1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. Başbakan ve hükümete kınama
Başbakan ve hükümete kınama

Başbakan ve hükümete kınama

İnşaat Müteahhitleri Birliği’nden Başbakan ve hükümete kınama

A+A-

“Yok sayılıyoruz”
 

“Hükümet edenler sektörümüze yönelik hiçbir olumlu adım atmıyor”

Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitleri Birliği, hükümetin inşaat sektörüne yeterli önemi vermediğini, sektörü yok saydığını, ülke ekonomisini yönlendirecek veya planlayacak oluşumlara Birliğin dahil edilmediğini öne sürerek, Başbakan İrsen Küçük ile hükümeti kınadı.
Birlik Başkanı Faik Dağaştı, yazılı açıklamasında, ülkenin lokomotif sektörünün “inşaat sektörü” olduğunu savunarak, bu alanda binlerce kişinin ekmek parası kazandığını, devletin de gelirinin önemli kısmını buradan sağladığını, müteahhitlerin de büyük yatırımlarla iş ve istihdam olanağı yarattığını kaydetti.

“Olumlu adım atılmıyor... Yok sayılıyoruz”

Dağaştı, inşaat sektörünün öneminin daha da iyi anlaşılması ve sürdürülebilir bir ekonomik gelişim yapısı içerisine girilmesi gerektiğini belirterek, “Ancak Hükümet edenler ne yazık ki sektörümüze yönelik olarak hiçbir olumlu adım atmamakta ve hatta ve hatta inşaat sektörünü yok saymaktadır” görüşünü dile getirdi.
Türkiye’yle imzalanan 2013-15 Sürdürülebilir Ekonomiye Geçiş Programı’nda inşaat sektörüne hiçbir şekilde yer verilmediğini, sektörün dikkate alınmadığını; 180 sivil toplum örgütünden görüş alınarak hazırlandığı söylenen raporda kendilerinden hiçbir şekilde görüş istenmediğini; raporun imzalar atıldıktan sonra kendilerine ulaştığını ve önümüzdeki üç yılda sektörün devletçe dikkate alınmayacak olduğunu gördüklerini, kaderine terk edilmesini hayretle izlediklerini kaydeden Dağaştı, yıllardır yaptıkları bilimsel çalışmaları tüm devlet kurumlarıyla ve yetkililerle paylaştıklarını, öneri ve hedefler gösterdiklerini ancak hükümetin hiçbirine önem vermediğini savundu.
Faik Dağaştı, “inşaat sektörüne hiçbir mali destek ve teşvik sağlanmadığını; milyonlarca liralık binlerce yarım inşaatın yarattığı sosyal, ekonomik ve çevresel olumsuzlukların görmezden gelindiği, çözüm düşüncesi geliştirilmediğini; 3. ülke vatandaşlarının taşınmaz mal alımında engellerin halen devam ettiğini; Ülkesel Fiziki Plan ve İmar Planları hazırlanmadığını; planlamayla ilgili anlayışın değişmediğini; gençlerin konut alımına yönelik teşvik edici yaklaşımların bir türlü hayata geçirilmediğini” öne sürdü.

***


“İhaleler halen Ankara’da”

Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitleri Birliği Başkanı Faik Dağaştı, inşaat sektörünü rahatlatacak mali politikalar üretilmediğini ve ülkeye ve ekonomik yapıya göre çok büyük sayılan, ekonomiyi ve insanlara önemli getiri ve istihdam sağlayabilecek işler ve projelerin halen Ankara’da ihale edildiğini belirterek, Bakanlar Kurulu’nun 20 Mart tarihli kararıyla “Yatırım Ortamı İyileştirme Koordinasyon Kurulu, Ekonomik Koordinasyon Kurulu ve Reel Sektör Danışma Kurulu” oluşturulurken inşaat sektörünün yine yok sayıldığını kaydetti.

“Oluşumlara dahil edilmememiz hayli düşündürücü”

Dağaştı, “ülke ekonomisini yönlendirecek veya planlayacak oluşumlara veya kurullara İnşaat Müteahhitleri Birliği’nin dahil edilmemiş olmasının hayli düşündürücü” olduğunu belirterek, sektörel sorunların ve halkın “yeter artık” sesini yok saydığını öne sürdüğü Başbakan İrsen Küçük ve hükümetini esefle kınadıklarını belirtti. TAK

Bu haber toplam 1495 defa okunmuştur