1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Bankalar Perşembe'ye kadar kapalı
Bankalar Perşembeye kadar kapalı

Bankalar Perşembe'ye kadar kapalı

Politis gazetesi “Bankalar İçin Panik Atak”

A+A-

Güney Kıbrıs’taki bankaların, dün gece alınan yeni bir kararla, önümüzdeki Perşembe gününe kadar kapalı olması bekleniyor.

Politis gazetesi “Bankalar İçin Panik Atak” başlıklı haberinde, başlangıçta alınan karara rağmen, bankaların önümüzdeki Perşembe gününe kadar kapalı kalacağını haber verdi.
Güney Kıbrıs Merkez Bankası Başkanı Panikos Dimitriadis’in, Avrupa Merkez Bankası ile istişare ederek, “Kıbrıs Bankası (Cyprus Bank) ile Laiki (Halk) Bank” dışındaki bankaların bugün açılmasına yeşil ışık yakmasına rağmen, bu kararın Güney Kıbrıs Başkanı Nikos Anastasiadis’in müdahalesi ile bozulduğunu yazan gazete, bankaların tümünün Perşembe günü açılacağını yineledi.
Gazete, bankaların bunun öncesinde, sermaye dolaşımıyla ilgili almaları gereken kısıtlayıcı önlemler konusunda bilgilendirileceklerini ve buna uygun bir şekilde hazırlanacaklarını ifade etti.
Güney Kıbrıs Merkez Bankası’nın, bankaların bugün açılacağına dair açıklamasının, Güney Kıbrıs hükümetinde endişeye yol açtığını anlatan gazete, bankaların açılması ile sistemden toplu bir şekilde dışarıya akış gerçekleşmesinden korkan hükümetin; Merkez Bankası Başkanı’nı dün akşam alelacele Başkanlık konutuna çağırdığını belirtti.
Gazete, Merkez Bankası Başkanı ile yapılan toplantının akabinde ise, bankalar ve kooperatiflerin Perşembe gününe kadar kapalı kalmasına karar verildiğini ekledi.
Haber diğer gazetelerde de geniş bir şekilde yer aldı.

BANKALARA POLİS KORUMASI

Gazete başka bir haberinde ise, önümüzdeki Perşembe günü açılması beklenen bankaların tüm şubelerinde, polislerin yoğun bir şekilde bulunmalarının beklendiğini yazdı.
Elde ettiği bilgilere dayanarak, Rum polisinin bu konuda bir eylem planı belirlediğini kaydeden gazete, polisin bu planı önümüzdeki Perşembe günü uygulamaya koyacağını belirtti.
Planın iki eksende hareket edeceğini kaydeden gazete, birinci eksenin, bankalara para taşıyacak olanları koruma, ikincisinin de özellikle “Laiki Bank ve Kıbrıs Bankası” şubelerinde gerçekleşmesi muhtemel olayları önleme ve gerekmesi halinde bunları bastırmakla alakalı olacağını ifade etti.
Haberde, motorlu devriyelerin de görev başında olmalarının beklendiği belirtildi. (tak/rb)

Bu haber toplam 1293 defa okunmuştur