1. HABERLER

  2. SPOR

  3. “Birlikte oynayan çocuklar birlikte yaşamayı öğrenebilir”
“Birlikte oynayan çocuklar birlikte yaşamayı öğrenebilir”

“Birlikte oynayan çocuklar birlikte yaşamayı öğrenebilir”

Ziyarete 6 Kıbrıslı Türk ve 6 Kıbrıslı Rum basketbolcu çocuk katılacak

A+A-

Norveç’in Güney Kıbrıs Büyükelçiliği ile Peace-Palyers Kıbrıs, yaşları 14-16 arasında 6 Kıbrıslı Türk ve 6 Kıbrıslı Rum erkek gençten oluşan bir basketbol takımıyla Norveç’e ziyaret gerçekleştirecek.

Peace Players Kıbrıs ve Norveç Kraliyet Büyükelçiliği tarafından organize edilen ve ada genelindeki “Kıbrıslı” gençleri birleştirmeyi hedefleyen ziyaretle ilgili bugün bir basın toplantısı düzenlendi.

Basın toplantısı ara bölgede yer alan Dayanışma Evi’nde yer aldı.

Toplantıda Norveç’te çocuklara yerel aileler tarafından ev sahipliği yapılacağı, çocukların farklı bir kültürü yaşamanın yanı sıra Norveç hakkında bilgi edineceği kaydedildi.

“Kıbrıslı” çocukların Norveçli çocuklar ve benzer yaştan basketbolcularla tanışacakları da ifade edilen basın toplantısında, çocukların Bergen-Hansa Cup ulusal gençlik basketbol turnuvasına katılacakları ve Norveç’in çatışma çözme çalışmaları ve deneyimleri ile ilgili bilgi alacakları belirtildi.

Basın toplantısında konuşan Norveç Kraliyeti Büyükelçisi Sjur Larsen, Peace Players Kıbrıs Genel Müdürü Marinara Vasilara ile Peace Players Kıbrıs Koordinatörü Orhun Mevlit, Norveç ziyareti ile Peace Players hakkında bilgiler verdiler. Geziye katılacak olan 2 genç de duygularını aktardılar.

Peace Players Kıbrıs 2001 yılında “birlikte oynayan çocuklar birlikte yaşamayı öğrenebilir” fikri ile kuruldu, çocukları basketbol ile bir araya getirmek ve “güvensizliği kırmak” için faaliyetlerde bulunuyor.

Norveç ziyareti AEA (Avrupa Ekonomik Alanı) Hibeleri, Jotun Şirketi ile Nordic Choice Otelleri tarafından finanse edilecek.

(tak)

Bu haber toplam 1069 defa okunmuştur