BUNUN ADI AYRIMCILIK

'BUNUN ADI AYRIMCILIK'

CTP - BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, bu sabah, Güney’deki İngiliz Okulu’nda öğrenim gören öğrencilerin velileri tarafından oluşturulan komiteyi kabul etti

A+A-

YORGANCIOĞLU, İNGİLİZ OKULU’NDA ÖĞRENİM GÖREN ÖĞRENCİLERİN VELİLERİNİ KABUL ETTİ

 

“BUNUN ADI AYRIMCILIK”

 

Cumhuriyetçi Türk Partisi - Birleşik Güçler (CTP - BG) Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın, Güney Kıbrıs’taki, özellikle İngiliz Okulu’nda öğrenim gören öğrencilerin Türkiye’deki üniversitelere GCE A Level sonuçlarına göre kabul edilmeyeceği açıklamasının kabul edilemez olduğunu söyledi.

 

CTP - BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, bu sabah, Güney’deki İngiliz Okulu’nda öğrenim gören öğrencilerin velileri tarafından oluşturulan komiteyi kabul etti.

 

CTP - BG Eğitim Sekreteri Birikim Özgür’ün de hazır bulunduğu kabulde, aileler, çocuklarının bu karar yüzünden “ayrımcılığa uğradığını ve mağdur edildiklerini” kaydederek destek istedi.

 

YORGANCIOĞLU

 

CTP - BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, Türkiye’deki Yüksek Öğrenim Kurumu’nun (YÖK) Türkiye’deki üniversitelere kabul edilecek okul mezunları ile ilgili olarak “KKTC liselerinden mezun olanlar” ibaresini kullandığı, iddia edildiği gibi Güney’deki okullardan mezun olanlara yasaklama öngörülmediğini savunarak, “KKTC’deki öğrencilerin önünü açmak için YÖK’ün aldığı bu karardan kendine vazife çıkaran Kuzey Kıbrıs Eğitim Bakanlığı ise yasak getirdi” dedi.

 

Güney’deki okullardan mezun olan Kıbrıslı Rum öğrenciler dahil diğer yabancı ülke vatandaşı öğrencilere bu tür bir kısıtlama getirilmediğini öne süren Yorgancıoğlu, “Eğitim Bakanı, kendi yorumuyla Güney’de eğitim gören öğrencileri tecrit etti. Eğitim Bakanlığı’na bu konuda baskı yapılmalı ve her türlü girişim gerçekleştirilmelidir” diye konuştu.

 

ÖZGÜR

 

CTP - BG Eğitim Sekreteri Birikim Özgür de, bakanlığın esas amacının; daha önce de açıkladığı gibi Güney Kıbrıs’a öğrenci gidişini durdurmak olduğunu ve YÖK kararında böyle bir kısıtlamanın söz konusu olmadığını savundu. Özgür, “UBP, reform iddialarıyla iktidara geldi ama her uygulaması bu iktidarın yalanlar üzerine kurulmuş olduğunu kanıtlıyor. Yapılan ayrımcılıktır ve asla kabul edilemez” dedi.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 774 defa okunmuştur