1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. “Buz kovasıyla meydan okuma”
“Buz kovasıyla meydan okuma”

“Buz kovasıyla meydan okuma”

Karas: “ALS hastalığının öneminin farkındayız, önceliğimiz bağışta bulunmak”

A+A-

ALS hastalığına dikkat çekmek ve hastalara yardımcı olacak maddi imkanları sağlamak amacıyla başlatılan ve dünyada hızla büyüyen “Ice Bucket Challenge-(Buz Kovsıyla Meydan Okuma-Bir Kova Buz) kampanyasına Telsim Genel Müdürü de katıldı.

Sosyal medya aracılığıyla ALS hastalığına dikkat çekmek için tüm dünyada birçok ünlü kişinin başına bir kova buzlu su döktüğü ve ALS hastalığıyla mücadele için bağışta bulunduğu kampanya çerçevesinde Telsim Genel Müdürü Rasim Karas da “Telsim Girne Kapı Shop” önünde başından aşağı buzlu su dolu kova dökerek katıldı.

Telsim’den yapılan açıklamaya göre, ALS hastalarının yaşadıkları zorlukların farkında olduğuna değinen Karas, hastalığın önemine vurgu yaparak, bu konuda farkındalık yaratmak adına Telsim olarak kampanyaya destek verdiklerini açıkladı. Karas açıklamasında, Telsim olarak önceliklerinin kampanyaya destek vermek olduğuna vurgu yaparak, Kıbrıs Türk MS Derneği Başkanı Ercan Saymen’e, bağış çekini takdim etti. Telsim’e duyarlı davranışından dolayı teşekkür eden Saymen, bağış çekini ALS hastaları adına aldığını ifade ederek, ALS hastaları yasal bir statüye kavuşur kavuşmaz çeki kendilerine teslim edeceğini söyledi.

Etkinlikte, Kıbrıs Türk Nörolojik Bilimler Derneği Genel Sekreteri Dr. Sıla Usar İncirli de hazır bulundu. İncirli, 2014 yılının “Dünya Beyin Yılı” olduğuna dikkati çekerek, dünya genelinde nörolojik hastalıkların önemine vurgu yapmak için kampanyalar yapıldığını söyledi ve “ice bucket” kampanyasının bu anlamda önemli bir kampanya olduğunu söyledi.

Üç kişiye meydan okundu
Kampanyanın kuralı gereği üç kişiye meydan okuması gereken Karas, konuşmaların ardından, gazeteci Serhat İncirli, Lefke Avrupa Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Ali Yükselen ve İktisatbank Yönetim Kurulu Başkanı Mete Özmerter’e meydan okuyarak, bir kova buz dolu suyu başından aşağıya dökerek destek verdi. Kampanyanın kuralı gereği Karas’ın meydan okuduğu 3 kişinin 24 saat içinde aynısını yapması gerekiyor.
Bu akım sayesinde Amerika’da çok kısa bir sürede içinde ALS için 15.5 milyon dolar bağış toplandı. Eski ABD Başkanı George W. Bush, Mark Zuckerberg, Bill Gates, Stephen King, Lady Gaga, Robert Downey Jr., Cristiano Ronaldo, Beyonce, Jennifer Lopez gibi dünyaca ünlü isimler kampanyaya destek verdi. TAK

Bu haber toplam 2019 defa okunmuştur