1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. Beraat ettiler…
Beraat ettiler…

Beraat ettiler…

6 Suriye uyruklu mülteciyi kaçak yollardan KKTC’ye getirmeye çalıştıkları ve “Patriot” isimli sürat teknesinin batmasıyla 6 Suriye uyruklu mültecinin ölümüne neden oldukları gerekçesiyle yargılanan Yunus Gülduran, Niyazi Korkmaz ve Abdullah Temiz’in karar

A+A-

6 Suriye uyruklu mülteciyi kaçak yollardan KKTC’ye getirmeye çalıştıkları ve “Patriot” isimli sürat teknesinin batmasıyla 6 Suriye uyruklu mültecinin ölümüne neden oldukları gerekçesiyle yargılanan sanık Yunus Gülduran, Niyazi Korkmaz ve Abdullah Temiz’in kararı dün okundu. “Dikkatsizlik, tedbirsizlik ve ihmalkarlık sonucu başkasının ölümüne neden olma” suçundan dolayı Mağusa Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanan sanık Gülduran, Korkmaz ve Temiz, delil yetersizliğinden dolayı beraat etti.

6 Mülteci boğularak ölmüştü…
24 Ağustos 2012 tarihinde Suriye uyruklu Mohammed Aslan, Adnan Dahlan, Stalin Huseini (E-30), Fadileh Zeidan (K-30), Yezen Huseini (E-4) ve Aiyetullah Hüseini (K-6), Silifke kıyısından “Patriot” isimli sürat teknesine binerek yasa dışı yollardan KKTC’ye gelmek için yola çıkmışlardı. Dip Karpaz açıklarına gelen “Patriot” isimli sürat teknesi 4 saat yolculuğun ardından batmış ve sürat teknesinde bulunan 6 Suriye uyruklu mülteci boğularak can vermişti. Sanık Yunus Gülduran organizatör, sanık Niyazi Kormaz gemi mürettebatı, sanık Abdullah Temiz ise “Patriot” isimli geminin kaptanı olduğu gerekçesiyle tutuklanmışlardı.

Suçlamaları kabul etmediler…
Yaklaşık 10 aydır merkezi cezaevinde hükümsüz tutuklu olarak bulunan sanık Yunus Gülduran, Niyazi Korkmaz ve Abdullah Temiz aleyhlerine getirilen “Dikkatsizlik, tedbirsizlik ve ihmalkarlık sonucu başkasının ölümüne neden olma” davasını kabul etmeyerek duruşma yapılmıştı. Duruşmanın kararını okuyan Mağusa Ağır Ceza Mahkemesi Yargıcı Ayşen Toroslu, duruşma boyunca dinletilen tanıkların şahadetlerini ve mahkemeye sunulan emareleri titizlikle tezekkür ettiklerini belirtti. Toroslu, İddia Makamının, tüm iddialarının yanı sıra sanıkların dikkatsizlik, tedbirsizlik ve ihmalkarlık sonucu ile 6 kişinin ölümüne neden olduklarını makul şüpheden ari şekilde ispat edemediğine ve 6 Suriyeli mültecinin ölümlerinin dikkatsizlik ve tedbirsizliklerine bağlı olmadıklarına bulgu yaptıklarını belirtti. Toroslu, yaptıkları bulgular ışığında ve İddia Makamının, iddialarını ispatlayamadığı gerekçesiyle sanık Gülduran, Korkmaz ve Temiz’in beraatlerine karar verdi.
(Gamze BAYKUR)

Bu haber toplam 2948 defa okunmuştur