yıl atletizmin dışında diğer başarılı branşı olan basketbol yaşamını birlikte sürdürerek 2009-2010 yılı yaz döneminde Efes Pilsen ve Kinder firmalarının sponsorluğunda düzenlenen Streetball (Sokak Basketbolu) organizasyonlarına kurulan takımı ile birlikte katılan Çağrı, bu iki organizasyonda da göstermiş olduğu iyi performans ve başarılı maçlar sonrası her iki organizasyonda da tüm rakip takımları yenerek takımı ile birlikte şampiyonluk yaşadı.

Çağrı’nın bir diğer önemli başarısı ise 2010 yılında Yakındoğu ilkokulu basketbol takımı ile birlikte mücadele ettikleri KTÖS Talat Akkor İlkokullararası Basketbol Anı Turnuvasında takımı ile birlikte başarılı maçlar sonrası bu turnuvada şampiyonluk kazanıp birincilik kupasını elde etmesi. Bunun yanında bu yıl okul basketbol takımı ile Kıbrıs İlkokullararası basketbol birinciliği şampiyonluğu yaşayarak ülkemizi Türkiye’de Balıkesir şehrinde düzenlenen Türkiye basketbol finallerinde gururla temsil etti. Başarılara doymayan Çağrı, en son olarak geçtiğimiz günlerde 29 Haziran 2011tarihinde Yakın Doğu Minik Erkek Basketbol Takımı ile Minik Erkekler Ligi şampiyonluğu sevincini yaşadı.

 

“AZİMLE ÇALIŞIYORUM”

Çağrı’ya spor hayatındaki şu küçük yaşlarda elde ettiği başarısının sırrını sorduk. Çağrı’nın cevabı; “yeteneklerimi hiç bıkmadan usanmadan azimle çalışıp birleştiriyorum ve bu işten keyif alıyorum” şeklinde oluyor. Sporu çok sevdiğini ve sporda yenilgiye tahammülü asla olmadığını vurgulayan Çağrı, çok çalışarak yaşıtlarının yapamadıklarını rahatça yapıyor, en önemlisi “karşımdaki rakiplerden hiçbir zaman çekinmiyorum” diye konuşuyor. Tüm bunların yanında şu an okul basketbol öğretmenlerinden Süleyman Atamtürk’ün ve Atletizm öğretmeni Aytekin Zekai’nin bu başarılarında çok önemli rollerinin olduğunu belirtiyor Çağrı…

 

“İDOLUM KOBE BRYANT”

Çağrı ‘ya “Kıbrıs’ta, Türkiye’de veya dünyadan kendine örnek aldığı ve onun gibi başarılara imza atmayı istediği bir sporcu var mı” diye sorduğumuzda hiç düşünmeden NBA’in dünya basketbolunda ünlü yıldızlarından Kobe Bryant olduğunu söylüyor.  Aynı zamanda da Türkiye’de ise en beğendiği ve kendisine örnek aldığı basketbolcunun Hidayet Türkoğlu olduğunu belirtti.  

 

HEDEFLERİ

İlerde ne olmak istediğini sorduğumuzda ise Çağrı’nın öncelikle geçmişten bu güne yakalamış olduğu bu başarısını daha yükselterek ülkemizi hem atletizm hem de basketbol yaşamında dış arenada uluslararası ferdi ve takımsal müsabakalarda en iyi, en başarılı şekilde temsil etmek olduğunu öğreniyoruz. Bununla birlikte ileriki yıllarda taraftarı olduğu Beşiktaş Spor Kulübünde hatta NBA’de basketbol oynamak olduğunu vurguluyor Çağrı.

Çağrı’nın daha sonraki en önemli hedeflerinden biri ise lise yılları sonrası İngiltere veya bir başka dış ülkede üniversite eğitimi alarak Veteriner Hekimlik okumak. Tüm bu hedeflerin sonrasında aktif sporculuk yaşamı sonrası ise Çağrı’nın önemli hedeflerinden biri de basketbol spor dünyasında veya bir başka spor alanında eğitmen olup ülkesine birçok spor alanında yeni gençler, yeni başarılı sporcular yetiştirmek.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1100 defa okunmuştur