Büyük fırsat...

Büyük fırsat...

7 Temmuz Cenevre görüşmesi sonrası BM Genel Sekreteri Ban ki Moon’un basın açıklama metni oldukça önemlidir. Kıbrıs sorununda kalıcı çözüme ulaşma yönünde, BM Genel Sekreteri çok kesin bir çerçeve sunuyor. Bunun elbette nedenleri vardır: Birincisi,

A+A-

7 Temmuz Cenevre görüşmesi sonrası BM Genel Sekreteri Ban ki Moon’un basın açıklama metni oldukça önemlidir.

Kıbrıs sorununda kalıcı çözüme ulaşma yönünde, BM Genel Sekreteri çok kesin bir çerçeve sunuyor. Bunun elbette nedenleri vardır: Birincisi, bilindiği üzere Ban ki Moon bir süre önce ikinci kez Genel Sekreter seçilmiş ve bu adım bir yanıyla yeni dönemde BM’nin uluslarası alandaki “etkisizliğini, zayıflığını” ortadan kaldırıcı bir hamle olarak değerlendirilebilir. İkincisi, Alexander Downer’in bir siyasetçi olarak üstlendiği uluslararası misyonu bir bürokrat olarak edilgen bir şekilde değil, etkili ve etkin bir rol üstlenerek ve aslında kullandığı üslup ile çok da iyi yerine getirerek kararlı davranması ve bunu kendi siyasi kariyeri ile ilintirebiliyor olması gelir.

Yoksa eğer müzakere süreci, Cumhurbaşkanı Eroğlu ve Sn.Hristofiyas’ın inisiyatifine bırakılmış ve özellikle Sn.Hristofiyas’ın “Kıbrıslı çözüm” zorlamasına bağlı kalınmış olsa idi, süreç gerçekten yozlaşır ve bu durum her iki halkın zararına sonuçlanırdı.

Sorunun uluslararası niteliği, Kıbrıslı bağlama indirilmenin çok ötesindedir. Dolayısıyla siyasi tarihinin uluslararası hukuk ve siyasi aktörlerle şekillendiği  bir yapının çözümü de elbette, fiili rol sahibi aktörlerin dahiliyeti ile son bulabilir. Burada Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rumların önemli rolü, öncü olmaları, çözüm taleplerini canlı tutmaları ve girişimci olmalarıdır.

Gelinen aşama gerçekten iyi değerlendirilmek durumundadır. Ban ki Moon ve Downer, Kıbrıs halklarına çok önemli bir fırsat, şans tanımıştır.

Ban, referandum hedefi ile bir planlama yapmıştır. Bunu takvim diye okuyabiliriz. Referanduma doğru sırası ile, yoğunlaştırılmış görüşmeler, ekim ayında New York görüşmesi, Güvenlik Konseyi’ne sunulacak rapor, uluslararası konferans ve ardından referandum. Güvenlik Konseyi’nin süreci destekleyecek karar alması da BM Genel Sekreteri’nin sunacağı rapora bağlı olarak önemli bir kararlılık göstergesine dönüşebilir.

Bu süreçte iki noktayı çok önemli buluyorum:

1.    Yeni ve tüm halkı ilgilendiren bir durumla karşı karşıyayız. Dolayısıyla Kıbrıs Türk tarafının ve çözümün çıkarına Cumhurbaşkanı’nın bundan sonraki sürecin yönetilmesinde, siyasi partilerin katılımını gözetmesi son derece önemlidir.

2.    Halkın bilgilendirilmesi oldukça önemlidir. Çözümün ne getireceği, neden önemli olduğu, gelecek hedefi halkımızın toplam çıkarı  bağlamında açıklanmalıdır. 

Kimin önde olduğu, kimin daha çok kazanıp kaybedeceği gibi konuları bir yana bırakacağız. Yeni bir döneme dair ortak hedef noktasında hem Kıbrıslı Türkler hem de iki toplum adına kararlılıkla Ban’ın tanıdığı şansı ciddiyetle değerlendirmeliyiz. Kıbrıslı Türkler ve Rumlar olarak hep birlikte kazanmak durumundayız.

Bunu hep birlikte yapacağız.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 720 defa okunmuştur