1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. Belediyelerde yeni dönem
Belediyelerde yeni dönem

Belediyelerde yeni dönem

"Ya büyükşehir belediye sistemi getirilecek veya küçük belediyeler birleştirilecek"

A+A-

 

İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu, 28 belediye yapısının sürdürülebilir olmadığını, bu konuyla ilgili iki formül düşünüldüğünü belirterek, yapılacak değişiklikleY söyledi.
Belediye Yasası’nda değişimin şart olduğunu vurgulayarak, “Belediyeler Yasası üzerinde çalışılması son derece önemliydi, zira bu çalışma olmasa bazı kırsal belediyeler üç ay içinde batma noktasına gelebilirdi” dedi.
Bakanlık Basın Bürosu’ndan yapılan açıklamaya göre Çavuşoğlu, bu sabah katıldığı bir televizyon programında gündemdeki gelişmeleri değerlendirdi.

“TEK VÜCUT OLARAK ÖNÜMÜZE BAKACAĞIZ”

Çavuşoğlu, Ulusal Birlik Partisi (UBP) kurultayının sona erdiğini, partinin tek vücut olarak önüne bakacağını söyledi.
UBP’li milletvekillerinin basın üzerinden tartışmasına, politika yapmasına karşı olduğunu kaydeden Çavuşoğlu, bu durumdan rahatsızlık duyduğunu belirtti.
Çavuşoğlu, “Tüm bunları kurultay süresince yaşanan olaylar olarak görüyoruz ancak bundan sonra artık partinin yetkili kurulları bu ve benzeri durumlar karşısında gerekli tedbirleri almakla mükelleftir” dedi

BELEDİYE KATKI PAYLARI VE DEĞİŞİKLİK YASASI

Belediye Yasası ve katkı paylarıyla ilgili değerlendirmede bulunan Çavuşoğlu, “İlkesel olarak da, hiç bir belediyemizin bir önceki yıldan daha az katkı almaması ortaya konmuştur. Belediyeler Yasası üzerinde çalışılması son derece önemliydi, zira bu çalışma olmasa bazı kırsal belediyeler üç ay içinde batma noktasına gelebilirdi” dedi.
İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanlığı’nın, Belediyeler üzerinde denetim yetkisine ilişkin bir soruyu yanıtlayan Çavuşoğlu, “ Lefkoşa ve Mehmetçik Belediyesi’nde yaşananlar bizlere çok büyük bir tecrübe kazandırmıştır. Bizim yasalarımız maalesef sadece saygı üzerine kurulmuştur. Şöyle ki, yasamız diyor ki Belediyelere, bunu böyle yapacaksınız. Ama yapmadığı zaman o Belediye, herhangi bir yaptırım ya da ceza yok” diye konuştu.
Belediyeler Birliği ile toplantı yaparak, bu konuyla ilgili bir yasa hazırlandığını söyleyen Çavuşoğlu, belediyelerin özerkliği korunarak soruna çare üretileceğini belirtti.
Çavuşoğlu, belediyeler reformundaki bir sonraki adıma ilişkin soru üzerine de 28 belediye yapısının sürdürülebilir olmadığını vurguladı.
Belediyeler için iki formül düşünüldüğünü kaydeden Çavuşoğlu, yapılacak değişiklikle ya büyükşehir belediye sistemi getirileceğini veya küçük belediyelerin birleştirileceğini ifade etti.

“HERKES AYNI YASAYA GÖRE VATANDAŞ YAPILIYOR”

Vatandaşlık politikasına ilişkin soruya yanıt veren Çavuşoğlu, herkesin aynı yasaya göre vatandaş yapıldığını ve vatandaşlığın, şahsından öte, bir hükümet politikası olduğunu savundu.
Çavuşoğlu, “10 yıl ve üzerinde KKTC’de yasal olarak kalmış, hayatını burada kurgulamış temiz insanların vatandaş olmasına insani boyutuyla bakıyoruz” dedi.

“HÜKÜMETLE UYUMLU ÇALIŞAN KİŞİNİN BAŞKAN SEÇİLMESİ ÖNEMLİ”

Lefkoşa Türk Belediyesi Başkanlığı seçimlerine de değinen Çavuşoğlu, hükümet ile uyumlu çalışacak kişinin seçilmesinin önemli olduğunu söyledi.
Çavuşoğlu, hükümet ile uyumlu çalışacak bir kişinin seçilmemesi halinde sorunların çözümünün zor olacağını ifade etti.
Ulusal Birlik Partisi’nin (UBP) adayının Hasan Sertoğlu olduğunu anımsatan Çavuşoğlu, “Bizler kendisine her konuda güveniyoruz. Başarıları da ortadadır. Eminiz ki seçilmesi halinde birçok şeyi de başaracaktır” dedi.

“EKONOMİK KRİZ FIRSATTIR”

Çavuşoğlu, Güney Kıbrıs’ın yeni başkanı Nikos Anastasiadis’in Kıbrıs sorununa ilişkin bakış açısının net olduğunu ifade etti.
Çavuşoğlu, “Anastasidis’in partisi, EOKA B’nin düşüncelerinin yansımasıdır. Kıbrıs konusuna bakış açıları da nettir. Çözüm için Rum liderliğinin değişmesi değil Yunanistan ve Güney Kıbrıs’ın içinde bulunduğu ekonomik kriz fırsattır” dedi. (tak)

Bu haber toplam 1789 defa okunmuştur