1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. “Bütçenin yerel gelirlerden karşılanmasını hedefliyoruz”
“Bütçenin yerel gelirlerden karşılanmasını hedefliyoruz”

“Bütçenin yerel gelirlerden karşılanmasını hedefliyoruz”

Yorgancıoğlu, Enerji Bakanlığı ve Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu ile yaptıkları görüşmeler sonucunda gelecek dönemde 20 megavatlık bir yenilenebilir enerji ihalesine gidilmesinin söz konusu olduğunu aktardı

A+A-Başbakan Özkan Yorgancıoğlu, doğal gaza ilişkin; herkesin yarar elde edeceği bir sonuç üretilmesinin esas olması gerektiğini belirterek, “Bir taraftan insanlar daha kaliteli, ucuza doğal gaz tüketecek diğer taraftan da arasında sorun olan birçok ülkenin sorunları çözülecek ve ortak bir yarar elde edilecek. Bunu sorunlarımıza rağmen başarabilmemiz gerekiyor” dedi. Yorgancıoğlu, dün gittiği İstanbul'da, Kıbrıslı İşadamları ve Profesyoneller Derneği'nin düzenlediği basın toplantısında yaptığı açıklamada, KKTC'nin kendi bütçesinin yerel gelirlerden karşılanmasını hedeflediklerini kaydetti. Ülkelerine yapılacak yatırımların önündeki engelleri kaldırmayı hedeflediklerini vurgulayan Yorgancıoğlu, mevzuatla ilgili çok şey yaptıklarını ancak daha yapılması gerekenler olduğunu anlattı.

Yorgancıoğlu, bazı bürokratik süreçleri kısaltmaları gerektiğini ifade ederek, şunları söyledi:
“Yaptığımız çalışmalarda, 2013 yılının ilk 6 ayına göre 2014 yılında yerel gelirlerimizle bütçe giderlerimizi karşılama oranı yüzde 72'den yüzde 78'e çıktı. Bu bizi sevindiren bir durum. Mali politikalarımızın sıkı şekilde takip edildiğinin göstergesi. İhracatımızda bir önceki yılın ilk 6 ayına göre yüzde 17'lik artış söz konusu. Ülkemizin rakamları küçük, yaklaşık 72 milyon dolarlık ihracatımız 85 milyon dolara çıktı. İthalatımız nispi olarak arttı. Yatırımların artırılması, bunun sonucunda hem ihracatın hem de hizmet sektörünün geliştirilmesi gerektiğinin farkındayız.”
Yorgancıoğlu, gelecek dönemde suyun da gelmesiyle tarımsal ürünleri işleyen sanayinin geliştirilmesini öngördüklerini anlatarak, "Ülkemiz turizm açısından elverişli ortama sahip. Turizmin çeşitlendirilmesi, ülkemizin bulunduğu konum itibarıyla yenilenebilir enerjinin yatırıma açılmasını istiyoruz. Hükümetimiz döneminde yaptığımız tüzük ve yasalarla yenilenebilir enerji hem işyerleri hem de evler için mümkün kılınmıştır" diye konuştu.


“Katı atık enerji elde etme proje ihalesi ekim ayında”

Yorgancıoğlu, Enerji Bakanlığı ve Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu ile yaptıkları görüşmeler sonucunda gelecek dönemde 20 megavatlık bir yenilenebilir enerji ihalesine gidilmesinin söz konusu olduğunu aktardı. Bunun, Avrupa Birliği'nin (AB) öngördüğü yüzdelik sınırların en üstü olduğunu belirten Yorgancıoğlu, KKTC'de ilk kez uygulanacak katı atıktan enerji elde etme projesinin hazırlandığını ve ekim ayı sonunda ihale edileceğini vurguladı. Yorgancıoğlu, üretilen mevcut ürünlerin kalitesinin artırılmasına yönelik çalışmalar yürütüldüğünü de dile getirdi. "Önümüzdeki dönemde Kıbrıs'ta bir çözümün olmasını da gözetirsek ülkemizde çok yeni yatırım ve yatırımcılara ihtiyaç duyulacağı çok açık olarak görülebilir" diyen Yorgancıoğlu, öngördükleri yatırım alanlarına teşvikler verdiklerine de dikkati çekti. Yorgancıoğlu, sorunun çözülmesi halinde Doğu Akdeniz'deki doğalgazın da Kıbrıs ve Türkiye üzerinden Avrupa pazarına ulaştırılması gibi bir seçeneğin bulunduğunu hatırlattı. Bunun da KKTC'nin yeni yatırım alanlarına olanak tanıyacağının bir göstergesi olduğunun altını çizen Yorgancıoğlu, bir gazetecinin İsrail gazına yönelik sorusu üzerine ise şöyle konuştu:

