1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. BES, "Ekonomik Tedbirleri"ni açıkladı
BES, Ekonomik Tedbirlerini açıkladı

BES, "Ekonomik Tedbirleri"ni açıkladı

Bugün Lefkoşa Türk Belediyesi’nde maaşlardan kesinti veya personel azaltılmasına yönelik durum değerlendirmesi yapan BES, konu ile ilgili basın bildirisi yayımlad

A+A-

Bugün Lefkoşa Türk Belediyesi’nde maaşlardan kesinti  veya personel azaltılmasına yönelik durum değerlendirmesi yapan BES, konu ile ilgili basın bildirisi yayımladı.

BES’ten yapılan açıklamanın tam metni şöyle:

"Lefkoşa Türk Belediyesi çalışanları, 1 yıla aşkın bir süredir ekmeğine, geleceğine göz dikenlere karşı Kıbrıs Türk tarihinde hiç görülmemiş bir kurtuluş savaşı vermiş ve belediyeyi popülizm, siyasi rant ve kendi ceplerini doldurmak uğruna batıranlara karşı mücadelesini kazanmıştır.

Bilinmesi gereken bir şey vardır ki, mücadelemiz her zaman ve her durumda bu doğrultuda devam edecektir.
Belediyeyi geçmişteki günlere sürüklemek isteyenlere karşı belediye çalışanları dimdik ayaktadır ve mücadeleye her zaman hazırdır.

BES olarak her zaman mantığımız şudur, Belediyenin içine sürüklendiği bu durumdan kurtulmasının yolu basittir, yeter ki siyasete alet edilmesin. İşte belediyenin kurtuluş planı ve ekonomik tedbirleri şunlardır.


1- Geçmiş Belediye İdaresince usulsüz şekilde alınan ve Sayıştay raporlarında da belirtilen borçlara kesilen Lefkoşa Türk Belediyesi’nin katkı payının kesilmemesi.
2- Sayıştay Başkanlığınca açıklanan rapor doğrultusunda yöneticilik hizmetleri dahil usulsüz memur intibakları için yasal müdahalenin derhal yapılması.
3- Usulsüzlüğe, bir önceki yönetim döneminde Lefkoşalı’ya değil, başka amaçlara gayrı yasal ilişkilere hizmet eden personeller Belediyeden uzaklaştırılmalı.
4- Bunca yıldır işe gelmeyenlerin derhal işine son verilmeli.
5- İkinci iş yaparak, sabah gelip kaybolan ama hiçbir iş yapmadan, kendi özel işi için çaba harcayan personelden hesap sorulması.
6- Usulsüz İntibakların çözülmesi ile 7 yıldır hiçbir geleceği olmadan geçici statüde gerçekten çalışan ve Lefkoşa Halkına hizmet veren işçinin kadroya derhal alınması.
7- BES olarak iyi niyetimiz çerçevesinde hiçbir artış talep etmeden tamamen sıfır artış ile 1 Ocak 2013 – 31 Aralık 2014 yılları arasında geçerli olacak olan Toplu İş Sözleşmesi önerilerini 27 Kasım 2012 tarihinde Belediye İdaresine gönderdiğimizi bildirirken, derhal Toplu İş Sözleşmesi’nin imzalanması gerektiğini vurgularız.
8- 11 Nisan 2013  tarihinde toplanan Belediye Meclisince oluşturulan Mali Araştırma Komitesi ve Personel ve İntibak Araştırma Komitelerinin derhal hayata geçmesi ve kısa sürede sonuçlanması.
9- Tüm bunların hayata geçmesinin ardından ve katkı payındaki temliklerin kaldırılması ile giderlerde gerekli tasarruf olacağından, gelirlerin artırılması için radikal kararların alınması ile birlikte Sendikamızın 22 Şubat 2012 tarihinde Belediye İdaresine kısa ve orta vadede alınması gereken ekonomik tedbirler paketinin de uygulanmasının ardından gerekirse borçlanmaya gidilebilir.
İşte Lefkoşa Türk Belediyesi’nin gerçek kurtuluşu popülizmsiz, siyasetten uzak…

BUGÜNDEN SONRA BES OLARAK BU KONULARI SİYASETCİLER GİBİ BASINDA TARTIŞMA İLE BİR YERE VARILAMAYACAĞI İNANCINDA OLMAKLA BİRLİKTE,  MASADA BİRLİKTE ÇÖZÜM ÜRETEREK LEFKOŞA’YI KURTARACAĞIMIZA İNANMAKTAYIZ.

Ayrıca, Belediye Emekçileri Sendikası  Başkanı ve Yönetim Kurulu üyelerinin basında yapılan açıklamaların BES Yönetim Kurulu onayında ve bilgisinde olduğunu hatırlatır, geçtiğimiz hafta sonu yerel gazetelerden birinde çıkan haberde Yönetim Kurulu üyelerimizden Mustafa Yalınkaya’ya LTB Başkanı Kadri Fellahoğlu’nun yönelttiği yalancılık ve provakatörlük  suçlamalarını esefle kınamanın yanı sıra ilgili yönetim kurulu üyemizin basında yaptığı açıklamaların sadece gerçeklerden ibaret olduğunu anımsatırız."

Bu haber toplam 1995 defa okunmuştur