1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. Basın-Sen’den bazı medya patronlarına tepki
Basın-Sen’den bazı medya patronlarına tepki

Basın-Sen’den bazı medya patronlarına tepki

Darbaz: “Birtakım medya patronları, basın çalışanlarına zulmü reva görmektedir”

A+A-


“Mobbing, angarya en acımasız bir biçimde uygulanmaktadır”
Basın Emekçileri Sendikası (Basın-Sen) bazı basın emekçilerinin tehdit altında ve angarya çalıştırıldığını belirterek bu duruma tepki gösterdi.
Basın-Sen Başkanı Kemal Darbaz yaptığı yazılı açıklamada “Birtakım basın emekçileri, programlarının/haberlerinin yayını öncesinde ve/veya programının/haberlerinin yayını sırasında ve sonrasında tehditler almakta, mobbing, angarya en acımasız bir biçimde uygulanmaktadır” dedi. Darbaz bazı basın emekçilerinin, etik ve yasal gerçeklik ayaklar altına alınarak işten durdurulduğunu veya iş bırakmaya zorlandığını da belirtti.

Bazı basın tarafsız niteliğini yitirmekte

Basın-Sen Başkanı Kemal Darbaz, “Birtakım medya kuruluşları, ekonomik çevrelerle ve/veya siyasal odaklarla içine girdikleri bağımlılık ilişkileri gereği objektif karakterini yitirmekte, özgür basın ve basın özgürlüğünü savunan basın emekçilerini bir biçimde haksız yere cezalandırmaktadırlar” ifadelerine yer verdi. Halkın doğru bilgiye ve habere ulaşmasının basın kuruluşları için evrensel bir misyon olduğunu ve ülkedeki basın kuruluşlarının söz konusu evrensel misyon çerçevesinde hareket etmesinin beklendiğini kaydeden Darbaz, “Birtakım medya kuruluşlarımızın çalışanlarına karşı uyguladığı yasallıktan ve meşruluktan uzak yönetsel anlayışı şiddetle kınıyoruz” dedi.
Medya kuruluşları ile kavga içerisine girmenin tercihleri olmadığını, ancak bunun bir zafiyet olarak algılanmaması gerektiğini kaydeden Darbaz görüşlerini şöyle sürdürdü:
“Bilinmelidir ki Basın-Sen, yasallık ve meşruluk temelinde kavga etmekten geri durmadı/durmayacaktır. Bu doğrultuda hareket ediyor ve bundan sonra da edeceğiz. Dünyadaki en güçlü şey kalemdir. Bizlerin kalemini kırmaya çalışanlar, bilmelidirler ki boyun eğmeyeceğiz ve kalemimizi kırmaya çalışanları tek tek ifşa edeceğiz.” …kalemizi kırmaya çalışanları tek tek ifşa edeceğiz.”

Köle zihniyeti

Basın emekçilerinin büyük çoğunluğunun hiçbir zaman emeklerinin karşılığını alamamasına rağmen fedakarca çalışmaya devam ettiğini kaydeden Darbaz, “Ancak bizlerin fedakar duruşu karşısında akıl almaz tavırlar sergileyenler, her geçen gün ipin ucunu biraz daha kaçırdılar. Bu gidişatı sürdüren birtakım medya patronları, basın çalışanlarına zulmü reva görmekte, deyim yerindeyse köle anlayışı zihniyetlerini sürdürmektedirler” diyerek bunun kabul edilmez olduğunu vurguladı. Medya patronlarının basın emekçilerinden her zaman fazlasını talep ettiğini savunan Darbaz, açıklamasını şöyle tamamladı:
“Bir dolap beygiri ya da iş makinesi değiliz. 21. Yüzyılın 13. yılında hala daha angarya çalışmayı öngören yönetsel anlayışa, hiç uzağa gitmeden kendi coğrafyamızdaki başarılı iyi örnekleri hatırlatmak isteriz.”
(tak)

Bu haber toplam 1264 defa okunmuştur