-------------------------------------------------


Kıbrıs üzerinden Türkiye’ye

“İsrail ile Türkiye arasında çelişki, sürtüşme var ama ekonomik açıdan değerlendirildiğinde (İsrail gazını) Kıbrıs'a ait gaz ile birlikte düşündüğümüzde, bunun Kıbrıs üzerinden Türkiye'ye ulaştırılması ve AB'ye transferinin en akılcı ve ucuz yol olduğunu görüyoruz. Bunun Rusya'ya karşı Avrupa'nın gücünü artıracağını da biliyoruz. Ama bunun aynı zamanda çözüm aracı olabilmesini sağlamamız gerekiyor. Bunu siyasilerin yapması lazım. Bunlar bize, güneye, Türkiye'ye, Yunanistan'a, İsrail'e düşen görevlerdir. Herkesin yarar elde edeceği bir sonuç üretmemiz esas olmalıdır. Bir taraftan insanlar daha kaliteli, ucuza doğalgaz tüketecek diğer taraftan da arasında sorun olan birçok ülkenin sorunları çözülecek ve ortak bir yarar elde edilecek. Bunu sorunlarımıza rağmen başarabilmemiz gerekiyor.”
Yorgancıoğlu, dünya konjonktürüne bakıldığında bunun gerçekleşme ihtimalinin yüksek olduğunu ifade etti, "oran verebilir misiniz?" sorusuna ise oran ile siyaset yapılamayacağı yanıtını verdi.”

“Pazarlık gücünü artırma adına ortaya konulan görüşlerdir”

Yorgancıoğlu, Yunanistan, Mısır ve Güney Kıbrıs ilişkilerine yönelik bir soru üzerine, "Güney Kıbrıs'ın, Kıbrıs'ın bütününe ait doğalgazı çıkarmada kullandığı araç Amerikan şirketleridir. Bu açıdan bakıldığında ABD'nin de çıkarları, Kıbrıs ve Türkiye üzerinden AB'ye taşınmasıdır. Mısır'dan Avrupa'ya deniz altından döşenecek boruların 200-300 kilometreden fazla olduğunu biliyoruz. Doğu Akdeniz'deki doğalgazın Kıbrıs'a uzaklığı 80 kilometre, Kıbrıs'ın Türkiye'ye uzaklığı 40 kilometre toplam 120 kilometredir, 300 kilometre nerede, 120 kilometre nerede? Bunlar pazarlık gücünü artırma adına ortaya konulan görüşlerdir" görüşünü paylaştı.


Özinal: “Türkiye'de 500 bine yakın Kıbrıslı Türk yaşıyor”

Kıbrıslı İşadamları ve Profesyoneller Derneği (KIBİSAD) Yönetim Kurulu Başkanı Sertaç Özinal ise derneğin Türkiye'de yaşayan Kıbrıslı işadamları ve profesyonelleri bir çatı altında toplamayı amaçladığına dikkati çekti. Çok sayıda profesyonelin birbirini tanıma fırsatı bulduğunu aktaran Özinal, şu anda 200 civarında üyelerinin olduğunu kaydetti. Özinal, TÜSİAD başta olmak üzere Türkiye'de iş ve ekonomi alanında prestijli derneklerle işbirliği halinde olduklarının altını çizdi. Gelecek dönemde yatırım fırsatları için projeler üretebileceklerini, derneğin varlığının olumlu sonuçlarını gördüklerini anlatan Özinal, Türkiye'de kaç Kıbrıslı Türk yaşadığını bulmaya da çalıştıklarını, ilk tahminlerine göre bu rakamın 500 binlere kadar çıkabileceğini dile getirdi. TAK

Bu haber toplam 1486 defa okunmuştur